5 rzeczy, o których należy pamiętać, by zadbać o siebie

0
304
Dbanie o siebie to nie kąpiele i czekolada, ale życie, od którego nie musisz uciekać. Zdjęcie: pixabay.com

Jak szacunek do siebie, dbanie o siebie i docenianie siebie pomagają nam poczuć się bardziej autentycznymi?

Wszyscy rodzimy się w rodzinach, które oczekują – lub potrzebują – abyśmy byli kimś. Możemy oczekiwać, że będziemy opiekunami, możemy oczekiwać, że będziemy znosić nadużycia, lub możemy zostać wyróżnieni jako kozioł ofiarny, aby pozwolić naszej dysfunkcyjnej rodzinie działać w sposób, w jaki niektórzy ludzie tego potrzebują.

Częścią sposobu, w jaki spełniamy oczekiwania innych ludzi i wypełniamy role, do których możemy zostać zepchnięci, jest ignorowanie własnych potrzeb.

Stanie się bardziej autentycznym wymaga, abyś zaczął zdawać sobie sprawę z pokładów oczekiwań, które zostały na Ciebie nałożone, i odrzucić te, które są sprzeczne z tym, czego naprawdę potrzebujesz i czego chcesz, aby stać się szczęśliwszym i bardziej spełnionym. Nieodłącznym elementem tego procesu jest dbanie o siebie.

Czytaj: Ubrania i wygląd są odzwierciedleniem stosunku do siebie

W dbaniu o siebie chodzi o to, aby przywiązać wystarczającą wagę do siebie jako osoby, aby określić, co musisz zrobić, aby o siebie zadbać i nadać tym potrzebom pierwszeństwo ponad potrzebom i oczekiwaniom innych ludzi.

Dbanie o siebie jest podstawowym budulcem, dzięki któremu możesz stać się bardziej autentyczny, wypływającym z tego punktu, w którym mówisz, że jesteś cenną istotą ludzką, o którą należy się troszczyć. I, co ważne, jesteś osobą, która najlepiej wie, jak o siebie zadbać.

Jeśli nie zadbasz o siebie w najbardziej fundamentalny sposób, Twoje próby bycia bardziej autentycznymi mogą po prostu sprawiać wrażenie, jakbyś nakładał kolejną maskę – maskę autentyczności.

Wyobraźmy sobie na przykład, że w ramach swojej podróży w kierunku autentyczności starasz się odmówić ludziom i mówić o sprawach, które są dla Ciebie ważne. Te rzeczy są świetne, ale jeśli pójdziesz do domu i nadal będziesz radzić sobie ze stresem związanym z wprowadzaniem tych zmian w życie, otwierając butelkę wina lub objadając się, to tak naprawdę to co robisz, to angażowanie się w autodestrukcyjne, niszczące zachowania w kierunku autentyczności. Działasz w sposób sprzeczny – z jednej strony komunikujesz innym, że jesteś osobą ważną, a z drugiej strony komunikujesz sobie, że nie jesteś wystarczająco ważny, aby dbać o siebie w zdrowy, opiekuńczy sposób.

Bez ćwiczeń i wypracowania tego, czego potrzebuje Twoje ciało i umysł, aby czuć się bezpiecznie i pod opieką, ryzykujesz, że „dążenie do autentyczności” stanie się ćwiczeniem szukającym aprobaty, które będzie oceniane bardziej w kategoriach reakcji innych ludzi, zamiast tego, jak czujesz się głęboko w środku.

Ustalenie, czym jest to, co pielęgnuje i dba o Ciebie, daje Ci również możliwość cofnięcia się i spojrzenia na siebie jako jednostkę, akceptując Twoje potrzeby i pragnienia w całej ich wyjątkowości. W trakcie tego procesu dowiesz się, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia do dbania o siebie. To, co wydaje ci się słuszne i prawdziwe, będzie bardzo różne od tego, co wydaje ci się właściwe i prawdziwe dla kogoś innego.

Czytaj: To najpiękniejszy budynek jesienią we Wrocławiu!

