6 naturalnych sposobów na walkę z lękiem

0
606
(Zdjęcie: Minoru Nitta [CC BY 2.0] / Flickr)

Sposoby te mogą wydawać się proste, ale najważniejsze – mają pomóc w powstrzymaniu tego przerażającego poczucia paniki.

Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, który pojawia się w życiu każdego z nas podczas codziennych sytuacji. Lęk jest normalną reakcją na stresujące sytuacje, np. przed egzaminem, przed wystąpieniem publicznym czy też w trakcie zagrożenia, np. napotkania na swojej drodze w parku agresywnego psa.

U niektórych ludzi jednak stan niepokoju, lęku utrzymuje się dłużej i jest bardziej nasilony, nawet jeśli stresująca sytuacja już dawno temu minęła. Przedłużające się poczucie niepokoju i napięcie mogą stać się poważnym zaburzeniem uniemożliwiającym poradzenie sobie z codziennymi sprawami do załatwienia, a osoba doświadczająca lęku nie jest w stanie nad nim zapanować.

Poznajcie 6 sposobów, jak zapanować nad lękiem i go oswoić.

1. Ćwicz głębokie oddychanie

Kiedy jesteś niespokojny, często odczuwasz duszność, co powoduje, że Twoje ciało się męczy. Głębokie oddychanie może pomóc wrócić na właściwe tory. Czasami sam fakt skupienia się na czymś innym (oddechu) może oderwać umysł od wszystkiego, co wywołuje niepokój.

Wystarczy, że podczas brania wdechu będziesz liczyć do pięciu, przy wydechu także policz do pięciu. Powtórz to 10 razy lub dopóki nie poczujesz, że zaczynasz się relaksować.

Jeśli chcesz się bardziej wgłębić w temat, dowiedz się więcej o oddychaniu
Pranayama
lub jodze, która koncentruje się na technikach oddychania w celu uspokojenia i skupienia umysłu. Badacze, którzy chcieli zrozumieć związek, odkryli, że spośród 3000 neuronów kontrolujących oddychanie, około 175 z tych neuronów kontroluje również część mózgu, która reguluje uwagę i panikę.

Zatem skupienie się na oddychaniu może powstrzymać panikę.

2. Mów do siebie

Dzieci często rozmawiają ze sobą, ucząc się nowych zadań. (Zdjęcie: MIA Studio / Shutterstock)

Psycholog Aviva Oliker często poleca to swoim klientom. Praktyka, która jest powszechna u dzieci, ponieważ pomaga im skupić się na zadaniu, jest również dobra dla dorosłych z tego samego powodu.

„Mówienie do siebie jest jak wsadzenie szprychy w koło poruszającego się roweru” – wyjaśnia Oliker. „Mówienie do siebie w stylu „Nie jestem wróżką”, „Nie znam przyszłości”, „Nie mogę kontrolować przyszłości”, może zatrzymać niepokój i lęk. Skup się na tym, co możesz teraz zrobić, skup się na rzeczach, które możesz kontrolować, zamiast na rzeczach, nad którymi nie masz kontroli”.

3. Ćwicz

Ćwiczenia to jeden z najprostszych sposobów na zalanie ciała endorfinami. (Zdjęcie: lzf / Shutterstock)

Ćwiczenia uwalniają endorfiny (są to dobrze działające substancje chemiczne w mózgu), które mogą pomóc złagodzić lęk i depresję. Możesz chodzić na siłownię, grać w tenisa lub koszykówkę lub po prostu wyjdź z psem na spacer. Wszystko, co sprawi, że ruszysz się z kanapy, liczy się jako ćwiczenie uwalniające endorfiny.

Ćwiczenia mają tę dodatkową zaletę, że pomagają Ci w poprawie kondycji, zwiększając pewność siebie w nowym szczęśliwszym ciele. Dla wielu ćwiczenia to po prostu spędzenie 30 minut na zewnątrz, bawiąc się z dziećmi. I to prowadzi do następnej techniki.

4. Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Udanie się do pobliskiego parku jest świetnym rozwiązaniem.
(Zdjęcie: Monkey Business Images / Shutterstock)

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu może pomóc ci się zrelaksować i uspokoić. Natura pomaga spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Zrozumiesz, że istnieje duży świat, a Ty jesteś tylko jego małą częścią. Zwykłe problemy nie wydadzą się już tak duże.

Spędzanie czasu na dworze może być również korzystne dla Twoich dzieci. Zajęcia na świeżym powietrzu pomagają im odpocząć po długim dniu spędzonym w szkole.

Czytaj: Wystarczy 20-minutowy kontakt z naturą, aby obniżyć poziom stresu

5. Stań w pozie władcy

Ta poza jest pomocna nie wtedy, gdy zbliża się atak paniki, ale wtedy, gdy odczuwasz niepokój przed wielkim wystąpieniem, konfrontacją lub wywiadem.

Chodzi o to, że ta pozycja pomaga ci zachować spokój i pewność siebie. Jeden przykład? Poza Wonder Woman, w której stoisz z rękami opartymi na biodrach, z rozstawionymi nogami i wysoko uniesioną głową. I od razu czujesz się pewniej!

6. Dbaj o siebie

Jeśli czytanie książki daje ci komfort, rób to jak najczęściej. Zdjęcie: pixabay.com

Wspomniana psycholog Oliker zachęca również swoich klientów do robienia rzeczy, które po prostu sprawiają, że czują się dobrze.

„Jeśli znajdziesz rzeczy, które poprawiają Twoje samopoczucie, jak np. gotowanie, czytanie, ćwiczenie, a nawet oglądanie filmu i jedzenie popcornu, rób to minimum raz w tygodniu. Pomoże ci to powstrzymać lęki” – mówi Oliker.

Jeśli te taktyki nie są dla Ciebie wystarczające lub uważasz, że lęk jest po prostu zbyt duży lub Cię obciąża, idź do lekarza lub terapeuty. Terapeuta może pomóc w analizie skąd bierze się lęk. Inne alternatywy również mogą ci pomóc, ale najważniejsze jest to, że nikt nie powinien niepotrzebnie cierpieć.

Źródło

Czytaj: TEN PŁYWAJĄCY JACHT O WARTOŚCI 5,5 MILIONA DOLARÓW TO NAJWIĘKSZY LUKSUS NA MORZU