8 naturalnych jaj ptasich, które wyglądają ładniej niż ręcznie barwione pisanki

0
1269

Ręcznie barwione pisanki są we wszystkich kolorach i wzorach, od jaskrawego błękitu, przez kropki po lśniące złoto. Choć te dzieła są piękne, są niczym w porównaniu ze spektakularnymi jajkami wytwarzanymi przez naszych pierzastych przyjaciół każdego roku.

Zobaczcie piękne, naturalne ptasie jaja.

1. Jaja drozda wędrownego

Jamie A McDonald/Getty Image

Drozd wędrowny będzie prawdopodobnie najbardziej znanym ptakiem na tej liście. Te ptaki są znane ze swoich wspaniałych niebieskich jaj. W rzeczywistości błękit ich jaj jest tak wyjątkowy, że nawet nazwano odcień koloru na ich cześć: „Robin’s Egg Blue”.

Amerykańskie drozdy wędrowne są jednymi z pierwszych ptaków, które gniazdują każdego roku wiosną, zwykle składając od trzech do pięciu jaj w każdym gnieździe.

2. Jaja wierzbówki zwyczajnej

WikiCommons

Patrząc na wierzbówkę zwyczajną, nigdy byśmy nie pomyśleli, że jaja tego ptaka będą tak wspaniale zabarwione. Ten niewielki ptak żyje w krzakach i można go znaleźć w różnych częściach Europy, Azji i Afryki.

Wierzbówki zwyczajne są często trudne do zauważenia z powodu zakamuflowanego wyglądu i zwyczaju chowania się w krzakach. Ale wyróżniają się ładnym śpiewem i jajkami.

Czytaj: W Warszawie powstała pierwsza budka z gniazdami dla jaskółek

3. Jaja emu zwyczajnego

Daniel J Cox/Getty Images

Jaja emu zwyczajnego mają nie tylko wspaniały kolor, ale także rozmiar. Te nielotne ptaki z Australii składają jaja o ogromnych rozmiarach. Ich wymiary to około 130×90 mm, a waga wynosi prawie 1 kg.

Jaja emu są zielonkawo-niebieskie, lecz ciemnieją wraz z postępem inkubacji. Emu rozmnażają się w maju i czerwcu,. Samice emu składają od 9 do 20 jaj w każdym sezonie.

4. Jaja kusacza dużego

National Science Foundation

Kusacz duży wygląda podobnie pod względem wielkości i kształtu jak mały indyk. Ptaki te robią wszystko, aby zakamuflować się w dolnej części lasu deszczowego.

W okresie godowym, od połowy zimy do połowy lata, samica kusacza dużego łączy się z samcem, a następnie składa aż cztery jaja. Potem samiec musi inkubować te jaja przez następne trzy tygodnie, aż się wyklują. Po wykluciu się jaj, samiec idzie szukać innej samicy. Tymczasem samice mogą produkować jaja nawet z pięcioma lub sześcioma samcami na sezon.

5. Jaja sokoła wędrownego

Wayne Lynch

Sokół wędrowny to bardzo szybki ptak. Te piękne ptaki mogą osiągać prędkość od 40 do 56 km na godzinę w zwykłym locie i osiągać prędkość około 150 km na godzinę, gdy ściga swoją ofiarę. Ale ich prawdziwa prędkość pojawia się podczas nurkowania, kiedy wędrowne wędrówki mogą osiągnąć prędkość do 400 km na godzinę.

Sokoły wędrowne występują na całym świecie – na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Zwykle rozmnażają się na otwartych przestrzeniach, tworząc gniazda na klifach.

6. Jaja siewki złotej

Danita Delimont/Getty Images

Jaja siewki złotej mogą nie być tak jasne lub bogato zabarwione, jak jaja innych ptaków z tej listy. Ale ich niesamowite wzory kamuflażu sprawiają, że są równie piękne.

Siewki złote zimują na murawach Ameryki Południowej. W tych murawach siewki łączą się i wychowują młode.

Gniazda siewek złotych są zwykle po prostu w ziemi, wyłożone porostami, suchą trawą i liśćmi. Samice złotych siewek mogą składać do czterech jaj na jedno sprzęgło.

7. Jaja nurzyka zwyczajnego

Yvete Cardoza/Getty Images

Nurzyk zwyczajny to pingwin wodny, który zamieszkuje północne regiony Ameryki Północnej. Ptaki te gniazdują wzdłuż skalistych klifów i spędzają zimy na morzu.

Jajko jest intrygujące z dwóch powodów: kształt jaja i unikalne warianty kolorystyczne. Specjaliści od ptaków uważają, że jajo jest węższe na jednym końcu, aby zapobiec stoczeniu się z klifu, gdy rodzice są daleko. Uważają również, że unikalne wzory jaj umożliwiają dorosłym nurzykom zwyczajnym rozpoznawanie własnych jaj po powrocie z morza do domu.

8. Jaja epoletnika krasnoskrzydłego

Wayne Lynch/Getty Images

Epoletniki krasnoskrzydłe są powszechnie spotykane. To ptaki śpiewające wielkości wróbli, znane są z wzoru piór czarnego, czerwonego i żółtego. Pomimo swojej poligamicznej natury samce są terytorialne. Zaciekle bronią swoich gniazd przed innymi ptakami, a także przed innymi potencjalnymi intruzami, takimi jak konie, psy, a nawet ludzie.

Samice zakładają gniazda, tkając łodygi i liście, na których kładzie liście, zbutwiałe drewno, błoto i suszone trawy, aż gniazdo uformuje kształt miseczki. Samice składają na ogół od dwóch do czterech jaj na sprzęgło.

Czytaj: Irlandzki pomnik w kształcie jajka. Nie zgadniesz co upamiętnia.