500% wzrost liczby jaj składanych przez zielone żółwie morskie

0
371
Żółw zielony. Zdjęcie: Pixabay

Wylęgarnia żółwi zielonych odnotowała 500-procentowy wzrost liczby złożonych jaj, odkąd polowanie na nie zostało zakazane.

Odnowa zielonych żółwi na atolu Aldabra na Seszelach – wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO – nadal rośnie, a najbardziej widoczny wzrost ma miejsce w Settlement Beach, zgodnie z danymi z ponad 50 lat monitoringu opublikowanymi niedawno w badaniu.

Od czasu wprowadzenia zakazu polowań na żółwie morskie w 1968 r. szacunkowa liczba złożonych jaj wzrosła o 410 do 665%. To sprawia, że Aldabra jest atolem z najdłużej działającym programem ochrony żółwi zielonych w zachodniej części Oceanu Indyjskiego.

Czytaj: W Indiach posprzątano plażę z myślą o żółwiach.

Populację żółwia zielonego monitorowano poprzez obliczanie liczby lęgów składanych każdego roku. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Seychelles Islands Foundation (SIF) we współpracy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii wykazały wzrost z 2000 do 3000 żółwi rocznie pod koniec 1968 roku do ponad 15 000 rocznie w statystykach z lat 2014-2019.

Wyniki opublikowano 3 marca w artykule naukowym, w czasopiśmie Endangered Species Research, prowadzonym przez Adama Pritcharda, absolwenta Uniwersytetu Exeter.

Główny autor badania, Adam Pritchard, z Centrum Ekologii i Konserwacji w Kornwalii, powiedział: „Zielone żółwie doświadczyły ogromnego historycznego spadku populacji z powodu intensywnych połowów gniazdujących samic”.

„Atol Aldabra był pierwszym chronionym miejscem gniazdowania żółwi zielonych na zachodnim Oceanie Indyjskim, z zakazem chwytania żółwi w 1968 roku, po którym nastąpiło dalsze długoterminowe monitorowanie przez naukowców z Seychelles Islands Foundation”.

Profesor Brendan Godley, który pomagał nadzorować badania, dodał: „To zaszczyt wspierać analizę dziesięcioleci pracy zespołu z Seszeli.”

„Ciągły wzrost populacji zielonych żółwi Aldabra jest świadectwem długoterminowej ochrony i dostarcza wyraźnych dowodów na to, że możemy być optymistycznie nastawieni”.

Najbardziej doświadczona ekspertka w dziedzinie ochrony żółwi na Seszelach, Jeanne Mortimer, amerykańska naukowiec, która osiadła na wyspie, powiedziała SNA, że badanie pokazuje, że ochrona żółwi na plażach lęgowych jest niezwykle ważna i działa, ale zajmuje to trochę czasu, ponieważ żółw potrzebuje do 30 lat, aby stać się dorosłym.

„Jedną rzeczą jest nie zabijanie samicy, a drugą jest ochrona plaży lęgowej. Jest to problem w wielu miejscach na Seszelach, zwłaszcza na wyspach wewnętrznych, ponieważ jest tam dużo hoteli, w których lubią gniazdować żółwie. Nawet jeśli hotele kochają żółwie, niekoniecznie jest to zgodne z gniazdowaniem” – dodała Mortimer, która jest dobrze znana na wyspach jako „Madame Torti” lub Madam Turtle ze względu na jej zaangażowanie w ochronę żółwi.

Wyjaśniła, że żółwie mogą się bać, jeśli po plaży biegają ludzie.

„Atol Aldabra poradził sobie z obydwoma tymi rzeczami, chroniąc plażę lęgową i nie zabijając żółwi, i jako taki odniósł wielki sukces” – powiedziała Mortimer.

Dodała, że nie ma sposobu na przyspieszenie tego procesu, ponieważ hodowanie żółwi morskich w niewoli nie pomoże, ponieważ spowoduje to powstanie chorych zwierząt.

„Natura musi obrać swój kurs i nie wolno polować na żółwie, kiedy podejdą do gniazda” – dodała.

Popularne: Żółw Diego zapłodnił 900 samic i uratował swój gatunek

Jedna ze współautorek badania, Cheryl Sanchez, która obecnie robi doktorat na temat żółwi Aldabra, powiedziała: „To badanie pokazuje znaczenie długoterminowego monitorowania, które często jest postrzegane jako mniej efektowne i wartościowe niż badania ukierunkowane.”

„Zbieranie danych w celu potwierdzenia tego wzrostu zajęło dziesięciolecia niestrudzonego zaangażowania, a także przewidywania, aby chronić populację gniazdującą, zanim będzie za późno.”

„Zielone żółwie Aldabra powinny nadal być niesamowitą historią sukcesu w dziedzinie ochrony, którą możemy śledzić przez kolejne dziesięciolecia” — powiedziała Sanchez.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wzrost liczby złożonych jaj odnotowano na pięciu monitorowanych grupach plażowych wokół atolu. Największy wzrost zaobserwowano na plaży Settlement Beach, która historycznie była obszarem najczęstszej eksploatacji gniazdujących samic.

Badania pokazują również znaczny wkład Aldabry w regionalną liczebność żółwi zielonych i wyraźnie pokazują korzyści płynące z długoterminowej ochrony i monitorowania.

Żółwie zielone, które rozmnażają się przez cały rok, są klasyfikowane jako zagrożone na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).