5 sposobów, które pomogą Ci przestać się martwić

0
513
Jak radzić sobie ze zmartwieniem? Zdjęcie: Pixabay

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na niepokój, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Przyjrzyj się wspaniałym sposobom, które pomogą Ci przestać się martwić.

Badania sugerują, że mniej więcej 1 na 4 osoby cierpi na jakieś zaburzenia psychiczne związane z lękiem. Martwienie się to uczucie okazania poważnego niepokoju lub niepokoju w związku z bieżącymi sytuacjami lub rzeczami, które mają się wydarzyć w przyszłości.

Dla wielu osób z zewnątrz zamartwianie się wydaje się wyjątkowo nielogiczne lub głupie, jednak lęk wpływa psychicznie na miliony ludzi na całym świecie. Ciągłe zamartwianie się może w rzeczywistości negatywnie wpłynąć na życie danej osoby.

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na niepokój, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Przyjrzyj się wspaniałym sposobom, które pomogą Ci przestać się martwić.

1. Znajdź najlepszą dla siebie technikę relaksacyjną

Jest praktycznie niemożliwe, aby jednocześnie być zrelaksowanym i niespokojnym. Dlatego musisz rozluźnić ciało, aby uspokoić umysł i spowolnić myśli.

Istnieje wiele różnych technik, które mogą pomóc Ci się zrelaksować i odprężyć, od oddychania, mediacji, terapii artystycznej, a nawet słuchania muzyki. Możesz nawet eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć najlepszą dla siebie. Może spróbuj kolorowanki, puzzle, taniec, siłownię, a może szydełkowanie lub po prostu czytanie książek? Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pixabay

2. Zachowaj pozytywne spojrzenie na świat

Wszyscy wiemy, że emocje mogą być bardzo zaraźliwe, więc ostatnią rzeczą, jakiej ktokolwiek potrzebujesz, jest otaczanie się ludźmi, którzy krytykują, narzekają lub patrzą na wszystko w najbardziej negatywny sposób.

Unikanie takich osób w swoim życiu może być trudne, zwłaszcza jeśli są to przyjaciele, rodzina, a nawet współpracownicy, ale na dłuższą metę będzie to naprawdę korzystne dla Twojego zdrowia.

Wybór przebywania w towarzystwie pozytywnych ludzi automatycznie zwiększy Twoją pewność siebie i pomoże Ci zmniejszyć zmartwienia.

Czytaj: Jak przestać gonić myśli, które nie pozwalają Ci zasnąć przez całą noc?

Pixabay

3. Prowadź „dziennik zmartwień”

To kolejne podejście jest bardzo zalecane przez wielu profesjonalistów. Staraj się prowadzić dziennik zmartwień – w zasadzie jest to dziennik, który pozwala ci swobodnie pisać o niepokojach, które mogą zaprzątać Twój umysł.

Ten dziennik jest nie tylko świetnym ujściem dla Twoich emocji, ale jest najlepszym miejscem do przechowywania zmartwień innych niż umysł. Dodatkowo jest to potężny sposób na przepracowanie trudnych problemów, obaw i wielu intensywnych uczuć, które możesz mieć.

Jeżeli prowadzenie „dziennika zmartwień” to dla Ciebie głupota, wyznacz konkretną technikę.

Ta technika to jedna ze strategii behawioralnych, która stosowana systematycznie pomaga zmniejszyć niepokój. Na czym polega? Na zaplanowaniu czasu na martwienie się. Oznacza to, że musisz przeznaczyć 30 minut dziennie na rozmyślanie o tym, czego się obawiasz lub co Cię niepokoi.

Ustal, że np. „będę martwiła się od 18 do 18.30”. Codziennie niech będzie to mniej więcej ta sama godzina, ale nie przed snem. Gdy nadejdzie Twój czas na martwienie się, wykorzystaj go maksymalnie. Pomyśl o swoich zmartwieniach, zastanów się, na ile są realne i co możesz w tej sytuacji zrobić. Po upływie 30 minut przestań rozmyślać na ten temat i wróć do codziennych czynności.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Spróbuj uważności

Dla tych, którzy nie wiedzą, uważność jest rodzajem medytacji, w której można skupić się na intensywnej świadomości otoczenia i tego, co w danej chwili czują, bez żadnych przerw. Ćwiczenie uważności obejmuje techniki oddechowe i inne praktyki mające na celu odprężenie umysłu i ciała oraz zmniejszenie stresu.

Dlaczego to może być tak pomocne? Cóż, uważność z pewnością może pomóc w zmniejszeniu zmartwień, ponieważ pomaga nam zauważyć, kiedy zaczynamy się niepokoić. Podczas tego procesu ludzie muszą skupić się na innych rzeczach, a także na tym, co może być wyzwalaczem ich lęków lub zaburzeń.

Pixabay

5. Powiedź komuś o Twoich zmartwieniach

Ta technika może nie być najlepsza dla wszystkich, ale zdecydowanie warto spróbować. Dzielenie się swoimi przemyśleniami i obawami z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny może dać ci ulgę, której szuka Twój umysł.

Twoi bliscy mogą być ogromnym źródłem wsparcia, które może z łatwością udzielić ci porady i wsparcia, co może również dać ci inną perspektywę na wszystkie rzeczy, o które się martwisz.

Dodatkowo, jeśli martwisz się przewlekle, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który leczy zaburzenia lękowe. Innym świetnym podejściem jest poszukiwanie grup wsparcia społecznego dla lęku lub niepokoju.

Czytaj: Najlepsze licea i technika z Wielkopolski!