5 sposobów na zidentyfikowanie czynników wywołujących stres i niepokój

0
264
Aby nie wpaść pod wpływ wyzwalaczy – musisz uważnie monitorować swoje uczucia i uczyć się, co w przeszłości spowodowało silną reakcję emocjonalną. Zdjęcie: Pixabay

Czy często czujesz, że pewne wydarzenia powodują, że Twój poziom lęku wariuje? Czy kiedykolwiek boisz się podejść do pewnych sytuacji w obawie przed stresem?

Jeśli czujesz, że pewne aspekty życia powodują ogromny niepokój bez wyraźnego powodu, prawdopodobnie jesteś wyzwalany.

Wyzwalanie w psychologii wywołuje w nas emocje. Niektóre takie sygnały mogą doprowadzić człowieka do szoku, a niektóre – po prostu zmienić jego stan emocjonalny. 

Prawdopodobnie słyszałeś ten termin używany jako żart w mediach społecznościowych, ale wyzwalacze nie są lekkim tematem. Na szczęście możesz nauczyć się je identyfikować i radzić sobie z nimi.

Często pojęcie wyzwalacza wiąże się z odczuciami negatywnymi, ponieważ najczęściej stosuje się je w psychoterapii w leczeniu chorób. 

Czym są wyzwalacze?

Wyzwalacz to psychologiczny termin określający okoliczności zewnętrzne, które wywołują negatywne objawy emocjonalne lub psychiatryczne. Objawy te to zwykle lęk, panika, rozpacz, stres i negatywna rozmowa z samym sobą. Często jest to bodziec, taki jak zapach, dźwięk lub wzrok, który przypomina ludziom o przeszłych traumach.

Wyzwalacze często powodują retrospekcje traumatycznych sytuacji. Może to spowodować, że ktoś straci orientację w otoczeniu i ponownie przeżyje traumatyczne wydarzenie.

Wyzwalacze mogą przybierać różne formy, niektóre przewidywalne, inne mniej intuicyjne. Dla weterana nagłe dźwięki mogą przypominać strzały z broni palnej i wywoływać wspomnienia wojny, wywołując panikę. W przypadku ofiar napaści być może zapach, który był podczas napaści, może wywołać retrospekcje.

Niezbędne jest zrozumienie, że wyzwalacze to sytuacje, które prowadzą do uczucia niepokoju. Nie są powodem, dla którego ktoś ma zaburzenia lękowe. Mimo to, radzenie sobie z wieloma wyzwalaczami w krótkim czasie może osłabić czyjąś zdolność do funkcjonowania.

Czytaj: Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

Zdjęcie: Pixabay

Zidentyfikuj wyzwalacze poprzez lepsze zrozumienie wzorców behawioralnych

Pamiętaj, wyzwalacze nie muszą być zdarzeniami jednorazowymi. Mogą być nagromadzeniem rzeczy, które z czasem Cię denerwują. Gdy Twój związek i problemy finansowe narastają, ta cała gehenna może być wyzwalaczem. Samotność może być wyzwalaczem. Przeciążenie informacjami i zbyt duża ekspozycja społeczna może również wywoływać stan niepokoju.

Główny problem z wyzwalaczami polega na tym, że nie można się ich pozbyć na zawsze. Dla niektórych osób konieczność wypowiadania się jest wyzwalaczem. Może to być też konkretny kolor, określony zapach, smak lub miejsce.

Cokolwiek by to nie było, jedynym sposobem na uniknięcie wyzwalacza byłoby odizolowanie się od świata i nigdy nie wychodzenie z domu. A to i tak nie zapewni, że unikniesz wszystkich wyzwalaczy. W pewnym momencie będziesz musiał sobie z nimi poradzić. Im szybciej je zidentyfikujesz, tym szybciej będziesz w stanie sobie z nimi poradzić.

Lęk, niepokój i stres może mieć długoterminowe konsekwencje. Może powodować problemy z sercem, obniża odporność, prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i wpływa na pamięć. Nauka radzenia sobie z wyzwalaczami jest niezbędna, aby zapewnić, że będziesz prowadzić ogólnie zdrowsze życie.

Czytaj: 10 psychologicznych słabości, które prowadzą do lęku

Te pięć nawyków może pomóc Ci zidentyfikować czynniki wywołujące stres i niepokój.

Zdjęcie: Pixabay

1. Zidentyfikuj wyzwalacze, słuchając swojego umysłu i ciała

Czy kiedykolwiek przechodziłeś obok konkretnego budynku i odczułeś natychmiastowe oznaki stresu? A może stało się to z powodu szczególnego zapachu lub sytuacji. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? To dlatego, że napotkałeś wyzwalacz, a Twoje ciało reaguje na ten negatywny bodziec. Ilekroć znajdziesz się w sytuacji wyzwalającej, Twój umysł i ciało poinformują Cię o tym.

W obliczu wyzwalacza poczujesz przypływ emocji, które Cię przytłaczają. Te emocje są tak silne, że mogą sprawić, że poczujesz się fizycznie chory. Wiele osób doświadcza zawrotów głowy, nudności i bólów głowy po wywołaniu wyzwalacza. Spocone dłonie, łomotanie serca i bóle głowy są również powszechnymi reakcjami na wyzwalacze.

Ale prawda jest taka, że każdy reaguje inaczej na wyzwalacze. To prawda, że istnieje bardzo duża szansa, że odczujesz niektóre z opisanych wcześniej efektów. Ale doświadczysz także uczuć, które są wyłącznie Twoje. Pierwszym krokiem w identyfikacji wyzwalaczy jest zrozumienie, jakie stany emocjonalne i fizyczne wiążą się ze zwiększonym lękiem.

Nie słuchaj z góry ustalonej listy, którą znalazłeś w Internecie, która mówi, że tylko niektóre rzeczy mogą być znakami. Słuchaj tego, co mówi ci własne ciało. Jeśli czujesz się okropnie bez wyraźnego powodu, prawdopodobnie oznacza to, że coś Cię wyzwala. Według dr Lily Brown prowadzenie dziennika myśli jest najlepszym sposobem na zidentyfikowanie Twoich reakcji na określone sytuacje.

Notuj stresujące emocje, które czujesz znikąd. Za każdym razem, gdy wejdziesz w ten stan, spróbuj poszukać czegoś, co mogło wywołać ten stan. Identyfikacja wyzwalaczy oznacza wskazanie tego jednego dziwnego zdarzenia, które wywołało u Ciebie objawy niepokoju.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Pixabay

2. Zidentyfikuj wyzwalacze, powtarzając swoje kroki

Identyfikacja jest kluczowym pierwszym krokiem w zrozumieniu tego, co Cię wyzwala. Ale, aby w pełni zrozumieć, jakie wydarzenie Cię wywołało i jak lub dlaczego musisz odtworzyć swoje kroki.

Odtworzenie kroków oznacza wskazanie momentu, w którym Twoje ciało zareaguje na przepracowanie swoich działań i uczuć wstecz. Twoim celem jest zrozumienie kontekstu, w którym byłeś i dlaczego pojawił się wyzwalacz. Co robiłeś, kiedy zostałeś wyzwalany? Czy ktoś inny wywołał ten stan niepokoju? Czy było to przeciążenie wieloma stresującymi chwilami?

Zadając te wiodące pytania, możesz zrozumieć, jakie były warunki wstępne tworzenia wyzwalacza. Chociaż zrozumienie swoich odpowiedzi pomaga zidentyfikować wyzwalacze, odtworzenie kroków robi to i nie tylko. Może pomóc w zapobieganiu wystąpieniu wyzwalaczy.

Jeśli wyzwalacz został wywołany przez inną osobę, porozmawiaj z nią. Poinformuj ją, że zrobiła coś, co wzbudziło w Tobie niepokój i że powinna naprawić swoje zachowanie. Jeśli to nie zadziała, spróbuj się od niej zdystansować.

Jeśli jakieś miejsce przypomina ci kogoś, kogo straciłeś, a obecność tam Cię wyzwala, spróbuj się komuś zwierzyć. Może udaj się tam z tą osobą, abyś mógł przyzwyczaić się do bycia tam ponownie w bezpiecznym środowisku. Jeśli będziesz wyzwalany, wiesz, że jest ktoś, kto pomoże ci przez to przejść.

Wyzwalacze nie zawsze są emocjonalne lub spowodowane przez innych. Czasami nawet Twoja dieta może być wyzwalaczem. W razie potrzeby wprowadź zmiany w stylu życia. Wykazano, że kofeina, cukier i alkohol mogą zwiększać poziom kortyzolu, co podnosi poziom lęku. Jeśli czujesz, że właśnie spożyłeś te substancje, gdy zostałeś wyzwalany, rozważ ich całkowitą eliminację z jadłospisu.

Zrozumienie kontekstu wyzwalacza pozwoli ci rozpocząć leczenie i nauczyć się radzenia sobie z nimi bezpośrednio.

Zdjęcie: Pixabay

3. Musisz zrozumieć, jaka granica została przekroczona

Najczęściej wyzwalacze lęku wynikają z przekroczenia granicy lub niezaspokojenia potrzeby.

Przełamanie granicy jest naruszeniem prawa. Za każdym razem, gdy Twoje granice są przekraczane, może się wydawać, że tracisz autonomię i wolność. Czujesz się niebezpiecznie, lekceważony, a Twój spokój jest zakłócony. W takich przypadkach normalne jest wejście w stan niepokoju.

