6 praw psychologii, których znajomość odmieni Twoje życie

0
574

Przedstawionych poniżej sześć zjawisk psychologicznych pomoże Ci nie tylko lepiej zrozumieć, dlaczego ludzie codziennie powtarzają te same głupie rzeczy, ale także samemu stać się lepszym, bardziej racjonalnym człowiekiem.

1. Efekt potknięcia (pratfall effect)

Jeśli jesteś niedoskonały, ludzie będą Cię bardziej kochać. Kiedy chcemy komuś zaimponować, nieuchronnie pokazujemy najlepsze aspekty naszej osobowości. Okazuje się, że zupełnie na próżno: badania pokazują, że wręcz przeciwnie, wykazanie swojej wrażliwości i słabości zwiększa poziom empatii ze strony innych ludzi. Im więcej masz niekrytycznych wad, tym lepiej ludzie będą Cię traktować.

Profesor, który przemawia do słuchaczy i jest wyraźnie poruszony, wydaje się publiczności mądrzejszy niż ktoś, kto mówi z największą pewnością siebie. Bycie nieśmiałym przy pierwszym spotkaniu to sprawdzony, choć nieoczywisty sposób na zadowolenie potencjalnego partnera.

Nazywa się to efekt potknięcia, został on przetestowany przez dr psychologii Elliota Aronsona z Uniwersytetu Stanforda.

Ogólnie popełnianie błędów w miejscach publicznych jest nie tylko normalne, ale także korzystne. W każdym razie, o ile Twoje błędy nie wyrządzają innym poważnej krzywdy.

2. Efekt Pigmaliona

Wyższe oczekiwania zwiększają produktywność. Psycholog Robert Rosenthal był zaangażowany w testowanie tego zjawiska. Przeprowadzał testy IQ w szkołach, a następnie informował nauczycieli o fałszywych wynikach badań. Te dzieci, które miały wyższe IQ niż reszta, miały rzekomo „przeciętne” wyniki. A ci, którzy naprawdę osiągnęli średni wynik, zostali przedstawieni nauczycielom jako posiadający najlepsze mózgi. Co stało się później?

Uczniowie, których nauczyciele uważali za mądrzejszych, zaczęli się lepiej uczyć. Stało się tak, ponieważ oczekiwania nauczycieli wobec tych uczniów były wyższe niż pozostałych. Rosnąca presja w stosunku do uczniów zmusiła ich do lepszej nauki. Odkrycia Rosenthala nie ograniczają się jedynie do edukacji.

„Twoje oczekiwania tworzą Twoją rzeczywistość” – podsumowuje.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz osiągnąć coś znaczącego w życiu, będziesz musiał celowo wyznaczać nierealistyczne cele i przeceniać swoją zdolność do ich osiągnięcia. I to zadziała. Ponadto naukowcy wiedzą, że ci liderzy, którzy żądają od podwładnych nierealistycznych wyników, w efekcie osiągają od zespołu znacznie lepsze wyniki niż ci, którzy stawiają tylko „realne cele”.

3. Paradoks wyboru

Im więcej opcji mamy do wyboru, tym mniej jesteśmy zadowoleni z naszej decyzji. Logicznie wydaje się, że im więcej opcji mamy przed sobą, tym lepiej. Bardziej lubimy sklepy z dużym asortymentem niż małe sklepy. Kiedy jest wiele ofert rozwoju kariery, wydaje nam się, że na pewno dokonamy dobrego wyboru.

Ale psychologowie Mark Lepper i Sheena Iyengar udowodnili, że tak nie jest. W ramach eksperymentu badacze poprosili jedną grupę smakoszy, która wybrała się do supermarketu, o wybór jednego z sześciu różnych rodzajów dżemów na prezent, drugiej – jednego z 24. Wyniki badania wykazały, że 30% osób, które wybrały spośród sześciu opcji, było zadowolonych ze swojego wyboru. Spośród 24 osób, które musiały wybrać jeden słoiczek dżemu na prezent, tylko 3% było zadowolonych.

Zjawisko to ujawnił psycholog Barry Schwartz. Aby nie opuściło Cię poczucie, że wszystko idzie dobrze, radzi sztucznie ograniczyć liczbę opcji. To nawiasem mówiąc wyjaśnia, dlaczego użytkownicy technologii Apple są z niej bardziej zadowoleni niż użytkownicy gadżetów innych marek. Albo dlaczego ci, którzy robią zakupy na małych straganach, czują się bardziej zadowoleni niż ci, którzy chodzą do wielkich hipermarketów.

