7 powodów, dla których warto dodać do diety liście laurowe

0
254
Indyjska przyprawa o różnych zastosowaniach ma również wiele korzyści zdrowotnych. Oto 7 korzyści zdrowotnych liści laurowych i sposoby ich wykorzystania. Zdjęcie: pixabay.com

Ta przyprawa bez względu na to, czy jest suszona, czy świeża, nigdy nie przestaje tworzyć magii swoim zapachem, ale czy wiesz, że oprócz nadawania smaku potrawom, ta przyprawa ma również wiele właściwości zdrowotnych?

Od poprawy trawienia po radzenie sobie z cukrzycą, liście laurowe mogą zrobić wiele dobrego. Więc bez zbędnych ceregieli zobaczmy 7 korzyści zdrowotnych, jakie mogą zapewnić liście laurowe, dzięki spostrzeżeniom dietetyka Roshni Sanghvi.

1. Liście laurowe wspomagają trawienie

Liście laurowe stymulują oddawanie moczu, działają moczopędnie i bardzo silnie oddziałują na układ pokarmowy. Zmniejszają toksyczność w organizmie oraz okazały się skuteczne w łagodzeniu rozstroju żołądka i leczeniu objawów celiakii.

„Moc antyoksydacyjna owoców i warzyw jest dobrze znana. Zaskakujące jest jednak to, że dodanie do jedzenia szczypty świeżych ziół, takich jak liście laurowe, może czterokrotnie zwiększyć działanie przeciwutleniaczy w potrawie. Zioła i przyprawy, takie jak liście laurowe, chronią nas przed długotrwałym uszkodzeniem chromosomów i hamują wzrost nawet niektórych nowotworów” – sugeruje dietetyk Roshni Sanghvi.

Zdjęcie: pl.freepik.com

2. Liście laurowe pomagają w walce ze stresem

Mamy coraz więcej stresu w życiu, a odkąd walczymy z pandemią żyjemy w wiecznym stresie. Liście laurowe są wzbogacone o linalol, który pomaga w walce ze stresem poprzez obniżenie ilości hormonów stresu w naszym organizmie.

Ponieważ liście laurowe zawierają eugenol i mircen, które są znane ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, ich zapach może pomóc Ci się zrelaksować.

Jak użyć liście laurowe?

 • Weź glinianą miskę i umieść w niej 1-2 liście laurowe.
 • Podpal liście laurowe i pozwól, aby dym przez chwilę unosił się w mieszkaniu.

Warto przeczytać: Podpal liść laurowy w domu i zaczekaj 10 minut. Efekt Cię zaskoczy!

3. Liście laurowe utrzymują Twoje serce w zdrowiu

Liście laurowe składają się ze związków organicznych, takich jak rutyna i kwas kawowy. Związki te pomagają we wzmacnianiu ścian naczyń włosowatych i eliminowaniu złego cholesterolu z układu sercowo-naczyniowego, co w zamian utrzymuje zdrowe serce.

Przeciwutleniacze zawarte w liściach laurowych zapewniają ochronę przed wolnymi rodnikami poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak użyć liście laurowe?

 • Weź 2-3 świeże liście laurowe i pokrój je na mniejsze kawałki.
 • Dodaj je do rondla i wlej do rondla 2 szklanki wody.
 • Gotuj na kuchence przez 3-5 minut.
 • Zostaw na noc.
 • Odcedź za pomocą sitka następnego ranka i wypij od razu.

4. Liście laurowe leczą rany naturalnie

Liście laurowe to naturalny środek, który błyskawicznie wyleczy Twoje rany. Liście laurowe są wzbogacone o właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze, co pomaga zmniejszyć stan zapalny w zranionym obszarze.

Jak użyć liście laurowe?

Włącz liście laurowe do codziennej diety, aby przyspieszyć proces gojenia.

5. Liście laurowe mogą pomóc w leczeniu cukrzycy

Zdjęcie: pl.freepik.com

Zawsze mówi się, że pacjent z cukrzycą musi zachować szczególną ostrożność w kwestii tego, co je. Ponieważ liście laurowe składają się z fitochemikaliów i olejków eterycznych, udowodniono, że ich regularne spożywanie poprawia metabolizm insuliny i glukozy. Obecność polifenoli w liściach laurowych pomaga regulować poziom glukozy i poprawiać profil lipidowy pacjenta.

Jak użyć liście laurowe?

 • Weź 2-3 świeże liście laurowe i pokrój je na mniejsze kawałki.
 • Dodaj je do rondla i wlej do rondla 2 szklanki wody.
 • Gotuj na kuchence przez 3-5 minut.
 • Zostaw na noc.
 • Odcedź za pomocą sitka następnego ranka i wypij od razu.

6. Liście laurowe chronią przed stanami zapalnymi

Znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, liście laurowe zawierają fitoskładniki i partenolid, które pomagają w łagodzeniu stanu zapalnego i zmniejszają ryzyko zapalenia stawów. Liść laurowy w połączeniu z oliwą z oliwek może pomóc złagodzić ból.

Jak użyć liście laurowe?

 • Dodaj do miski 250 g oliwy z oliwek.
 • Do oliwy dodaj 30 gramów suchych, zmiażdżonych liści laurowych.
 • Mocz je przez 2 tygodnie.
 • Po 2 tygodniach odcedź i przelej do butelki.
 • Delikatnie nakładaj na dotknięty obszar, gdy jest to wymagane.

Czytaj: Primark otwiera sklep w Poznaniu

Zdjęcie: pl.freepik.com

7. Liście laurowe gwarantują lepszy sen

Dzięki liściom laurowym Twój organizm się zrelaksuje, będziesz lepiej spać i zapomnisz co to bezsenność. Liście laurowe pomagają również uspokoić pracę mózgu.

Jak użyć liście laurowe?

 • Wymieszaj kilka kropli esencji z liści laurowych w szklance wody.
 • Dobrze wymieszaj.
 • Wypij to przed snem, aby się wyspać i dobrze spać.

johannesfloe.com – Art to remember