6 europejskich miast z czasów średniowiecza

0
563
Zdjęcie: Stock Photos from Shutterstock

6 europejskich miast z czasów średniowiecza, które są tak dobrze zachowane, że można je jeszcze dziś odwiedzić.

Okres średniowiecza – najczęściej nazywany średniowieczem – to okres około 1000 lat od upadku Cesarstwa Rzymskiego do początku renesansu w Europie.

Koniec samego kultowego średniowiecza nastąpił ponad 500 lat temu. Z tego powodu jeszcze bardziej imponujące jest to, że ślady tego historycznego czasu przetrwały do naszych czasów. W rzeczywistości zachowały się nie tylko małe artefakty lub zwietrzałe fragmenty historii, ale całe średniowieczne miasta, które przetrwały do dziś.

Jakby wyciągnięte prosto ze stron książki z bajkami, te historyczne miejsca przeniosą Cię w przeszłość, do epoki bardzo odległej od naszej.

Chociaż artykuł zawierający opis wszystkich średniowiecznych miast rozsianych po rozległej geografii Europy prawdopodobnie wypełniłby całą książkę, zebraliśmy kilka miast, aby wzbudzić Twoją ciekawość. I całkiem możliwe, że dobrze znasz kilka z nich.

Te europejskie miasta są żywymi muzeami średniowiecza i są tak dobrze zachowane, że można je nadal odwiedzać.

Oto sześć dobrze zachowanych średniowiecznych miast, które nadal możesz odwiedzić!

1. Brugia, Belgia

Zdjęcie: Stock Photos from NAPA/Shutterstock

Często nazywana „Wenecją Północy” Brugia jest uważana za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Miasto było głównym ośrodkiem handlowym i kulturalnym w swoim złotym wieku od XII do XV wieku, choć po 1500 roku jego rozkwit stopniowo spadał.

Ponieważ większość średniowiecznej architektury pozostała nienaruszona, łatwo jest poczuć się tak, jakbyś został przeniesiony w czasie, gdy stajesz przed pięknym gotyckim pejzażem Brugii. W 2000 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A po okresie rewitalizacji w drugiej połowie XIX wieku stało się ważnym ośrodkiem turystycznym.

2. Carcassonne, Francja

Zdjęcie: Stock Photos from trabantos/Shutterstock

To ufortyfikowane średniowieczne miasto naprawdę wygląda jak obrazek prosto z dziecięcej bajki, z opowieściami o dzielnych rycerzach i niemożliwych zadaniach.

Imponujące mury twierdzy Carcassonne mierzą około 3 km długości z 52 potwornymi wieżami strategicznie rozmieszczonymi na całej długości. Ta imponująca budowla została zaprojektowana jako twierdza chroniąca miasto przed atakami i ma długą, i bogatą historię wielu wygranych i przegranych bitew.

Wiele lat po zdemilitaryzowaniu średniowiecznej fortecy przez Napoleona Bonaparte, pogorszyła się ona do takiego stanu, że w 1849 roku rząd francuski zdecydował, że należy ją zburzyć. Jednak dzięki zdecydowanemu sprzeciwowi lokalnych mieszkańców, zamiast tego została zachowana jako pomnik historii, a później odrestaurowana. W 1997 roku Carcassonne zostało również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bardzo popularna atrakcja turystyczna, Carcassonne konkuruje z bajkową średniowieczną wioską wyspiarską Mont-Saint-Michel jako jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc średniowiecznych we Francji.

Czytaj: Zdjęcia Polki w tradycyjnych strojach z różnych krajów

3. Città di San Marino, Włochy

Zdjęcie: Stock Photos from Vladimir Sazonov/Shutterstock

Miasto San Marino jest stolicą Republiki San Marino – jedynego zachowanego państwa-miasta we Włoszech i niezależnej republiki od XIII wieku. Znajduje się majestatycznie na szczycie Monte Titano, który jest najwyższym punktem w kraju. Serce miasta otoczone jest murem twierdzy łączącym trzy wieże strażnicze – zbudowane w różnym czasie między XI a XIV wiekiem, aby chronić miasto przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Miasto istnieje do dziś, w swoim średniowiecznym stanie wyjątkowo zachowane i stosunkowo nietknięte. Częściowo z tego powodu historyczne centrum San Marino na górze Titano również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech

4. Monsanto, Portugalia

Zdjęcie: Stock Photos from Vladimir leoks/Shutterstock

Chociaż może to nie wyglądać jak typowe średniowieczne miasto – z widocznymi wieżami kościołów i potężnym murem granicznym usianym imponującymi wieżami – urocza wioska Monsanto jest naprawdę średniowiecznym klejnotem zachowanym na zboczu góry, pozornie zamrożonym w czasie.

Oprócz średniowiecznej architektury – zarówno w stylu romańskim, jak i wyjątkowo portugalskim stylu manuelińskim – najbardziej uderzającą cechą Monsanto jest obfitość gigantycznych głazów, które definiują jego krajobraz.

Zamiast przesuwać głazy lub rozbijać je na części, aby wykorzystać je jako materiały budowlane, pierwsi mieszkańcy Monsanto zbudowali wokół siebie wioskę, a niektórzy nawet włączyli głazy do konstrukcji swoich budynków. W rezultacie niektóre domy wydają się być wciśnięte między ogromne masy kamienia, podczas gdy inne wydają się być pod nimi zmiażdżone. Ulice są również zbyt wąskie, aby pomieścić nowoczesne pojazdy, więc preferowaną metodą transportu poza pieszo jest jazda na osiołku.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

5. Praga, Czechy

Zdjęcie: Stock Photos from Jasmine_K/Shutterstock

Praga jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. A dzięki temu, że zostało praktycznie nieuszkodzone przez wydarzenia I i II wojny światowej, jest powszechnie uważane za najlepiej zachowane duże średniowieczne miasto w Europie.

Piękna gotycka architektura jest charakterystycznym elementem w całym mieście, ale zwłaszcza na Rynku Starego Miasta, który również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak stwierdzono na stronie internetowej UNESCO, historyczne centrum Pragi jest „najwyższym przejawem średniowiecznej urbanistyki”. Jest to nawet miejsce, w którym znajduje się najstarszy średniowieczny zegar astronomiczny na świecie, który nadal działa.

johannesfloe.com – Art to remember

6. Toledo, Hiszpania

Zdjęcie: Stock Photos from Anton_Ivanov/Shutterstock

Toledo, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 roku, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej intrygujących średniowiecznych miast, które istnieją do dziś.

Nazywane jest „Miastem Trzech Kultur”, dzięki wpływom wspólnot chrześcijańskich, muzułmańskich i żydowskich, które zamieszkiwały je na przestrzeni dziejów – czasami współistniejąc pokojowo. W związku z tym w jej murach miejskich znajdziesz nie tylko wspaniałą gotycką katedrę, ale także synagogi sefardyjskie i wspaniałe meczety, wszystkie pochodzące ze średniowiecza.

Niezwykle łatwo jest zgubić się na krętych, brukowanych uliczkach Toledo, zanurzając się w otaczającej Cię pięknej historii. A dzięki obszernej liście zabytków nie ma końca temu, co można tam robić i zobaczyć.