7 bezpiecznych sposobów na oczyszczenie jelita grubego i zachowanie młodości

0
766

Długość całego jelita grubego wynosi od 1,3 do 1,5 metra i choć jest tak długie, zwykle nie poświęcamy temu dużo uwagi. Interesujemy się jelitem dopiero wtedy, gdy pojawi się problem. Nasze jelito grube odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu i dlatego nie powinniśmy go ignorować.

Poniżej poznasz 7 bezpiecznych sposobów, które zapewnią utrzymanie jelita grubego w czystości i zdrowiu.

1⃣ Dodaj witaminę C do swojej diety

zdjęcie: © depositphotos.com   © depositphotos.com   © depositphotos.com   © pixabay.com

Według badań przeprowadzonych w 2015 roku, witamina C, występująca w wielu owocach i warzywach, może pomóc oczyścić jelito grube. Pij koktajle z jarmużu, brokułów, truskawek i cytryny, aby poprawić stan swojego jelita grubego i ogólny stan zdrowia.

2⃣ Skorzystaj z probiotyków, przyjaznych bakterii chroniących okrężnicę i jelito grube

zdjęcie: © pixabay.com  

Badania sugerują, że probiotyki mogą pomóc w zapobieganiu i prawdopodobnie leczeniu raka okrężnicy. Te „dobre bakterie” zatrzymują stany zapalne i poprawiają konsystencję jelit. Wysokie poziomy probiotyków znajdują się w fermentowanych produktach spożywczych, takich jak grecki jogurt, ocet jabłkowy, kimchi, miso i niektóre rodzaje sera.

3⃣ Dodaj bardziej odporne skrobie do swojej diety

zdjęcie: © depositphotos.com   © depositphotos.com   © depositphotos.com  

Odporne skrobie, występujące w pokarmach roślinnych, takich jak ziemniaki, ryż, rośliny strączkowe, zielone banany i zboża, zapewniają zdrową okrężnicę poprzez zwiększenie mikroflory jelitowej. Ponadto przegląd z 2013 roku dotyczący odpornych skrobi wykazał, że zmniejszają one ryzyko raka jelita grubego.

4⃣ Pij więcej wody, aby regulować trawienie

zdjęcie: © depositphotos.com  

Zbyt mała ilość wypijanych płynów jest częstą przyczyną zaparć. Picie 1,5 do 2 litrów wody dziennie może temu zapobiec. Innym sposobem na zaspokojenie potrzeb związanych z przyjmowaniem płynów jest włączenie owoców i warzyw o wysokiej zawartości wody, takich jak ogórek, cukinia, seler, pomidory, melon i truskawki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli śpisz 8 godzin dziennie

5⃣ Pamiętaj, aby jeść dużo produktów bogatych w błonnik

zdjęcie: © pixabay.com   © pixabay.com   © pixabay.com   © Rasbak / Wikimedia Commons  

Badania powiązały wysokie spożycie pokarmów bogatych w błonnik ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego. Poza tym posiłki bogate w błonnik zasilają „dobre” bakterie w jelicie, które pomagają zmniejszyć zapalenie jelit i poprawić zaburzenia trawienne, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Niektóre produkty bogate w błonnik, które mogą uszczęśliwić okrężnicę, to maliny, zielony groszek, brokuły, soczewica, fasola i produkty pełnoziarniste.

6⃣ Pij herbaty ziołowe

zdjęcie:© depositphotos.com,© depositphotos.com,© depositphotos.com,© depositphotos.com  

Mówi się, że herbaty ziołowe są korzystne dla oczyszczenia jelita grubego. Według badań przeprowadzonych przez australijskich badaczy istnieje związek między spożywaniem herbaty ziołowej a niższym ryzykiem raka jelita grubego. Zioła przeczyszczające, takie jak psyllium, aloes i korzeń prawoślazu, mogą pomóc w zaparciach, ale koniecznie porozmawiaj z lekarzem przed użyciem tych ziół, ponieważ czasami mogą być szkodliwe.

7⃣ Spróbuj pić słoną wodę

Badanie z 2010 roku dowiodło, że słona woda oczyszcza jelito grube w połączeniu z niektórymi pozycjami jogi. Spróbuj tego: każdego ranka przed śniadaniem wymieszaj 2 łyżeczki soli morskiej lub soli himalajskiej w szklance letniej wody. Wypij to szybko i powtórz ten sam proces również wieczorem.

Źródło i zdjęcia: brightside.me

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl