6 napojów, którymi nie wolno popijać tabletkę

0
433
Zdjęcie: pixabay.com

Mimo że ulotki nie określają dosłownie, czym popijać tabletkę, większość z nas wie, że najlepiej jest lek popić wodą. Dziś przedstawimy 6 napojów, których nie wolno łączyć z lekami.

Czy podczas przyjmowania leku, zastanawiasz się, czym je popić? A może myślisz, że to bez znaczenia, bo niezależnie od tego, jakim napój wybierzesz, lekarstwa i tak spełnią swoje zadanie? Niestety to błędne myślenie.

Czym nie popijać leków i dlaczego? Oto lista niedozwolonych produktów.

1. Mleko i produkty mleczne

Muhammad Arifur Rahman z Uniwersytetu Daffodil w Bangladeszu tłumaczy, że leki zachowują swoją skuteczność, jeśli są odpowiednio wchłaniane przez organizm – przez przewód pokarmowy dostają się do krwiobiegu, a następnie do obszaru w ciele, który wymaga działania danej substancji.

Czynnikami, które wpływają na to, jak organizm wchłania leki, są: kwasowość żołądka, obecność składników odżywczych (takich jak tłuszcze) czy pierwiastków – na przykład wapnia.

Tymczasem mleko i produkty mleczne, takie jak kefir czy jogurt zobojętniają sok żołądkowy, wobec czego lek nie jest odpowiednio wchłaniany i wykazuje mniejszą skuteczność. 

Popijanie leków mlekiem szczególnie niekorzystnie wpływa na właściwości środków na osteoporozę oraz antybiotyków zawierających tetracyklinę, cyprofloksacynę i norfloksacynę.

Właśnie dlatego nie należy stosować mleka do popijania leków i nie spożywać produktów mlecznych na kilka godzin przed lub po zażyciu lekarstwa.

pl.freepik.com

2. Napoje gazowane

Dr Rajni Pathak – koordynatorka prewencyjnej kontroli stanu zdrowia w Fortis Hospital Mohali – wyjaśnia, że napoje gazowane są w stanie zmniejszyć działanie przeciwbakteryjne większości leków. Co więcej, u niektórych osób mogą prowadzić do alergii lub wywoływać inne skutki uboczne. Tego typu napoje ograniczają również wchłanianie żelaza.

Z kolei dr Katrina Bramstedt z Uniwersytetu Medycznego Bond w Australii tłumaczy, że przyjmowanie niektórych lekarstw wraz z napojami gazowanymi powoduje rozpadanie się leków w ustach, przez co są znacznie trudniejsze do połknięcia.

Warto wiedzieć, że napoje gazowane, takie jak Coca-Cola zwiększają kwasowość żołądka, co nie sprzyja skuteczności niektórych leków. Wynika to przede wszystkim z tego, że Coca-Cola zawiera kwas węglowy, a połączenie tego kwasu z lekami może nawet uszkodzić przewód pokarmowy.

Napoje gazowane mogą zmniejszać działanie leków przeciwbakteryjnych oraz – podobnie jak herbata i mleko – ograniczają wchłanianie żelaza do krwiobiegu.

Czytaj: Choroby, które wymyślono tylko po to, żebyś kupował lekarstwa i suplementy

pl.freepik.com

3. Soki owocowe

Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznaje, że owoce stanowią część zdrowej i zbilansowanej diety, jednak absolutnie nie powinno się ich łączyć z przyjmowaniem niektórych leków.

Absolutnie nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym, ponieważ może on w różnoraki sposób zmieniać działanie leku – nasilać, osłabiać, przyspieszać lub opóźniać jego wchłanianie do krwiobiegu.

Z jednej strony spożycie grejpfruta zakłóca działanie transporterów w jelicie, które pomagają wchłaniać leki, przez co mniejsza dawka preparatu dociera do krwiobiegu. Z drugiej strony owoc ten wpływa na enzymy rozkładające leki w układzie pokarmowym, co skutkuje wchłonięciem zbyt dużej dawki.

