7 produktów, które sprawiają, że śpisz gorzej

0
487
Poznaj produkty, których lepiej unikać przed samym snem. Zdjęcie: pixabay.com

Kładąc się do łóżka przed snem najważniejszym celem dla każdego z nas jest wyspać się, odpocząć i naładować baterie do pełna, aby następnego dnia mieć dużo sił. Jeśli jakość snu nie jest dobra, obudzimy się zmęczeni, będziemy się czuli senni w ciągu dnia, czego rezultatem będzie słaba wydajność i zły nastrój.

Aby dobrze spać musimy spełnić pewne warunki. W sypialni musi być odpowiednia temperatura oraz musi być ciemno i cicho. To, co jemy i co pijemy, także wpływa na sen.

Wiadomo, że napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata, kawa i niektóre napoje bezalkoholowe, sprawiają, że jesteśmy rozbudzeni i aktywni, więc jeżeli chcemy zasnąć, nasz organizm wariuje.

Czytaj: Bezsenność – jak jej zaradzić?

Niektóre produkty spożywcze mogą zmienić jakość snu z różnych powodów. Należą do nich:

1. Alkohol

Zdjęcie: pixabay.com

I tak na przykład alkohol powoduje senność, ale sen jest lekki i człowiek wcale się nie regeneruje.

2. Woda

Samo picie wody jest jak najbardziej korzystne. Woda nawadnia organizm, poprawia perystaltykę jelit, jednak nie należy pić wody przed samym pójściem spać. Spożywanie wody czy innych napojów przed snem może powodować wybudzania w nocy z powodu pełnego pęcherza.

3. Sól

Zbyt słone lub suche potrawy, takie jak frytki, chipsy lub orzeszki ziemne sprawią, że Twój sen będzie niespokojny. W nocy będziesz się budzić, bo będzie Ci się chciało bardzo pić i będziesz mieć suche gardło.

4. Nadmiar błonnika

Niektóre warzywa, takie jak brokuły, kabaczek lub kapusta, są trudne do strawienia z powodu nadmiaru błonnika. Żołądek trawi te pokarmy dłużej, co wpływa na odpoczynek i sen.

5. Zboża i słodycze

Zbyt dużo cukru we krwi utrudnia zasypianie.

6. Czerwone mięso

Czerwone mięso zawiera tyrozynę, która stymuluje mózg oraz utrzymuje go w stanie czuwania i aktywności.

7. Tłuszcz

Pokarmy bogate w tłuszcze aktywują hipokretynę, aminokwas, który zakłóca cykle snu i czuwania.

Źródło: eldelperiodico.com

Czytaj: SZEPTY, STUKOTY I DRAPANIE MIKROFONU. NA CZYM POLEGA FENOMEN ASMR?