5 sposobów na poprawę postawy

0
300
Syndrom SMS-owej szyi - czym jest i jak się przed nim ochronić? Zdjęcie: Pixabay

Coraz częściej widzimy ludzi z niesławną „SMS-ową szyją” – wynikającą z postawy naszego stylu życia opartego na wpatrywaniu się w telefon i komputer. Głowa pochylona nad ekranem telefonu lub tabletu to znak rozpoznawczy naszej kultury XXI wieku. Niestety taka pozycja nie jest zdrowa.

Zamyślony, wpatrzony w okno tramwaju czy autobusu człowiek to w dzisiejszych czasach rzadkość. Za to typowym obrazem jest pasażer z głową pochyloną nad ekranem swojego telefonu lub tabletu. Jesteśmy bez przerwy online, a offline tylko na chwilę. 

Czy Ty też spędzasz w taki sposób coraz więcej czasu? Przeczytaj, jakie może mieć to konsekwencje dla Twojego zdrowia, zwłaszcza dla kręgosłupa.

Syndrom SMS-owej szyi

Text Neck Syndrome lub Head Down Syndrome to zespół dolegliwości bólowych, na które uskarżają się osoby stale korzystające z urządzeń mobilnych. Głowa dorosłego człowieka waży około 5,5 kg, nic więc dziwnego, że w wyniku ciągłego pochylania się nad ekranem telefonu czy tabletu zaczyna boleć szyja. Wygięta szyja oznacza kilkakrotny wzrost siły, z jaką głowa naciska na kręgosłup. 

Dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach możliwe jest skorygowanie złej postawy. Jest kilka rzeczy, które możesz spróbować, aby rozwinąć proste i silne plecy, o których marzysz.

Pixabay

1. Ćwiczenia pleców

Jedną z kluczowych metod poprawy postawy jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pleców, aby wzmocnić mięśnie dolnej części pleców i górnej części pleców. Silniejsze plecy znacznie lepiej trzymają kręgosłup, łopatki i tułów, i zapobiegają nawrotom problemów z postawą, które mogłeś mieć.

Istnieje wiele treningów pleców i nie muszą to być jakieś trudne ćwiczenia. Mogą obejmować proste rozciąganie, które możesz wykonywać w domu lub w pracy, po treningi budujące mięśnie, które możesz wypróbować na siłowni. Wszystko sprowadza się do znalezienia tego, co działa na Ciebie – co Twoje ciało może znieść, gdy budujesz siłę oraz ile czasu i wysiłku jesteś w stanie poświęcić na przeciwdziałanie złej postawie.

2. Mniej czasu przyklejonego do ekranu

Ta postawa XXI wieku jest wynikiem nawyków, które wykształciliśmy wokół postępu technologicznego, który jest teraz częścią naszego codziennego życia. Wiele prac od 9:00 do 17:00 sprawia, że ludzie garbią się nad komputerem przez cały dzień, a nawet jeśli nie ma Cię w pracy, pokusa mediów społecznościowych utrzymuje Cię przy telefonie przez długi czas.

Wszystko sprowadza się do zmiany nawyków, które idą w parze z ćwiczeniami fizycznymi poprawiającymi postawę pleców. Sprawdź się, kiedy korzystasz z telefonu lub komputera – czy masz proste plecy? Czy jesteś zgarbiony nad ekranem? Czy możesz zrobić sobie przerwę od patrzenia na ekran? Czy utrzymujesz prawidłową postawę?

Chodzi o korygowanie złych nawyków. Napraw swoją słabą postawę, wprowadzając te małe, ale znaczące zmiany w swoim codziennym życiu.

Czytaj: Rzeźba, która podkreśla naszą obsesję na punkcie telefonów

3. Ćwiczenia podstawowe

Nie chodzi tylko o Twoje plecy. Aby poprawić swoją postawę i zapobiec jej ponownemu rozwojowi z biegiem czasu, dobrym pomysłem jest połączenie ćwiczeń pleców z podstawowymi ćwiczeniami. Praca tułowia pomaga rozwijać mięśnie brzucha, ułatwiając utrzymanie pozycji wyprostowanej zamiast wpadania w zwykły zgarbiony kształt litery C, który zwykle przyjmujemy, siadając przy biurku lub spacerując po mieście.

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń pleców, istnieje wiele podstawowych ćwiczeń, które mogą pomóc wzmocnić tułów. Znajdź te, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia, trzymaj się ich, a z czasem zobaczysz wyniki.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Usiądź prawidłowo

Korygowanie pozycji siedzącej jest trudniejsze niż się wydaje.

Siedzenie jest nieodłączną częścią Twojego dnia. Celem jest bycie świadomym tego, jak siedzisz. Jeśli pracujesz w biurze przez cały dzień, dobrym pomysłem może być zakup krzesła, które jest ergonomicznie zaprojektowane, aby zapewnić lepszą postawę. Na rynku jest ich mnóstwo, więc wybierz takie i miejmy nadzieję, że nauczysz się lepiej siedzieć przez cały dzień.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

5. Śpij prawidłowo

Nie chodzi tylko o to, jak siedzisz i stoisz – ważne jest też, jak śpisz. Każdego dnia spędzasz kilka godzin na spaniu, a pozycje spoczynkowe mogą mieć na Ciebie większy wpływ, niż Ci się wydaje.

Kluczem jest prawidłowe wyrównanie. Spanie we właściwej dla Ciebie pozycji, w zależności od miejsca na łóżku, jest ważne dla utrzymania prawidłowej postawy. Upewnij się, że kręgosłup jest odpowiednio wyrównany, aby uniknąć bólu szyi i bólu dolnej części pleców przez noc, co skutkuje lepszą postawą przez cały dzień. Kiedy odczuwasz ból z powodu złej pozycji podczas snu, Twoje mięśnie mogą nadmiernie skompensować i spowodować skrzywienie kręgosłupa.

Właściwe podparcie w nocy w dużej mierze zależy od materaca i poduszki. Jeśli odczuwasz dyskomfort w nocy lub po przebudzeniu, być może nadszedł czas, aby rozważyć zainwestowanie w nowy materac lub poduszkę. Nie tylko pomaga to w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, ale jest również ważnym czynnikiem ogólnie dobrego snu.