7 sposobów na utratę wagi – ale bez diety i siłowni

0
345
Zdrowe ciało, zdrowy duch. Zdjęcie: lifter.com.ua

Wszystkie metody są oparte na badaniach.

Pot i dieta to dwa podstawowe składniki zdrowego planu odchudzania. Nie chcesz dodawać treningu do swojego harmonogramu? W takim razie tych 7 skutecznych sposobów na odchudzanie bez diety i ćwiczeń jest dla Ciebie! 

1. Żuj powoli

Mózg potrzebuje czasu, aby przetworzyć fakt, że jesteś już pełny i najedzony. Żucie wolniejsze niż zwykle pomoże Ci poczuć się pełniejszym i jeść mniejsze posiłki, co wpłynie na Twoją wagę.

Potwierdzają to 23 badania obserwacyjne: osoby szybciej jedzące są bardziej skłonne do przybierania na wadze w porównaniu z osobami, które jedzą wolniej.

Osoby, które jedzą szybciej, są również znacznie bardziej narażone na otyłość. Aby przyzwyczaić się do wolniejszego jedzenia, policz, ile razy przeżuwasz każdy kęs.

giphy

2. Nigdy nie odpuszczaj śniadania

Nie chodzi o to, aby jeść na śniadanie naleśniki, bekon i chleb. Śniadanie białkowe zapewnia energię, której potrzebujesz. Na śniadanie warto zjeść jogurt, jajka lub masło orzechowe.

johannesfloe.com – Art to remember

3. Jedz małe posiłki

Wielkość porcji zmieniła się w ciągu ostatnich kilku dekad, zwłaszcza w restauracjach. Duże porcje jedzenia zachęcają ludzi do spożycia większej ilości jedzenia, co prowadzi do zwiększenia masy ciała. 

Badanie przeprowadzone na dorosłych wykazało, że podwojenie rozmiaru przekąski zwiększyło spożycie kalorii o co najmniej 30%.

giphy

 4. Jedz pokarmy bogate w błonnik

Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik zwiększa i przedłuża uczucie sytości. Badania wykazały, że włókno wiskozowe pomaga w utracie wagi. Zwiększa to uczucie sytości, zmniejszając tym samym spożycie pokarmu.

Żel, który tworzy się, gdy lepki błonnik wchodzi w kontakt z wodą, wydłuża czas wchłaniania składników odżywczych i spowalnia proces opróżniania żołądka.

Lepki błonnik znajduje się tylko w pokarmach roślinnych. Należą do nich płatki owsiane, fasola, szparagi, pomarańcze, brukselka i nasiona lnu. 

5. Wysypiaj się

Czy wiesz, że osoba śpiąca mało ma tendencję do jedzenia więcej? Ta obserwacja jest poparta nauką. Ale są pewne kontrowersje co do przyczyny.

Badania wykazały, że osoby pozbawione snu wytwarzają więcej greliny, hormonu pobudzającego apetyt, według dr Marie Pierre Saint-Onge.

Problem tkwi także w głowie. U osób, które mało śpią, część mózgu, która jest zaangażowana w przyjemność i nagrodę, uaktywniła się, gdy osoby konsumowały więcej jedzenia, w porównaniu do wyspanych osób.

Powodem jest to, że „żywność jest bardziej satysfakcjonująca, a to prawdopodobnie tworzy wzmacniający cykl, a następnie chcesz jeść więcej”. Zmęczony mózg ma też mniejszą kontrolę nad impulsami i widać, że osoba wypoczęta jest w stanie bardziej kontrolować swoją dietę.

giphy

Czytaj: Masz problemy ze snem? Unikaj tych 8 kluczowych błędów!

6. Pij dużo płynów

Pij dużo wody każdego dnia. Odwodnienie może prowadzić do gromadzenia się wody w organizmie. Pij co najmniej 8 szklanek wody lub innych płynów dziennie.

 7. Zważ się

Według dr Irene Rubaum Keller, autorki książki Foodaholic: Seven Stages to Permanent Weight Loss, większość ludzi znajduje się w stanie „całkowitej porażki”. Waga może powstrzymać zaprzeczanie. Może nie pomóc Ci schudnąć, ale zapobiegnie przybieraniu na wadze.

Najlepiej zważyć się nago z samego rana. Rób to przez 7 dni, rejestrując codziennie swoją wagę. Wszystko dodaj, a następnie podziel przez 7. Będzie to Twoja średnia waga z 7 dni. Na podstawie tej wagi możesz rozpocząć plan odchudzania.

Czytaj: MPK wystawiło wrocławski autobus na licytację WOŚP

giphy

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org