8 marketingowych sztuczek, które za każdym razem oszukują naszą podświadomość

0
787

Nie można sobie wyobrazić współczesnego świata bez reklamy. Reklamy są wszędzie – w radio, w telewizji, w gazetach, w Internecie, w galeriach, codziennie oglądamy ich przynajmniej kilka, dlatego często nie zwracamy na nie uwagi i odbieramy je jako irytujący biały szum. A producenci muszą znajdować nowe sposoby wpływania na konsumenta.

Znaleźliśmy dziś interesujące sztuczki, które sprawiają, że kupujesz produkt, nawet jeśli nie zamierzałaś tego robić.

1. Produkty bez „szkodliwych” składników

Wydawać by się mogło, że wszyscy od dawna są świadomi oszustwa marketingowego „bez GMO”, ale odpowiednie etykiety na opakowaniach nadal pojawiają się, czasami bardzo nieoczekiwanie. Na przykład teraz w sklepach można zobaczyć sól lub wodę pitną „wolną od GMO”.

Producenci zdają sobie również sprawę, że obecność liter „E” na etykiecie ma negatywny wpływ na kupujących. Ale nie można tego nie określić ustawowo. Jeśli nie możesz pozbyć się „E”, możesz przynajmniej zmniejszyć jego liczbę. Dlatego niektóre „E” produktu wysuwają się na pierwszy plan w interpretacji: „naturalny barwnik”, „naturalny aromat” itp. Istota się nie zmienia, a kupujący ma wrażenie, że dokonał pożytecznego zakupu. Na przykład E100 to kurkumina, naturalny żółty barwnik. Nizyna (E234) i natamycyna (E235) to naturalne środki konserwujące, produkty fermentacji bakteryjnej. I takich przykładów jest wiele.

2. Sekret lokalizacji

Zwróć uwagę, że w reklamie zegarków głównych marek wskazówki zawsze będą znajdować się w następujący sposób: 10:10 lub 13:50. Jest to niepisana zasada, której producenci starają się przestrzegać, ponieważ położenie strzałek przedstawia kupującemu towar w najkorzystniejszym świetle.

Po pierwsze, logo producenta z reguły znajduje się na górze tarczy, a położenie wskazówek na liczbie 10 i 2 tworzy ramkę wokół logo, tym samym je podkreślając. Po drugie, takie strzałki przypominają uśmiech, a to wpływa na podświadomość.

3. Twórcze opowiadanie historii i mity

Ludzie uwielbiają historie, więc opowiadanie czegoś ekscytującego o produkcie do kupienia to zwykły chwyt reklamowy. Należą do nich różne właściwości „zdrowotne”, „odmładzające”, które potwierdzają badania, „opinie lekarzy”, historie celebrytów, testy, ankiety itp. Nie można jednak zapominać, że takie badania można przeprowadzić specjalnie dla danej firmy.

Najczęściej takie mity dotyczą różnego rodzaju dodatków do żywności, których przydatność jest trudna do zweryfikowania dla przeciętnego konsumenta. Na przykład jagody goji, zielona kawa, różne zioła, nasiona.

4. Efekt interakcji psychicznej

Badania marketingowe i psychologiczne wykazały, że w reklamie bardzo ważne jest stymulowanie mentalnej interakcji z kupującym. Patrząc na produkt, klient musi sobie wyobrazić, że już go posiada i oczywiście nie rezygnuje z zakupu.

Na przykład w 2012 roku badacze Ryan Elder i Ariadne Krishna pokazali uczestnikom eksperymentu reklamę filiżanki. Okazało się, że chętniej kupowano produkt, gdy uchwyt kubka był przekręcony w prawo, czyli w kierunku dłoni chwytającej filiżankę dla większości osób. Kubek wydaje się wtedy tak wygodny, że można go już teraz wziąć i napić się kawy.

Czytaj: Sztuczki, które ułatwią codzienną pracę w ogrodzie

5. Produkt w kolorze czerwonym i niebieskim

Teoretycy kolorów uważają, że barwa wpływa na poznanie i zachowanie poprzez skojarzenia. Na przykład kolor czerwony zwykle kojarzy nam się z niebezpieczeństwem, błędami, aktywuje więc sposób myślenia związany z mechanizmem unikania niebezpieczeństwa. Aktywując ten rodzaj myślenia, ludziom łatwiej jest zrozumieć ich problemy.

Dlatego też, jeśli reklama opisuje problem, który rozwiązuje Twój produkt, kolorystyka czerwieni spowoduje duże zapotrzebowanie na ten produkt.

Niebieski służy do ogłoszenia korzystnej oferty. W porównaniu z czerwonym, niebieski kojarzy się z korzystnym środowiskiem, przyjemną korzyścią.

Jedno z badań wykazało, że pasta do zębów, która zapobiega próchnicy, jest dekorowana na czerwono, a zwykła, np. miętowa pasta do zębów na niebiesko.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

6. Sztuczki pakowania

Czasami producenci stosują bardzo proste sztuczki. Np. uatrakcyjnienie opakowania na zewnątrz, ale jednocześnie zmniejszenie ilości towaru w środku. Ale niektórych sztuczek nie można od razu zauważyć. Jednym z nich jest zwiększenie średnicy otworu w tubce pasty do zębów. Konsument nie zwraca uwagi na takie drobiazgi, ale pasta jest konsumowana znacznie szybciej, ponieważ jest łatwo i niezauważalnie wyciskana. Dlatego musisz częściej podążać za nią do sklepu.

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

7. Używanie „magii wzroku”

Ludzie mają tendencję do podążania za czujnymi oczami innych. Ta cecha pomogła starożytnym ludziom szybciej identyfikować zagrożenia, a ewolucja zakorzeniła tę zdolność w naszych mózgach.

Tendencja ta jest wykorzystywana przez producentów w kampaniach reklamowych. Na przykład, jeśli wzrok modelki jest skupiony na produkcie, szanse na jego kupienie są większe.

8. Presja na emocje

Uważa się, że reklama powinna dotyczyć ważnych emocji: strachu, miłości, uczucia nostalgii, zaskoczenia, śmiechu, szczęścia, aprobaty i wsparcia. Jeśli tak będzie, konsument nie zapomni tej reklamy.

Na przykład, jeśli piekarnia reklamuje ciasto „takie jak u babci”, to taka reklama wywoła naraz kilka emocji: uczucie, nostalgię, wsparcie, aprobatę, miłość.

Czy dostrzegasz sztuczki marketingu? Kupiłaś coś tylko dlatego, że reklama przyjęła to za pewnik?

Źródło: adme.ru