Zrozumienie, jakie są Twoje granice i kiedy są łamane, pomoże ci zidentyfikować wyzwalacze. Może nie możesz znieść dotyku z powodu przeszłej traumy. Dlatego nie możesz imprezować w klubach. Jeśli Twoi rówieśnicy naciskają na Ciebie, abyś poszedł do klubu, to jest to powód, dla którego znajdziesz się w sytuacji, która może wywołać reakcję. Przełamali Twoją granicę.

Jeśli zauważysz, że Twoi rówieśnicy są nachalni i wywołują Twoje niespokojne reakcje, wzmocnij swoje granice. Wyraź swoje granice i postaw ultimatum. Albo szanują Twoje granice, albo oddzielisz się od tej toksycznej grupy.

Dlatego zrozum, czego potrzebujesz i ustal priorytety, aby zaspokoić te potrzeby. Zrozum swoje ograniczenia i upewnij się, że inni je szanują. Wyznacz jasne granice, a zmniejszysz ryzyko, że zostanie wyzwalany.

4. Refleksja nad przeszłością i zrozumienie problemów z którymi masz do czynienia

Dla wielu osób traumatyczne wydarzenia są tak bolesne, że ich mózg odpycha wspomnienia z tyłu głowy, aby je chronić. Tysiące ludzi zostało napadniętych, pobitych lub w inny sposób maltretowanych, a oni nawet tego nie pamiętają. Albo wszystko jest mgliste i trudne do rozszyfrowania. A nawet jeśli je pamiętasz, świadomie starasz się udawać, że nie pamiętasz.

Wiele osób chce zapomnieć i nigdy już nie pamiętać ani myśleć o tych traumach. To zrozumiałe. Niestety, nawet jeśli nie pamiętasz aktywnie traumy, Twój mózg nadal podświadomie wie, że się to wydarzyło. Oznacza to, że nadal możesz zostać wyzwalany.

Niezbędnym krokiem w identyfikacji wyzwalaczy jest refleksja nad przeszłością i zrozumienie podstawowych problemów, z którymi masz do czynienia. Bądź ze sobą szczery w kwestii tego, przez co przeszedłeś. Zaakceptuj, że wciąż przeżywasz traumę z powodu rzeczy, które wydarzyły się lata temu. To normalne. Jeśli jesteś ofiarą napaści, może wyzwalać Cię dotyk. W takim przypadku nie narażaj się na sytuacje, w których w grę wchodzi wiele kontaktów fizycznych. Po prostu niepotrzebnie się ranisz.

Im bardziej jesteś ze sobą szczery, tym lepiej zrozumiesz, co Cię drażni i dlaczego. Po zidentyfikowaniu wyzwalaczy następnym krokiem jest porozmawianie z kimś o swoich uczuciach i powolna próba stawienia czoła tym wyzwalającym sytuacjom.

Zdjęcie: Pixabay

5. Skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ci zidentyfikować sytuacje, które wyzwalają u Ciebie lęk

Ważne jest, aby pamiętać, że wyzwalacze lęku mogą czasami zbiegać się z zaburzeniami lękowymi. Czasami rzeczy, które Cię wyzwalają, wskazują na coś poważniejszego.

Aby upewnić się, że nie jesteś narażony na zaburzenia lękowe, skonsultuj się z psychologiem. Jeśli nie masz zaburzenia, może on pomóc Ci poradzić sobie ze stresem i traumą. Jeśli dowiesz się, że cierpisz na chorobę, otrzymasz odpowiednie leczenie.

Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, zawsze lepiej jest sobie pomóc niż żałować, że się nic nie zrobiło. Nie musisz sam zarządzać swoimi problemami. Pamiętaj, aby zwrócić się o pomoc, jeśli uważasz, że jej potrzebujesz. To żaden wstyd.

Końcowe wnioski, jak zidentyfikować wyzwalacze, które powodują stres i lęk

To zupełnie normalne, że denerwują Cię siły zewnętrzne. Jeśli kiedykolwiek poczujesz się wyjątkowo niespokojny, cofnij się o krok. Oddychaj i pamiętaj, że istnieje powód, dla którego tak myślisz.

Zrozum, jak te stany lękowe wpływają na Twoje ciało i umysł. Połącz te znaki z kontekstem wyzwalacza i uświadom sobie, jakie były warunki wstępne dla motywacji. Pracuj nad zapobieganiem tych stanów.

Wyznacz jasne granice i zadbaj o swoje potrzeby. To zmniejszy szansę na tworzenie się wyzwalaczy. Wreszcie, bądź uczciwy wobec siebie i zrozum swoją traumę, aby pracować nad zdrowym zarządzaniem nią. Nie ma wstydu w posiadaniu wyzwalaczy. Musisz wiedzieć, czym one są i jak sobie z nimi radzić.

wad

Brak postów do wyświetlenia