5 wskazówek, jak przekształcić negatywne myśli w pozytywne

0
227
Negatywne myśli - jak przekształcić je w pozytywne? Zdjęcie: pl.freepik.com

Smutek, strach, samotność, złość i obrzydzenie to kilka negatywnych emocji, których można doświadczyć.

Negatywne myśli są normalne i pojawiają się od czasu do czasu. Jednak, gdy negatywne myśli stają się nawykiem, mogą one prowadzić do lęku, depresji i wielu innych zaburzeń zdrowia psychicznego. W ten sposób wpływa to na nas fizycznie, emocjonalnie, duchowo, a nawet finansowo.

Nasze myśli są podstawą naszego sukcesu. To, jak siebie postrzegamy, wpływa na nasz postęp i wytrwałość w dążeniu do naszych celów. Pozytywne myślenie to wzorzec poznawczy, który wymaga wysiłku i skupienia.

W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza przeformułowanie negatywnych myśli i znaczenie przeformułowania negatywnych myśli w pozytywne.

5 wskazówek jak przeformułować negatywne myśli w pozytywne

Ostatnie badania pokazują, że każdego dnia mamy około 6000 myśli. Jednak wcześniej mieliśmy te same myśli – nasze myśli są na autopilocie. Często nawet nie rozpoznajemy negatywnych myśli, ponieważ stały się tak znajome.

Ten wewnętrzny dialog może wahać się od tego, co chcemy zjeść na obiad, scenariuszy pracy, założeń dotyczących okoliczności, obserwacji, tego, co myślą o nas inni, jak my się czujemy i tak dalej. Kiedy negatywne myśli przejmą kontrolę, wiele autodestrukcyjnych zachowań może również przejąć kontrolę. Dlatego nauka przeformułowania myśli pomoże zachować nadzieję, ugruntować i zmotywować.

Czytaj: Potęga optymizmu w starszym wieku

Przeformułowanie jest potężnym narzędziem pomagającym ludziom skutecznie radzić sobie z negatywnymi myślami i stresem. Sposób, w jaki myślimy o tym, co się dzieje, wpływa na to, jak się czujemy i zachowujemy. Poniżej znajduje się pięć strategii, które pomogą Ci szybko przekształcić negatywne myśli w pozytywne myśli:

1. Zrozum rodzaje negatywnych myśli

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie naszych negatywnych wzorców myślowych. Są to myśli, które pojawiają się w Twoim umyśle, gdy coś idzie nie tak, lub myśli, które mogły stale pojawiać się w Twoim umyśle, gdy doświadczasz tego samego scenariusza. Niektóre wzorce myślowe, które powodują negatywne myślenie, to:

Myślenie „wszystko albo nic”

Często myślimy o skrajnościach, takich jak zawsze, wszystko lub nic – które są przeciwległymi krańcami skrajności. Na przykład ktoś myśli: „Zawsze pracuję do późna” lub „Jeśli zepsuję ten projekt, to nie jestem godzien pracy w tej firmie”.

Myślenie „wszystko albo nic” to negatywny wzorzec myślenia, który polaryzuje sytuacje, doświadczenia, wybory i ludzi.

Akceptowanie negatywności

Tak, często lekceważymy pozytywne wydarzenia z naszego życia jako zwykłe przypadki lub szczęśliwe wypadki. Kiedy nie celebrujemy tych pozytywnych wydarzeń w naszym życiu, myślimy o negatywnych wydarzeniach jako o czymś normalnym. Zaczynamy akceptować negatywność częściej niż kiedyś. Świętowanie wielkich i małych zwycięstw jest równie ważne dla naszego ogólnego sukcesu.

Pozbądź się myślenia, że coś „powinieneś”

Stawiasz sztywne oczekiwania, wypełnione tym, co „powinieneś” zrobić. Dodatkowa presja i oczekiwania przyczyniają się do naszego strachu i zmartwień. Może to prowadzić do wyczerpania, powodując nagromadzenie negatywnej energii.

