8 prostych sposobów na uniknięcie manipulacji

0
286
Manipulacja, z definicji, to forma wywierania wpływu na osobę lub grupę ludzi w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowali oni cele manipulatora. Źródło: pl.freepik.com

Manipulacja psychologiczna ma miejsce, gdy jedna osoba jest wykorzystywana dla dobra drugiej. Manipulator celowo tworzy nierównowagę sił i wykorzystuje ofiarę do realizacji swoich celów.

Preston Ni, ekspert w dziedzinie komunikacji, oferuje osiem prostych sposobów, aby tego uniknąć.

1. Poznaj swoje podstawowe prawa człowieka

Najważniejszą wskazówką, kiedy masz do czynienia z osobą, która manipuluje psychologicznie, jest poznanie swoich praw i rozpoznanie, kiedy są one łamane.

Dopóki nie krzywdzisz innych, masz prawo występować w obronie siebie i swoich praw. Z drugiej strony, jeśli wyrządzisz krzywdę innym, możesz utracić te prawa. Oto niektóre z naszych podstawowych praw człowieka.

  • Masz prawo być traktowany z szacunkiem.
  • Masz prawo do wyrażania swoich uczuć, opinii i pragnień.
  • Masz prawo do wyznaczania własnych priorytetów.
  • Masz prawo powiedzieć „nie” bez poczucia winy.
  • Masz prawo otrzymać to, za co płacisz.
  • Masz prawo mieć inne zdanie niż inni.
  • Masz prawo do opieki i ochrony przed zagrożeniem fizycznym, psychicznym lub emocjonalnym.
  • Masz prawo do tworzenia własnego, szczęśliwego i zdrowego życia.

Te podstawowe prawa człowieka wyznaczają Twoje granice.

Oczywiście nasze społeczeństwo jest pełne ludzi, którzy nie przestrzegają tych praw. W szczególności manipulatorzy psychologiczni chcą odebrać ci Twoje prawa, aby mogli Cię kontrolować i wykorzystywać. Ale masz moc i moralny autorytet, by oświadczyć, że to Ty, a nie manipulator, kierujesz swoim życiem.

Czytaj: Znajdź pracę w Krakowie nie wychodząc z domu. Ruszają Inżynierskie Targi Pracy

2. Zachowaj dystans

pixabay.com

Jednym ze sposobów wykrycia manipulatora jest sprawdzenie, czy osoba zachowuje się zupełnie inaczej w obecności różnych osób i w różnych sytuacjach. Podczas gdy każdy z nas ma pewien stopień tego typu społecznego zróżnicowania, niektórzy psychologiczni manipulatorzy mają tendencję do popadania w skrajności, będąc bardzo uprzejmi dla jednej osoby i całkowicie niegrzeczni dla drugiej – lub całkowicie bezradni w jednej chwili i zaciekle agresywni w następnej.

Kiedy regularnie obserwujesz tego typu zachowanie jakiejś osoby, zachowaj zdrowy dystans i unikaj angażowania się w relację z tą osobą, chyba że absolutnie musisz. Jak wspomniano wcześniej, przyczyny chronicznej manipulacji psychologicznej są złożone i głęboko zakorzenione. Twoim zadaniem nie jest ich zmienianie.

Czytaj: Fotograf robi ludziom zdjęcia z 2 perspektyw i pokazuje, jak łatwo media mogą manipulować rzeczywistością

3. Unikaj personalizacji i obwiniania siebie

Ponieważ celem manipulatora jest szukanie i wykorzystywanie Twoich słabości, zrozumiałe jest, że możesz czuć się zakompleksiony, a nawet winić siebie za niezadowolenie manipulatora. W takich sytuacjach należy pamiętać, że to nie Ty jesteś problemem; jesteś po prostu manipulowany, aby poczuć się źle ze sobą, więc masz większe prawdopodobieństwo, że zrzekniesz się swojej władzy i praw. Rozważ swój związek z manipulatorem i zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy jestem traktowana z prawdziwym szacunkiem?
  • Czy oczekiwania i wymagania tej osoby wobec mnie są rozsądne?
  • Czy dawanie coś od siebie w tej relacji działa tylko w jedną czy dwie strony?
  • Ostatecznie, czy czuję się dobrze w tym związku?

Twoje odpowiedzi na te pytania dostarczają ważnych wskazówek dotyczących tego, czy „problem” w związku jest po Twojej stronie, czy problem jest z drugą osobą.