Czytaj: Efekt ciszy: dlaczego cisza jest tak ważna dla naszego mózgu

4. Efekt świadka

Im więcej osób wokół osoby potrzebującej pomocy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś jej pomoże. Efekt ten został dobrze zilustrowany dawno temu w przypowieści o dobrym Samarytaninie. To również wyjaśnia wiele tragicznych wydarzeń w naszej historii. Badacze nazywają to „pomieszaniem odpowiedzialności”.

Jeśli ktoś na ulicy ma kłopoty i potrzebuje pomocy, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że otrzyma ją, gdy przejdzie obok niego jedna osoba, niż jeśli w pobliżu jest tłum ludzi. Jeśli ktoś woła o pomoc, a w pobliżu jest ogromna liczba osób, to każdy z nich będzie wolał zignorować prośby o pomoc, bo „inni pomogą”. Jeżeli prośba o pomoc skierowana jest do konkretnej osoby na opuszczonej ulicy, to szanse, że na nią zareagują, są wielokrotnie większe. To, nawiasem mówiąc, wyjaśnia bezduszność i chłód ludzi w dużych miastach.

Wpływ tego efektu udowodnili psychologowie Bibb Latane i John Darley. Przeprowadzili eksperyment, w którym za-symulowali sytuację, w której uczniowie liceum bili obdartego kujona w szkolnej szatni na oczach innych uczniów. 85% osób, które były jedynymi świadkami upokorzenia, rzuciło się na pomoc ofierze i stanęło w jej obronie. Ale jeśli dwoje uczniów już obserwowało, co się dzieje, szanse, że jeden z nich pomoże kujonowi spadły do ​​65%. Gdyby było czterech świadków, szanse, że przynajmniej jeden z nich wstawiłby się, spadły do ​​31%.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś w trudnej sytuacji i potrzebujesz pomocy, nie kontaktuj się od razu z każdym, kto może pomóc, ale zwróć się osobiście do kogoś. Mówiąc najprościej, lepiej nie krzyczeć „Niech mi ktoś pomoże!”, ale „Człowieku w szarym płaszczu, pomóż mi!”.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

5. Efekt reflektora

Ludzie, których głowa jest nieustannie wypełniona myślami, nie zauważają rzeczy oczywistych. Większość ludzi w tym momencie jest zajęta jakąś poważną myślą. Kiedy są w społeczeństwie, ale pogrążeni w swoich myślach, nie zauważają nawet oczywistych rzeczy, udowodnili naukowcy z Cornell University.

Mówiąc najprościej, nie ma znaczenia, jak wyglądasz, jeśli idziesz do biura lub na uniwersytet. Większość ludzi po prostu nie zwraca uwagi na Twój wygląd. Znajdujesz się w centrum uwagi znacznie rzadziej niż myślisz. Dlatego możesz przestać martwić się zewnętrznymi atrybutami życia. Nie kupuj drogiego samochodu lub smartfona, aby „szpanować” na oczach kolegów: może ci się to wydawać dziwne, ale większość z nich nie dba o to, co tam posiadasz. Są zajęci własnymi problemami.

Czytaj: Last Minute Summer Festival 2020 we Wrocławiu już dzisiaj! Zobacz, kto zagra

6. Efekt skupienia

Ludzie przeceniają znaczenie rzeczy i zjawisk, o których myślą: „Nic nie jest tak ważne, jak ci się wydaje, kiedy o tym myślisz” – David Kahneman.

Jak duża jest różnica w codziennym nastroju między osobą zarabiającą 60 tys. złotych rocznie a osobą zarabiającą 3000 zł miesięcznie? Prawie żadna. Różnica jest, ale minimalna. Czy będziesz szczęśliwszy, jeśli resztę życia spędzisz w domu nad morzem? Na krótką mętę. Ściśle mówiąc, mieszkańcy Kalifornii, z ponad 300 słonecznymi dniami w roku, nie są szczęśliwsi od nowojorczyków czy mieszkańców Chicago.

Nawiasem mówiąc, ten efekt jest aktywnie wykorzystywany przez marketerów. Przekonują Cię, że zakup konkretnego produktu sprawi, że będziesz szczęśliwszy. Ale jest mało prawdopodobne, że te słowa się spełnią.

Aby zwalczyć ten efekt psychologiczny, będziesz musiał nauczyć się jednego prostego aksjomatu: nic nie będzie tak ważne za rok, a nawet za tydzień, jak ci się dzisiaj wydaje. Te kłopoty, które masz dzisiaj i są dla Ciebie tragedią, za rok będą Cię śmieszyć. I tak, zaakceptuj fakt, że ludzie po prostu nie wiedzą, jak przewidzieć przyszłość. Dlatego lepiej będzie, jeśli w ogóle przestaniesz planować długoterminowo.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku.

Źródło: www.cluber.com.ua