Brak współczucia dla siebie

Nasze myśli i słowa są pełne samo-obwiniania. Obwiniamy się nawet za sytuacje, na które nie mamy wpływu. Rzeczy, które wydarzyły się w przeszłości, mogą powrócić i obciążyć nas, zwiększając w ten sposób naszą negatywność.

Katastroficzne myśli

Nasze myśli automatycznie kierują się do najgorszego scenariusza. Jeśli Twój partner spóźnia się na randkę w dzień powszedni, naturalnie myślisz, że Twój partner miał straszny wypadek. To myślenie powoduje, że wchodzimy w tryb walki lub ucieczki, działając z przestrzeni strachu.

2. Rzuć wyzwanie negatywnym myślom

Kiedy już zidentyfikujemy negatywne myślenie, następnie kwestionujemy te myśli. Zadaj sobie pytanie, czy wydarzenia w Twoim życiu usprawiedliwiają Twoje myślenie, czy też Twoje myśli są oparte na negatywnych założeniach. Pomyśl o innych sposobach i przypadkach, w których wykonałeś pozytywne działanie, przyczyniłeś się lub będziesz je podejmował.

Czytaj: Uśmiechaj się! Optymizm jest dobry dla Twojego zdrowia

Zdjęcie: pl.freepik.com

Szybkie wyzwanie dla negatywnych myśli

Szybkim i łatwym sposobem na zakwestionowanie negatywnego myślenia jest myślenie w kategoriach „Tak, _, ale_________”. Na przykład,

  • „Tak, pracowałem do późna, ale jutro biorę długą przerwę obiadową”.
  • „Tak, wydałem za dużo na artykuły spożywcze, ale zrobię obiad na kilka następnych dni”.
  • „Tak, zaspałem, ale moje ciało jest bardziej odświeżone”.

Zwalczaj negatywny, ostry wewnętrzny dialog z konkretnymi komplementami. Zrób listę cech Twojego charakteru i cech, za które jesteś komplementowany lub rzeczy, o których wiesz, że są Twoimi mocnymi stronami. Spróbuj przeformułować nadmiernie uogólnioną negatywność za pomocą konkretów:

Na przykład, jak myślisz: „Zawsze pracuję do późna”, chwyć długopis i kartkę, a następnie zanotuj czas, kiedy wziąłeś urlop, wyszedłeś wcześniej z pracy, zachorowałeś itp. To uciszy nadmiernie uogólnionego wewnętrznego krytyka.

Czytaj: Trwa konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich

3. Mów pozytywne afirmacje

Afirmacje to pozytywne stwierdzenia używane do kwestionowania negatywnego myślenia. Według ostatnich badań afirmacje to świetny sposób na przezwyciężenie negatywnego myślenia i podbudowanie się.

„Żyjemy w społeczeństwie, w którym łatwo jest ugrzęznąć w wielu negatywnościach. Pozytywne afirmacje są sposobem na pomoc w wydobyciu części tej negatywności, jeśli chodzi o rzeczy, które sobie mówimy” – mówi dr Lauren Alexander.

Oto kilka przykładów przeformułowania negatywnych myśli:

  • Z zadowoleniem przyjmuję pozytywność w moim życiu.
  • Porzucam stare nawyki i wybieram nowe, pozytywne.
  • Jestem dobra dla siebie i innych.
  • Kontroluję swoje myśli.
  • Uwalniam wszystkie myśli, które mi nie służą i odbierają mi siłę.
  • Wybieram spokój.
  • Z każdym oddechem uwalniam negatywne myślenie.
  • Porównanie to złodziej radości. Nie porównuję się do innych.
  • Jestem piękny. Jestem silny. Jestem godzien.
  • Jestem odporny na wyzwania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak tworzyć pozytywne afirmacje

Aby stworzyć pozytywne afirmacje, zacznij od uświadomienia sobie swoich negatywnych myśli. Napisz listę swoich negatywnych myśli, a następnie zamień je w pozytywne stwierdzenia afirmacyjne. Oto kilka przykładów przeformułowania myśli, które pomogą Ci w tworzeniu afirmacji:

