7 rzeczy, które mogą się przydarzyć Twojemu ciału zimą

0
446

Zimna pogoda może wpływać na nasz organizm na wiele zaskakujących powodów.

I nie wszystkie z nich mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, w rzeczywistości łatwiej jest nam utrzymać wagę w najzimniejszej porze roku.

Przeprowadziliśmy badania, aby dowiedzieć się, jak nasze ciała mogą zareagować na sezonowy spadek temperatury.

1. Twój język pracuje bardziej niż zwykle.

Chłodniejsze temperatury sprawiają, że usta stają się suche i masz ochotę często je polizać, aby je nawilżyć. Chociaż może to przynieść chwilową ulgę, ten nawyk może faktycznie spierzchnąć usta. Ślina bardzo szybko wyparowuje, pozostawiając usta bardziej suche niż wcześniej. Ślina zawiera również wiele enzymów, które są zbyt szorstkie dla Twoich delikatnych ust i mogą powodować dyskomfort. Lepiej zakupić ochronną pomadkę i mieć ją zawsze przy sobie.

2. Twoje zęby mogą boleć.

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

Jeśli masz wrażliwe zęby, możesz odczuwać ostry, przeszywający ból, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno. Zimne powietrze może dostać się do nerwów w głębi zęba i spowodować ból zębów. Dentyści zalecają oddychanie przez nos podczas przebywania na świeżym powietrzu i owijanie ust chustą, aby utrzymać ciepło i chronić wrażliwe zęby przed zimowym chłodem.

Czytaj: Jeszcze przez dwa dni strażacy z Obornik Śląskich organizują zbiórkę dla psów z okolicznych schronisk. Pomóż tym kochanym psiakom!

3. Twój poziom cukru we krwi może wzrosnąć.

Zimna pogoda zachęca organizm do uwalniania hormonów stresu, które zwiększają poziom cukru we krwi. Dla wielu osób wraz ze spadkiem temperatury wzrasta również poziom cukru we krwi, ponieważ gdy jest zimno, jesteśmy mniej zmotywowani do wychodzenia na zewnątrz i ćwiczeń. Ponieważ aktywność fizyczna obniża poziom cukru we krwi, lekarze zalecają ćwiczenia w domu zimą, aby utrzymać go pod kontrolą.

4. Możesz schudnąć.

© Depositphotos.com

Chociaż prawdą jest, że wiele osób przybiera na wadze zimą, organizmowi łatwiej jest spalać kalorie, gdy jest zimno. Kiedy nasze ciała przystosowują się do niskich temperatur, wytwarzamy ciepło i spalamy dodatkową energię. Kiedy trzęsiemy się, by przystosować się do zimna, spalamy więcej kalorii, aby wytworzyć ciepło.

Czytaj: Jak nie przytyć zimą? Poznaj sprawdzone sposoby!

5. Możesz uzyskać więcej zmarszczek.

© Depositphotos.com

Nie możemy w pełni winić zimy za więcej zmarszczek, ale nasza skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia w zimnych porach roku. Ponieważ w zimnych miesiącach wilgotność powietrza spada, skóra zaczyna wysychać. Nie może zatrzymać wystarczającej ilości wody, w wyniku czego wysycha i jest podatna na więcej zmarszczek.

johannesfloe.com – Art to remember

6. Twój wzrok może się pogorszyć.

© Shutterstock.com

Nasze oczy mogą być bardziej narażone zimą niż latem. W zimnych porach roku często zapominamy o założeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, ale słońce odbijające się od śniegu może poważnie uszkodzić oczy. Cienka warstwa filmu łzowego pokrywająca oczy jest bardzo wrażliwa na suche powietrze i wiatr, który może powodować bolesne wysuszenie. Lekarze zalecają używanie kropelek do oczu zimą, gdy wychodzisz na zewnątrz.

7. Możesz łatwiej się odwodnić.

© Shutterstock.com© Shutterstock.com

W miesiącach zimowych rzadko odczuwamy pragnienie i często zapominamy o wypiciu wystarczającej ilości wody. Ponieważ mniej się pocimy w zimne dni, zwykle pijemy mniej, myśląc, że jesteśmy wystarczająco nawodnieni. Ale mniejsze pragnienie nie oznacza, że Twój organizm potrzebuje mniej wody i ważne jest, aby wypijać odpowiednią ilość wody, której organizm potrzebuje codziennie.