8 psychologicznych skutków bycia okłamywanym

0
249
Dlaczego kłamiemy? Czy kłamstwo bywa lepsze od prawdy? Zdjęcie: Pixabay

8 psychologicznych skutków bycia okłamywanym (i dlaczego ludzie kłamią).

Czy wiesz, że długoterminowe skutki kłamstwa mogą poważnie zaszkodzić naszemu samopoczuciu psychicznemu?

Niezależnie od tego, czy powiedziano ci, że Twój tyłek nie wygląda na za duży w tym stroju, czy Twój partner był niewierny za Twoimi plecami; wszyscy zostaliśmy okłamani w pewnym momencie naszego życia.

Prawdopodobnie małe kłamstwo, które ma chronić Twoje uczucia, znacznie różni się od bezsensownej kłótni ze strony zdradzającego małżonka. Ale czy na pewno?

Bez względu na to, z jakim kłamstwem mamy do czynienia, odczuwamy psychologiczne skutki bycia okłamywanym.

8 psychologicznych skutków bycia okłamywanym

1. Tracisz zaufanie

Zaufanie, zarówno intymne, jak i zawodowe, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania każdej relacji. Przyłapanie kogoś na kłamstwie podkopuje to zaufanie. Możesz komuś wybaczyć raz, a nawet dwa razy. Jeśli jednak staje się to nawykiem, powoli zmienia związek/relację.

Podczas gdy wcześniej automatycznie wierzyłeś tej osobie, teraz zaczynasz szukać kłamstw. Na pewno przestajesz się jej zwierzać, w końcu nie można jej ufać. To jeden z najbardziej dźwiękowych efektów bycia okłamywanym.

2. Tracisz wiarę w osobę/system

W szczególności jedno z badań podkreśliło wpływ kłamstwa ze strony przywódców politycznych lub menedżerów na opinię publiczną. Uczestnicy oceniali swoje poziomy zaufania po ujawnieniu kłamstwa. Wyniki pokazały, co być może nie dziwi, że uczestnicy byli mniej skłonni do zaufania osobie, która kłamała.

W badaniu zbadano również, jak uczestnicy czuli się na temat rodzaju wypowiedzianego kłamstwa. Na przykład, czy kłamstwo przyniosło korzyść krajowi lub firmie, czy też było to dla osobistych korzyści? Badanie wykazało, że poziom zaufania był najniższy, gdy dana osoba skorzystała na kłamstwie.

Czytaj: Największe kłamstwo, które ci powtarzają

3. Czujesz się lekceważony

Uczciwość w związku pokazuje poziom szacunku. Jesteś w stanie podzielić się poglądami, które mogą się różnić, ale nie zmienia to sposobu, w jaki czujesz się wobec tej osoby, cenisz ją na tyle, aby być z nią szczerym. Jesteś wystarczająco pewny siebie, by jej zaufać.

Wszyscy zasługujemy na prawdę, jakkolwiek denerwujące może być jej usłyszenie. Gdy poznasz prawdę, możesz podjąć świadomą decyzję; na przykład, czy chcesz pozostać w związku? Jeśli ktoś Cię okłamuje, oznacza to brak odpowiedzialności z jego strony, aby ponieść jakiekolwiek konsekwencje.

Czytaj: Legenda o prawdzie i kłamstwie, która jest aktualna nawet w dzisiejszych czasach

4. Kwestionujesz inne relacje

Bycie okłamywanym ma wpływ na Twoje inne relacje. Być może inni ludzie w Twoim życiu mówią ci same kłamstwa, a Ty jesteś wystarczająco naiwny, by im wierzyć. Zaczynasz odgadywać lub przyglądać się ludziom, kiedy z Tobą rozmawiają.

Czy ich historia wydaje się wiarygodna? Czy fakty wymagają sprawdzenia? Czy to kolejna osoba, z którą musisz się skonfrontować? Stajesz się podejrzliwy wobec ludzi, którym kiedyś ufałaś. Wszystko dlatego, że ktoś Cię okłamał.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Jesteś w stanie wysokiej gotowości

Zaufanie pozwala na swobodny stan związku. Kiedy w pełni ufasz swojemu partnerowi, możesz się zrelaksować, wiedząc, że cokolwiek się stanie, dowiesz się prawdy. Kłamstwo ma odwrotny skutek.