  • Uważam, że jestem w stanie … (przeformułowanie moich negatywnych wzorców myślowych)
  • Wiem, że jestem … (kochany i wspierany)

Pamiętaj, pozytywne afirmacje działają poprzez powtarzanie. Nie wystarczy przeczytać je tylko raz. Tak jak Twoje negatywne wzorce myślowe uformowały się w czasie, przeformułowanie ich będzie wymagało trochę czasu. Zidentyfikuj afirmacje, które rezonują z Tobą, wtedy może ci to pomóc w przeformułowaniu negatywnych myśli.

  • Zapisz afirmacje na fiszkach i umieść je tam, gdzie regularnie je widzisz.
  • Nagraj siebie, wypowiadając afirmację, i słuchaj jej podczas porannego spaceru, porannego dojazdu do pracy lub zamiast ulubionego podcastu.
  • Zapisz swoje afirmacje w swoim dzienniku, wypowiadając je na głos.

Czytaj: Jak przyjąć pozytywne nastawienie w naturalny i skuteczny sposób?

4. Ćwicz prowadzenie dziennika, aby zmienić negatywne myśli

Jeśli masz problem ze świadomością, jak przeformułować negatywne myśli, spróbuj pisać w dzienniku. Czasopisma to jeden z najlepszych sposobów na przeformułowanie naszego myślenia i rozpoczęcie zastępowania negatywnych wzorców myślowych myślami pozytywnymi i wzmacniającymi.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dziennika, których możesz użyć, aby przećwiczyć przeformułowanie negatywnych myśli:

  • Jakich negatywnych myśli doświadczam?
  • Czy za tą myślą kryje się prawda?
  • W co wierzę potajemnie, co jest prawdą o mnie samej, co sprawia, że tak myślę?
  • Jakie mam dowody, aby obalić tę myśl?
  • Jak mogę na to spojrzeć inaczej?
  • Co się stało, że zacząłem myśleć w ten sposób?
  • Czego mogę się nauczyć z tej myśli/sytuacji?
  • Jak następnym razem mogę podejść do tego inaczej?

Czytaj: Włącz pozytywne myślenie

5. Daj sobie łaskę i cierpliwość

Ćwicz współczucie dla samego siebie, gdy przeformułujesz negatywne myśli. Daj sobie łaskę i cierpliwość w trudnych, bezproduktywnych myślach. Nigdy nie jest za późno na walkę z negatywnością w Twoim życiu. Dlatego nie ma potrzeby spieszyć się i czuć presji, gdy te myśli wciąż istnieją.

Pamiętaj, życie to piękna podróż. Podczas tej podróży przez dłuższy czas myślałeś o wielu tych samych myślach. Odzyskiwanie nigdy nie jest łatwym i szybkim procesem. Możesz poprawić swoje myśli i ostatecznie przezwyciężysz negatywne wzorce myślowe. Ale daj sobie łaskę i cierpliwość!

Bądź dla siebie miły, ponieważ jesteś to sobie winien. A kiedy już tam będziesz, świętuj swój sukces!

Czytaj: Optymiści żyją dłużej!

Negatywne myśli podważają Twoją pewność siebie, powodując utratę zaufania i wiary w siebie. Możesz zmienić swoje negatywne myśli i zbudować pewność siebie, zauważając negatywne myśli, zatrzymując je, a następnie wybierając bardziej pozytywne lub wzmacniające myśli. To może być trudne, a czas pokaże tylko, czy ci się udało.

Zacznij zwracać uwagę na swoje myśli przez cały dzień. Im bardziej jesteś świadomy, tym więcej możesz w sobie dokonać zmian. Za każdym razem, gdy zauważysz negatywną myśl, zanotuj ją, zapamiętaj, przeanalizuj i powiedz „stop”, a następnie wybierz nową, pozytywną myśl.