8 ekstremalnych miejsc zamieszkiwanych przez ludzi

0
441
views

Ziemia jest jedna, to dla każdego z nas dom. I chociaż dom może kojarzyć się z ciepłem rodzinnym, spokojem i bezpieczeństwem istnieją również domy, które nie są tak przytulne jak mogłoby się wydawać.

Zobaczcie przerażające miejsca zamieszkiwane przez ludzi:

1. CASTELLFOLLIT DE LA ROCA, HISZPANIA

© Ferran Cerdans Serra
© Ferran Cerdans Serra

Castellfollit de la Roca to niewielkie miasteczko zawieszone nad przepaścią.

2. WISZĄCA ŚWIĄTYNIA, CHINY

© Manu25
© Gisling

Kompleks znajduje się na wysokości ok. 50-60 m nad ziemią, na zboczu Heng Shan, jednej z pięciu wielkich gór taoizmu.

Czytaj: Nietypowe konserwy i dania w puszkach dla ekstremalnych smakoszy

3. ZAMEK LICHTENSTEIN, NIEMCY

© -donald-

Ten piękny, historyczny budynek powstał w XII wieku. Od niego wziął swoją nazwę znany ród Liechtensteinów, który był właścicielem zamku do XIII wieku, a potem od wieku XVIII. Zamek dwukrotnie zniszczony przez Turków, prawie do końca XIX wieku pozostawał w ruinie.

4. METEORY, GRECJA

© Takeaway
© Dido3

Meteory to połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. W przeszłości klasztory były miejscem, w którym kształtowała się prawosławna literatura oraz sztuka.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

5. KALAPANA, HAWAJE

© Brocken Inaglory
© Phil Whitehouse
© United States Geological Survey

Kalapana – opustoszałe miasto na wyspie Hawaiʻi na Hawajach, zniszczone oraz częściowo spalone przez wybuch wulkanu Kīlauea w 1990 roku, na skutek którego zostało zalane morzem lawy, co spowodowało liczne pożary. Lawa, pochłaniając wszystko na swojej drodze, zdewastowała całe miasto oraz okoliczne miasteczka Kaimū i Kaimū Bay, gdzie obecnie – wraz z popiołami – zalega warstwą przekraczającą 1,5 m.

Obecnie dostęp do miasta jest praktycznie niemożliwy, a większość dróg odciętych. Ciągle mieszka tam kilka osób oraz znajduje się zajazd oferujący Bed and Breakfast. Mieszkańcy, którzy pozostali, poruszają się tylko dzięki samochodom z napędem AWD.

6. DOMKI NA DRZEWACH PLEMIENIA KOROWAI, INDONEZJA

© ♪ ~ from Jayapura, Indonesia
© ♪ ~ from Jayapura, Indonesia

Dzikie, leśne plemiona Korowai i Kombai zamieszkujące rejony indonezyjskiej części Nowej Gwinei budują swoje niezwykłe domy na wysokościach dochodzących do 40 m.

7. SOLVAY HUT, SZWAJCARIA

© Whgler
© Orion666

Solvay Hut lub Solvay Bivouac to schronisko górskie położone na północno-wschodnim grzbiecie Matterhorn, w pobliżu Zermatt w kantonie Valais. Z wysokości 4 003 metrów jest najwyższą chatą górską należącą do Swiss Alpine Club, ale można z niej korzystać tylko w nagłych wypadkach.

8. SANTOS, MIASTO KRZYWYCH WIEŻ, BRAZYLIA

© imgur

Linia brzegowa wzdłuż miasta Santos, około 80 km od Sao Paulo w Brazylii, oferuje dziwny widok. Niczym kostki domina, które mają się przewrócić, nabrzeże jest wyłożone szeregiem wieżowców, które są niewątpliwie przechylone w jedną stronę.

Problem leży w glebie miasta Santos. Pod siedmiometrową warstwą piasku znajduje się warstwa gliny o głębokości 30-40 metrów, która nie radzi sobie dobrze z ciężarem konstrukcji. Te budynki na nabrzeżu Santos mają fundamenty, które mają tylko 4 lub 5 metrów głębokości.

Czytaj: Jesteście odważni i lubicie podróże? Koniecznie musicie odwiedzić te miejsca!