Zamiast spokoju, skutki kłamstwa wprawiają Cię w nieustanną wysoką czujność. Kłamstwo zmienia Twoje działania. Możesz stać się podejrzliwy wobec wszystkiego, co mówi druga osoba. Możesz zacząć ją sprawdzać; przeglądać jej wiadomości tekstowe lub historię przeglądania Internetu.

6. Kłamstwa pochłaniają Twoją pewność siebie

Wielokrotne okłamywanie osłabia naszą samoocenę. Dlaczego ta osoba kłamie? Dlaczego myśli, że ujdzie jej to na sucho? Dlaczego tak bardzo Cię nie szanuje? Tego rodzaju pytania pochłaniają Twoją pewność siebie.

Czy jest coś z Tobą nie tak, co powoduje, że ludzie wokół Ciebie zachowują się w ten sposób? Zaczynasz czuć się zdewaluowany i głupcem, że w to wierzysz.

7. Strach w nowym związku

Jeśli ktoś znaczący okłamał Cię w przeszłości, wzbudza to podejrzenia co do przyszłych partnerów. W końcu zaufałeś tej osobie, a ona Cię oszukała. Jak możesz mieć pewność, że to się nie powtórzy?

Dla niektórych ludzi myśl o byciu okłamywanym jest gorsza niż rzeczywista rzecz, w której są okłamywani. Czujesz się oszukany. Teraz, w teraźniejszości, kwestionujesz wszystko i niczego nie przyjmujesz za pewnik.

8. Zaczyna Ci brakować empatii w stosunku do ludzi

Długofalowe skutki bycia okłamanym sprawiają, że stajesz się odporny na ludzkie uczucia. Zatwardzają Cię opowieści o nieszczęściu, o których podejrzewasz, że nie są prawdziwe. Twoje współczucie i empatia z czasem maleją.

Możesz także zacząć stawiać bariery. Nie chcesz wiedzieć o problemach ludzi, jeśli istnieje możliwość, że kłamią.

Dlaczego ludzie kłamią, jeśli ma to tak szkodliwy wpływ?

Oczywiście bycie okłamywanym ma na nas szkodliwy wpływ psychologiczny, ale to nie wszystko. Jedno z badań wykazało, że mniej kłamania wiąże się z lepszym zdrowiem. Dlaczego więc ludzie kłamią i co możemy z tym zrobić?

Psycholog dr Paul Ekman jest ekspertem od kłamstwa. Dr Ekman zajmuje piętnaste miejsce wśród najbardziej wpływowych psychologów XXI wieku. Pomógł także odkryć mikroekspresje, których używają eksperci mowy ciała do wykrywania kłamstw.

Czytaj: We Wrocławiu powstaje miejska plaża ze sceną muzyczną

Dr Ekman mówi, że ludzie kłamią z następujących powodów:

  1. Aby uniknąć konsekwencji swoich działań: Jest to najczęstszy powód kłamstwa; aby uniknąć kary, konfliktu lub odrzucenia.
  2. Dla osobistych korzyści: to drugi najpopularniejszy powód, dla którego ludzie kłamią; w celu uzyskania czegoś, czego normalnie by nie dostali.
  3. Aby kogoś chronić: często widzisz dzieci opowiadające kłamstwa, aby chronić swoje rodzeństwo przed nadużyciami rodziców.
  4. Aby uchronić się przed krzywdą: nie chodzi o unikanie kary.
  5. Aby wyglądać dobrze: ludzie mogą wyolbrzymiać swoje umiejętności lub wymyślać historie, aby zdobyć podziw innych.
  6. Ochrona uczuć drugiej osoby: na przykład powiedzenie, że masz jeszcze drugie ważne urodziny, na których musisz być, aby wyjść z nudnej imprezy.
  7. Ukrywanie czegoś wstydliwego: czasami kłamiemy, aby ukryć wstydliwy incydent.
  8. Aby zachować prywatność: na przykład nie mówisz ludziom, że Twoja żona jest w ciąży, ponieważ chcecie poczekać minimum do trzeciego miesiąca.

Czytaj: Czy kłamstwo popłaca? Dlaczego wciąż kłamiemy?

Czasami samo zrozumienie, dlaczego dana osoba kłamie, może przeciwdziałać skutkom kłamstwa. Nie ma jednak wątpliwości, że kłamstwo ma psychologiczne skutki, które mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego.

Zamiast znosić nałogowych kłamców, otocz się ludźmi, którym ufasz i spraw, abyście dobrze się czuli w swoim towarzystwie.