6 problemów z jamą ustną, które ukrywają inne choroby

0
184
Choroby, które można wyczytać z jamy ustnej. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nasze usta są główną bramą naszego ciała. Dzięki nim wraz z pożywieniem do naszego organizmu dostają się składniki odżywcze i woda – wszystko, co jest niezbędne do życiowej aktywności naszego organizmu.

Tak więc z jednej strony jama ustna odgrywa ważną rolę w pracy ludzkiego organizmu, ale z drugiej strony ten obszar naszego ciała jest najbardziej podatny na przenikanie różnych patogenów. Takie bakterie dostają się do organizmu i wywołują rozwój różnych chorób.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Większość z nas codziennie stara się dbać o higienę jamy ustnej. Pozwala to na szybkie usunięcie większości wirusów i bakterii, które powodują problemy z zębami i nieświeży oddech. Ale nie tylko z tego powodu warto zwrócić uwagę na zdrowie jamy ustnej. Zaleca się szybkie reagowanie na różne zmiany i dziwne objawy, ponieważ te objawy mogą nie tylko wskazywać na problemy z zębami, ale także mówić o innych chorobach.

Problemy z jamą ustną: oznaki choroby

1. Ból zębów lub szczęki

Jeśli ból pojawia się w żuchwie, a później towarzyszą mu objawy, takie jak osłabienie i ból w klatce piersiowej promieniujący do ramion, może to wskazywać na zbliżający się zawał serca. Zęby przednie mogą być dotknięte zapaleniem zatok. Zapaleniu zatok często towarzyszą bóle głowy i bolesne odczucia w szczęce i zębach. Najczęściej ból zęba wywołuje silne napięcie mięśni żuchwy, gdy zbyt mocno zaciskamy szczękę podczas snu.

2. Owrzodzenie jamy ustnej

Najczęstsze choroby wywołujące owrzodzenie to afty, opryszczka, leukoplakia lub kandydoza (zakażenie grzybicze). Te problemy mogą nas wszystkich zaskoczyć. W każdym przypadku przyczyny owrzodzeń w jamie ustnej są inne.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na takie objawy, ponieważ te objawy mogą wskazywać na różne choroby i infekcje. Czasami owrzodzeniu towarzyszy gorączka i podrażnienie. Może to być wynikiem niewłaściwie dobranych protez.

3. Zapach z ust

W 90% przypadków przyczyny halitozy (nieświeżego oddechu) należy szukać w jamie ustnej. Często jest to spowodowane przez bakterie znajdujące się na spodzie języka i choroby dziąseł. W pozostałych 10% przypadków halitozę wywołują choroby narządów wewnętrznych. Powinieneś się zainteresować, jeśli nagle pojawi się nieświeży oddech. Może być oznaką cukrzycy typu 2, a także chorób wątroby, nerek i jelit.

Czytaj: 9 sposobów na pozbycie się nieświeżego oddechu z żołądka

4. Zmiany w dziąsłach

Jeśli zauważysz, że dziąsła nabrały białawego odcienia, oznacza to anemię. Kiedy liczba czerwonych krwinek we krwi spada, nasze dziąsła stają się białe. Jednocześnie bardzo często blednięciu dziąseł towarzyszy zaczerwienienie języka – wygląda on na stan zapalny i jest lśniący. Zaczerwienione i zaognione dziąsła są objawem zapalenia dziąseł, procesu zapalnego wywołanego przez bakterie.

Czytaj: Dowiedz się, jak zachować zdrowe zęby i chronić je przed próchnicą

5. Utrata zębów

Jeśli nagle zauważysz, że Twoje zęby zaczęły się rozluźniać, a dziąsła stały się jaskrawoczerwone i błyszczące, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej masz paradontozę. Ta choroba rozwija się z powodu zaawansowanego zapalenia dziąseł. Proces zapalny postępuje i rozprzestrzenia się na głębsze warstwy szczęki, w których znajdują się korzenie zębów.

Utrata zębów, której nie towarzyszy stan zapalny i infekcja, może być wczesnym objawem rozwoju osteoporozy. W miarę zbliżania się menopauzy kobiety należy traktować poważnie. Faktem jest, że w tym okresie kości zaczynają tracić minerały i stają się bardziej kruche i wrażliwe. Jeśli ten proces nie zostanie zatrzymany, mogą pojawić się nieprzyjemne choroby przewlekłe.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

6. Krwawiące dziąsła

Krwawienie dziąseł to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Bardzo często dziąsła zaczynają krwawić, gdy pojawiają się infekcje i inne choroby jamy ustnej. Jeśli krwawienie występuje zbyt często, ale krwi jest mało, to możemy mówić o białaczce. Jeśli krwawiącym dziąsłom towarzyszą krwawienia z nosa, możesz mieć problemy z wątrobą. To wątroba odpowiada za produkcję substancji ułatwiających krzepnięcie krwi. Kiedy ten proces jest zaburzony, zaczynamy martwić się krwawieniem z dziąseł i nosa.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, zaleca się zasięgnięcie porady lekarza specjalisty, ponieważ objawy te mogą ukrywać poważniejsze choroby. Menopauza lub przyjmowanie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) może również powodować niewielkie krwawienie z dziąseł. W takim przypadku nie ma powodów do obaw – wystarczy przepłukać usta wodą z niewielką ilością sody oczyszczonej do dezynfekcji.