75% ludzi chce zakazu używania plastiku jednorazowego użytku

0
453
Mimo alarmujących statystyk i badań, ilość plastiku trafiającego do wód na całym świecie wciąż rośnie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Według nowego globalnego badania 75% ludzi na całym świecie chce zakazu używania plastiku jednorazowego użytku.

Średnio trzy czwarte ludzi w 28 krajach zgadza się, że plastik jednorazowego użytku powinien zostać zakazany tak szybko, jak to możliwe, wynika z badania „Postawy wobec plastiku jednorazowego użytku” przeprowadzonego przez Ipsos.

Mieszkańcy krajów Ameryki Łacińskiej, a także Brazylii, Rosji, Indii i Chin wykazują najwyższy poziom zgody w zakresie zakazu stosowania plastiku jednorazowego użytku (80-88% zgadza się z tym, podczas gdy 61% odbiorców w Ameryce Północnej zgodziło się na to).

Osoby, które najbardziej chciały zakazać używania plastiku jednorazowego użytku, pochodziły z Kolumbii (89% ankietowanych Kolumbijczyków), Chile i Meksyku (również 88%) oraz Argentyny i Chin (84%).

Czytaj: Ten słynny wodospad w Chinach wygląda jak z filmu fantasy

Najmniejsze zainteresowanie zakazem plastiku zauważono w Japonii – z zaledwie 37% porozumieniem. 66% Kanadyjczyków i 55% Amerykanów chce takich zmian.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 20 513 osób dorosłych w wieku poniżej 75 lat w 28 krajach.

Średnio 88% ankietowanych w 28 krajach uważa, że zawarcie międzynarodowego traktatu o zwalczaniu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest niezbędne, bardzo ważne lub dość ważne – w tym 90% osób z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wyraźna większość konsumentów w każdym kraju i średnia globalna 82% zgadzają się również, że preferują produkty wykorzystujące jak najmniej plastikowych opakowań.

Ogromna większość ludzi we wszystkich 28 krajach zgadza się, że producenci i detaliści powinni wziąć odpowiedzialność za redukcję, ponowne użycie i recykling opakowań z tworzyw sztucznych, przy średniej globalnej wynoszącej 85%. Z tym stwierdzeniem zgodziło się nawet 72% ankietowanych Japończyków.

Czytaj: Hiszpania zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw

Zgromadzenie ONZ ds. Środowiska w celu omówienia zakazów

Badanie zostało zlecone przez Fundację Plastic Free przed zbliżającym się Zgromadzeniem ONZ ds. Środowiska 5.2, gdzie członkowie zdecydują, czy rozpocząć negocjacje w sprawie nowego globalnego porozumienia w sprawie ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych i niezrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz rozwiązania problemu zanieczyszczenia morza tworzywami sztucznymi.

„Wyniki te jasno pokazują, że na całym świecie istnieje silny konsensus, że jednorazowe tworzywa sztuczne powinny być wycofywane z obiegu tak szybko, jak to możliwe”, powiedział dyrektor Ipsos Australia, Stuart Clark.

„Fakt, że istnieje tak silne poparcie dla międzynarodowego traktatu dotyczącego tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, pokazuje, że ludzie postrzegają to jako wyzwanie, które wszystkie kraje muszą wspólnie rozwiązać”.

„Ludzie chcą postępować właściwie”.

W 2040 do oceanów trafi trzy razy więcej plastiku niż dziś. Ale jeszcze można temu zapobiec.

Mimo alarmujących statystyk i badań, ilość plastiku trafiającego do wód na całym świecie wciąż rośnie. Zgodnie z jednymi z najdokładniejszych badań z 2015 roku, w wodach naszego globu pływa blisko 150 milionów ton plastikowych odpadów. A nowe szacunki pokazują, że w 2040 roku będzie to już 600 mln ton.