Organizacja Consumer Reports zwraca uwagę, że również sok jabłkowy i pomarańczowy hamują wchłanianie leków, w tym środków antyalergicznych, niektórych antybiotyków, beta-blokerów, czy też farmaceutyków stosowanych w chemioterapii.

Z kolei sok żurawinowy nasila działanie środka rozrzedzającego krew (warfaryny), prowadząc do niebezpiecznych krwawień. 

Dr Rajni Pathak podkreśla, że należy unikać soku winogronowego podczas przyjmowania leków, bo obecne w nim furanokumaryny hamują wchłanianie substancji leczniczych i mogą prowadzić do niepożądanych skutków.

pl.freepik.com

4. Herbata

Herbata zawiera kwas garbnikowy, który zmniejsza wchłanianie żelaza, szczególnie jest więc odradzana osobom, które biorą lekarstwa na anemię.

Dr Anne Helmenstine z Uniwersytetu Tennessee podkreśla, że w herbacie znajduje się kofeina, która oddziałuje z lekami, zwiększając ciśnienie krwi i przyspieszając tętno. Herbata może też zmieniać skuteczność leków na receptę, takich jak adenozyna, klozapina, czy niektóre leki przyjmowane w terapii nowotworów.

Nie wolno też leki popijać zieloną herbatą, która spowalnia krzepnięcie krwi i może prowadzić do negatywnych konsekwencji, zwłaszcza gdy przyjmujesz leki, takie jak warfaryna, ibuprofen lub aspiryna. Warto też zapamiętać, że zielona herbata obciąża wątrobę podczas przyjmowania paracetamolu czy fenytoiny.

Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania

pixabay.com

5. Kawa i napoje energetyzujące

Podobnie jak herbata, kawa i energetyki zawierają składnik mogący wpływać na działanie leków – chodzi o kofeinę, która wpływa na działanie większości lekarstw. 

Magazyn eMedicineHealth przygotował zestawienie skutków ubocznych, które może spowodować łączenie leków z kawą. Na przykład przyjmując efedrynę, która działa pobudzająco, i jednocześnie pijąc kawę, możesz narazić się na problemy z sercem i uczucie przestymulowania.

Warto być ostrożnym przyjmując adenozynę, która często jest stosowana w badaniach serca – w tym przypadku należy odstawić kofeinę przynajmniej 24 godziny przed badaniem.

Połączenie kawy oraz antybiotyków może z kolei powodować drżenie dłoni i przyspieszenie akcji serca. Takie same skutki wywołuje przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w towarzystwie kawy. Nie wolno też kawą popijać leku na depresję, ponieważ zawarte w nim taniny zmniejszają wchłanianie leków przez organizm, dlatego dwie godziny przed i po przyjęciu tych leków staraj się unikać picia kawy.

Nie popijaj także kawą leków na astmę, przeciwcukrzycowych czy przeciwzakrzepowych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

pixabay.com

6. Alkohol

Amerykański Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu przypomina, jak niebezpieczne jest mieszanie alkoholu z niektórymi lekami. Może to prowadzić do nudności, wymiotów, omdlenia czy utraty koordynacji, ale także do znacznie poważniejszych konsekwencji, takich jak krwawienie wewnętrzne, problemy z sercem, uszkodzenie wątroby i trudności w oddychaniu. 

Dodatkowo, alkohol jest w stanie zmniejszyć skuteczność leku lub sprawić, że stanie się on toksyczny dla organizmu. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą też wyzwalać lub potęgować skutki uboczne przyjmowanego farmaceutyku.

Leki należy popijać wodą

Dr Pradip Shah pracujący w szpitalu Fortis w Mumbaju zaleca popijanie leków kilkoma łykami wody. Woda jest nośnikiem tabletek i wspomaga ich przemieszczanie się z ust do żołądka, zmniejszając ryzyko zadławienia i nie zmieniając właściwości medykamentów.

Zwraca uwagę także, by nie przyjmować leków bez popijania, bo niektóre środki, takie jak niesteroidowe leki zapalne (np. ibuprofen) przyjęte bez wystarczającej ilości wody, mogą wchodzić w interakcje z kwasem solnym i prowadzić do wrzodów żołądka. Ważne jest też to, że woda powinna mieć temperaturę pokojową.