6 korzyści zdrowotnych wynikających z picia ciepłej wody

0
400

Korzyści zdrowotne wynikające z picia ciepłej wody: 6 powodów, dlaczego picie ciepłej wody może uzdrowić Twoje ciało.

Większość z nas zaczyna dzień od filiżanki świeżej, gorącej kawy lub herbaty, aby rozgrzać ciało po wstaniu z łóżka. Kiedy pijemy wodę, wolimy ją zimną, ale według medycyny ajurwedyjskiej regularne picie ciepłej wody, zwłaszcza rano, może leczyć nasz organizm, zapewniając lepsze trawienie i zmniejszając odpady metaboliczne, które mogły nagromadzić się w naszym układzie odpornościowym.

„Lekarze zalecają picie ciepłej wody rano, zwykle z dodatkiem cytryny bogatej w polifenole lub z herbatą, która zmniejsza aktywność wolnych rodników w organizmie” – mówi Stella Metsovas, dietetyk kliniczny i ekspert ds. zdrowia w dziedzinie nauk o żywności i żywieniu, dla Medical Daily.

Spożycie ciepłej wody zwiększa uszczelnienie jelit, co optymalizuje wydalanie. W przeciwieństwie do ciepłej wody, przetworzona zimna woda pozbawiona jest wielu niezbędnych minerałów, które mogą stać się bardzo korzystne dla przewodu pokarmowego podczas spożywania posiłku. Dla osób pijących zimną wodę Metsovas zaleca powstrzymanie się od picia 20 minut przed jedzeniem – nawet jeśli źródłem jest naturalna woda źródlana.

Czytaj: Dołącz do akcji #GastroPoznanRazem i wesprzyj lokalne restauracje

Wypicie filiżanki ciepłej wody rano może wyleczyć organizm, wspomagając trawienie i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się. Zdjęcie: Shutterstock

Picie ciepłej wody może nie odpowiadać Twoim kubkom smakowym, ale ze względu na zdrowie warto odstawić kofeinę i herbatę. Oto sześć powodów, dlaczego warto to zrobić:

1. Oczyszcza organizm

Bardzo ciepła filiżanka wody rano może pomóc w oczyszczeniu organizmu poprzez wypłukanie toksyn. Woda i inne płyny pomagają w rozkładaniu pokarmu w żołądku i utrzymują prawidłowy układ trawienny. Ciepła woda pomoże jeszcze szybciej rozłożyć te pokarmy, ułatwiając ich trawienie.

Picie zimnej wody podczas lub po posiłku może w rzeczywistości utwardzać olej w spożywanych pokarmach, a tym samym powodować odkładanie się tłuszczu w jelitach.

Dodanie lodu do przetworzonej zimnej wody pozbawi ją naturalnych minerałów, mówi Metsovas, ponieważ te minerały są niezbędne do utrzymania zdrowego przewodu pokarmowego. Na szczęście możesz zastąpić szklankę zimnej wody ciepłą, aby wspomóc trawienie, zwłaszcza po posiłku.

2. Pomaga w zaparciach

W pewnym momencie wielu z nas boryka się z tym powszechnym problemem żołądkowym, w którym mamy niewielki lub żaden ruch jelit. Obciążenie odczuwalne podczas eliminacji, któremu towarzyszą wzdęcia, jest spowodowane brakiem wody w organizmie.

Picie bardzo ciepłej wody rano na pusty żołądek może poprawić wypróżnienia i pomóc w zaparciach podczas rozkładania pokarmów płynnie przechodzących przez jelita. Pobudzenie jelit pomoże przywrócić organizmowi normalne funkcjonowanie.

3. Łagodzi ból

Ciepła woda, uważana za najpotężniejszy domowy środek natury, może pomóc złagodzić ból od miesiączki po bóle głowy. Wiadomo, że ciepło z ciepłej wody działa uspokajająco i kojąco na mięśnie brzucha, co może pomóc w natychmiastowym złagodzeniu skurczów i skurczów mięśni.

Według Healthline ciepła lub gorąca woda jest zwykle lepsza na skurcze, ponieważ gorące płyny zwiększają przepływ krwi do skóry i pomagają rozluźnić skurczone mięśnie.

4. Pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów

Jeśli jesteś na diecie, prawdopodobnie słyszałeś, że wypicie szklanki ciepłej wody z samego rana może pomóc w utracie wagi. Ciepła woda podnosi temperaturę ciała, przez co przyspiesza metabolizm.

Zwiększenie tempa metabolizmu pozwala organizmowi spalić więcej kalorii w trakcie całego tempa. Może również pomóc w jeszcze lepszym funkcjonowaniu przewodu żołądkowo-jelitowego i nerek.

„Lekarze zalecają picie ciepłej wody rano, zwykle z dodatkiem cytryny bogatej w polifenole lub z herbatą, która zmniejsza aktywność wolnych rodników w organizmie” – powiedziała Metsovas dla Medical Daily. Wypicie szklanki ciepłej wody z dodatkiem cytryny pomoże rozbić tkankę tłuszczową, a także kontrolować głód pokarmowy dzięki zawartości błonnika pektynowego cytryny.

5. Poprawia krążenie krwi

Po wypiciu szklanki ciepłej wody złogi tłuszczu w organizmie są usuwane wraz z gromadzeniem się złogów w układzie nerwowym. To wypłukuje toksyny krążące w organizmie, a następnie poprawia krążenie krwi. Rozluźnienie mięśni wyeliminuje słabe krążenie i przepływ krwi.

johannesfloe.com – Art to remember

6. Zatrzymuje przedwczesne starzenie

Przedwczesne starzenie się to najgorszy koszmar kobiety, ale na szczęście można temu zapobiec, pijąc ciepłą wodę. Obecność toksyn w organizmie może prowadzić do szybszego starzenia, ale ciepła woda może pomóc oczyścić organizm z tych toksyn, jednocześnie naprawiając komórki skóry, aby zwiększyć elastyczność. „Kobiety zawsze odniosą korzyści, ponieważ mają więcej hormonów, z którymi muszą się zmagać, co sprawia, że zaparcia są większym problemem” – powiedziała Metsovas dla Medical Daily.

Aby czerpać korzyści zdrowotne z ciepłej wody, pij ją codziennie rano, najlepiej z dodatkiem cytryny do smaku. Metsovas zachęca do picia ciepłej wody, ale nie gorącej, ponieważ picie gorącej wody może potencjalnie uszkodzić tkanki w jamie ustnej i przełyku. Po ugotowaniu wody pozostaw ją do ostygnięcia na kilka minut, zanim zaczniesz ją pić. Ponadto, „przed wypiciem ciepłej wody zawsze skonsultuj się z lekarzem przepisującym leki, ponieważ są leki, do których nie można wypić więcej niż pół szklanki wody z rana, jeśli kobieta bierze leki np. na zmniejszenie TSH” – mówi Metsovas.

Czytaj: Wystarczy 1 szklanka. W ciągu 5 minut wszystko, co zbędne, absolutnie zostanie usunięte z jelit