Jeśli dbanie o siebie i ustalanie priorytetów jest dla Ciebie nowe, oto kilka rzeczy do rozważenia:

1. To wymaga wysiłku.

Wszystkim nam bardzo łatwo jest wrócić do starych sposobów bycia, zwłaszcza jeśli przez lata wbijano w nas przesłanie, że musimy stawiać innych ludzi na pierwszym miejscu lub że powinniśmy spędzać czas skupiając się na osiągnięciach. Przepisanie starych skryptów, które sobie wmawiamy, zajmuje trochę czasu. Znajdź sposoby na zobowiązanie się do dbania o siebie, takie jak zaplanowanie czasu tylko dla siebie i zapisanie, dlaczego jest to tak ważne, abyś to zrobił.

2. Opieka nad sobą a autodestrukcja.

Samoopieka może być wszystkim, co zrobisz. Czasami może to oznaczać dzień w łóżku pod kołdrą i jedzenie lodów lub upicie się alkoholem. Nie ma nic złego w żadnej z tych opcji, jeśli wszystko będzie z umiarem.

Ale kiedy „dbanie o siebie” konsekwentnie oznacza picie alkoholu, jedzenie fast foodów, niemądre wydawanie pieniędzy w Internecie lub jakiekolwiek inne wybory, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia i samopoczucia, musisz mieć świadomość, że możesz popaść w samozniszczenie. Kiedy wprowadzasz środki dotyczące samoopieki, zadaj sobie pytanie: „Jak będę się czuł w wyniku tego?”

3. Balans.

Wszyscy mamy skłonności do zachowań, które są niezdrowe i kierują się przekonaniami o sobie i otaczającym nas świecie. Samoopieka to okazja, aby zrównoważyć niektóre z naszych bardziej niezdrowych lub destrukcyjnych zachowań.

Na przykład, jeśli pracujesz przez wiele godzin i masz tendencję do zmęczenia, dbanie o siebie może oznaczać rzucenie pracy, wzięcie wolnego dnia i po prostu odpoczynek. Jeśli masz skłonność do bycia nieproduktywnym i czujesz się przygnębiony z powodu braku kierunku, dbanie o siebie może wymagać wyznaczenia celu dla kreatywnego projektu. Odpowiedź sobie na pytanie, jak możesz zadbać o siebie w sposób, który przywróci równowagę w Twoim życiu?

4. Relacje.

Dbanie o siebie oznacza dbanie o siebie w kontekście naszych relacji z innymi. Samoopieka polega na znajdowaniu czasu na przebywanie z ludźmi, którzy Cię wzmacniają i sprawiają, że czujesz się dobrze. Oznacza to również poświęcenie czasu dla siebie.

Jednocześnie dbanie o siebie wymaga wyznaczania granic w spędzaniu czasu z ludźmi, którzy wysysają Twoją energię lub sprawiają, że czujesz się źle ze sobą. Czy czujesz się zobowiązany do spędzania czasu z kimś tylko dlatego, że jest Twoim rodzicem, rodzeństwem lub dzieckiem, nawet jeśli wiesz, że później poczujesz się wyczerpany i zdenerwowany? Jak zresetować saldo, aby zamiast tego spędzić ten czas na zaspokajaniu własnych potrzeb?

5. Angażowanie się w zdrowe zajęcia.

Samoopieka to nie tylko jedzenie owoców i warzyw, ćwiczenia fizyczne i medytacja – na przykład czytanie książki może być równie ważnym zajęciem. Ale ważne jest, aby wprowadzić zachowania, które będą aktywnie przyczyniać się do zdrowszego ciała i umysłu.

Jakie zmiany stylu życia możesz wprowadzić, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Czy potrzebujesz więcej snu? Czy mógłbyś ograniczyć alkohol? Jak możesz dopasować więcej ćwiczeń do swojego życia?

Poświęć chwilę, aby wyobrazić sobie, jak wyglądałbyś i jak byś się czuł, gdybyś zaczął dbać o siebie. Zdecyduj, jakie małe kroki możesz podjąć, aby to wdrożyć. Doprowadzi to do większych zmian w tym, jak się czujesz.

johannesfloe.com – Art to remember