6 eksperymentów psychologicznych z zaskakującymi wynikami

0
432

Czy istnieją granice tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, czy wszyscy jesteśmy podatni na szaleństwo?

Dziś rzucimy trochę światła na kilka słynnych eksperymentów, które postawiły na głowie wszystko, co wiemy o ludzkim umyśle. Ludzie są pełni niespodzianek.

Eksperyment 1: Kto uratuje życie: ktoś z tłumu czy przechodzień?

© 3dman_eu / Pixabay© Telst / Pixabay

Wszystkie osoby testowane znajdowały się w jednym budynku. Aktor nagle udał, że ma atak epilepsji. Stwierdzono, że im więcej osób jest w tłumie, tym mniej prawdopodobne jest, że ktoś będzie próbował pomóc.

Wniosek: przechodzień chętniej pomoże komuś w sytuacji awaryjnej niż ktoś z tłumu. W tym drugim przypadku ludzie mają tendencję do patrzenia ze współczuciem na to, co się dzieje.

Eksperyment 2: Która kobieta nie jest aktorką, ale kobietą ze schizofrenią?

© wikimedia© wikimedia

95 specjalistów psychologii podzielono na 2 grupy i zmuszono do odsłuchania nagrania aktorki. Pierwsza grupa z trudem postawiła diagnozę na podstawie tego, co usłyszała. Druga grupa, po usłyszeniu, że osoba jest szalona, postawiła diagnozę na schizofrenię. Aktorka była w rzeczywistości zdrowa psychicznie i tylko naśladowała mowę kogoś, kto był szalony.

Wniosek: Zelda Fitzgerald cierpiała na schizofrenię, ale na zewnątrz w niczym nie różniła się od kreatywnych i stabilnych psychicznie kobiet swojej epoki.

Eksperyment 3: Ile kosztuje opinia – mało czy dużo?

© stock-free© Pictures of Money

Niektórym studentom zaproponowano napisanie esejów usprawiedliwiających niektórych policjantów, którzy stłumili protest studencki.

Za swoją pracę zaoferowano im nagrodę finansową od 0,50 do 10 dolarów. Każdy badany wypełnił kwestionariusz, który określił ich stosunek do policji. Studenci, którzy otrzymali 0,50 USD, wyrazili większą sympatię wobec policji niż ci, którzy otrzymali 10 USD.

Wniosek: Wyższa suma pieniędzy została odebrana przez studentów jako łapówka, podczas gdy niższa kwota była postrzegana jako realna nagroda za ich pracę.

Czytaj: 11 eksperymentów społecznych, które ujawniły prawdę o ludziach

Eksperyment 4: Fałszywe wspomnienia: co się naprawdę stało?

© Warner Bros.

Badanemu pokazano zdjęcie przedstawiające wypadek, a następnie zadano mu pytania na jego temat. Pytania celowo mieszały fakty, aby zmylić badanego i stworzyć wrażenie, że na zdjęciu zostało przedstawione coś zupełnie innego. W rezultacie osoba testująca stworzyła nowe fałszywe wspomnienia dotyczące tego, co widziała.

Wniosek: Eksperyment wzbudził wątpliwości co do zeznań świadków, ujawniając, że często są one sprzeczne z rzeczywistością.

Czytaj: Wraca letni cykl CITY TRAIL – największy cykl biegów w Polsce

Eksperyment 5: Wolność: perfekcyjny świat czy chaos?

© Marvel Studios

Kobieta siedzi bez ruchu na środku korytarza. Obok niej stoi stół z 72 przedmiotami, między innymi różą, piórkiem, nożyczkami i pistoletem. Przez sześć godzin widzowie mogli wybrać dowolny z tych przedmiotów i zrobić z nim, co tylko chcieli, w stosunku do kobiety.

W stosunkowo krótkim czasie ludzie zaczęli wykazywać wobec niej agresję, szarpiąc jej ubrania, obcinając włosy i bijąc ją batem. Jedna osoba próbowała ją nawet zabić, a inna musiała ją powstrzymać.

Wniosek: Eksperyment wykazał, że bardzo niewiele potrzeba, aby zmienić człowieka w bestię. Wszystko, co trzeba zrobić, to usunąć wszystkie normalne zasady zachowania.

Eksperyment 6: Która osoba jest szalona?

© share.america© commons.wikimedia

7 osób podszywających się pod osoby chore psychicznie próbowało skierować się do szpitali psychiatrycznych. Każda z nich została uznana za osobę chorą na chorobę psychiczną i przydzielono jej kurację.

Później jeden z pseudopacjentów, znany psycholog, opublikował artykuł, w którym ujawnił, w jaki sposób on i inni symulowali objawy. Podważało to wiarygodność diagnoz psychiatrycznych.

W ciągu następnych trzech miesięcy psycholog twierdził, że będzie wysyłał dodatkowych „fałszywych” pacjentów do konkretnego szpitala psychiatrycznego, aby sprawdzić, czy mogą się zaangażować. W tym okresie lekarze odkryli 41 „symulatorów”, choć w rzeczywistości psycholog nie wysłał do placówki ani jednej osoby.

Wnioski: Eksperyment wykazał, że lekarze pracujący w zakładach psychiatrycznych widzieli szaleństwo tam, gdzie chcieli i diagnozowali tych, którzy rzeczywiście nie mieli problemów ze zdrowiem psychicznym.

johannesfloe.com – Art to remember