4. Skup się na manipulatorze, zadając sondujące pytania

Nieuchronnie manipulatorzy psychologiczni będą wysyłać do Ciebie prośby (lub żądania). Te „oferty” często sprawiają, że nie skupiasz się na sobie, aby zaspokoić ich potrzeby. Kiedy słyszysz nieuzasadnioną prośbę, czasami warto skupić się z powrotem na manipulatorze, zadając kilka dociekliwych pytań, aby sprawdzić, czy ma on wystarczającą samoświadomość, aby rozpoznać nierówność schematu. Na przykład:

  • „Czy wydaje ci się to rozsądne?”
  • „Czy to, czego ode mnie chcesz, jest uczciwe?”
  • „Czy mam coś do powiedzenia w tej sprawie?”
  • „Pytasz mnie czy żądasz?”
  • „Więc co z tego mam?”
  • „Czy naprawdę oczekujesz, że ponownie zgodzę się na tak niesprawiedliwe żądanie?”

Kiedy zadajesz takie pytania, stawiasz lustro, aby manipulator mógł zobaczyć prawdziwą naturę swojej sztuczki. Jeśli manipulator ma pewien stopień samoświadomości, prawdopodobnie wycofa żądanie i wycofa się.

Z drugiej strony prawdziwie patologiczni manipulatorzy (tacy jak narcyz) odrzucą Twoje pytania i będą nalegać, aby uzyskać odpowiedź. Jeśli tak się stanie, zastosuj pomysły z poniższych wskazówek, aby zachować moc i powstrzymać manipulację.

5. Wykorzystaj czas na swoją korzyść

Oprócz nieuzasadnionych próśb manipulator często będzie również oczekiwał od Ciebie odpowiedzi od razu, aby zmaksymalizować presję i kontrolę nad Tobą w danej sytuacji. (Sprzedawcy nazywają to „zamknięciem transakcji”).

W takich momentach, zamiast odpowiadać na żądanie manipulatora od razu, rozważ wykorzystanie czasu na swoją korzyść i zdystansowanie się od jego bezpośredniego wpływu. Możesz przejąć kontrolę nad sytuacją po prostu mówiąc:

„Pomyślę o tym”.

Zastanów się, jak potężne jest te kilka słów od klienta do sprzedawcy, od romantycznego kandydata do gorącego prześladowcy lub od Ciebie do manipulatora. Poświęć trochę czasu na ocenę za i przeciw danej sytuacji, i zastanów się, czy chcesz negocjować bardziej sprawiedliwe porozumienie, czy też lepiej, jeśli powiesz „nie”, co prowadzi nas do następnego punktu:

6. Wiedz, jak powiedzieć „nie” ―dyplomatycznie, ale stanowczo

Aby móc powiedzieć „nie” dyplomatycznie, ale stanowczo, musisz praktykować sztukę komunikacji. Skutecznie wyartykułowane „nie” pozwala ci stanąć twardo na ziemi, jednocześnie utrzymując praktyczną relację. Pamiętaj, że Twoje podstawowe prawa człowieka obejmują prawo do ustalania własnych priorytetów, prawo do powiedzenia „nie” bez poczucia winy oraz prawo do wyboru własnego szczęśliwego i zdrowego życia.

7. Ustal konsekwencje

Kiedy psychologiczny manipulator upiera się przy naruszaniu Twoich granic i nie przyjmuje odpowiedzi „nie”, zastosuj konsekwencje.

Zdolność do identyfikowania i potwierdzania konsekwencji jest jedną z najważniejszych umiejętności, których możesz użyć, aby „powstrzymać” trudną osobę. Skutecznie wyartykułowana konsekwencja zatrzymuje osobę manipulującą i zmusza ją do przejścia od gwałtu do szacunku.

8. Bezpiecznie staw czoła manipulatorom

Manipulator psychologiczny staje się również tyranem, gdy zastrasza lub krzywdzi inną osobę.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku manipulatorów, jest to, że wybierają tych, których postrzegają jako słabszych, więc dopóki pozostajesz bierny i uległy, stajesz się celem. Ale wielu manipulatorów jest tchórzami w środku. Kiedy ich cele zaczynają pokazywać moralny kręgosłup i bronić swoich praw, manipulator często się wycofuje. Dotyczy to podwórek szkolnych, a także środowisk domowych i biurowych.

Co więcej, badania pokazują, że wielu prześladowców samo w sobie jest ofiarami przemocy. W żaden sposób nie usprawiedliwia to znęcania się nad innymi, ale może pomóc Ci spojrzeć na osobę znęcającą się w bardziej zrównoważonym świetle.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org