8 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o paraliżu sennym

0
267
Nie śpisz, ale nie możesz się ruszyć. Zdjęcie: FOTOKITA/Shutterstock

Spędzamy w łóżku około jednej trzeciej całego naszego życia. Podczas gdy Ty śpisz, Twoje ciało wyprawia „za Twoimi plecami” dziwne rzeczy.

Ale to zupełnie normalne. Podczas snu np. Twoje mięśnie są czasowo sparaliżowane, Twoje gałki oczne się poruszają, rośniesz, Twoje ciśnienie krwi spada, wykonujesz gwałtowne ruchy, Twoja skóra młodnieje i temperatura Twojego ciała się obniża. Jak widzisz, pomimo że śpisz, Twoje ciało nie zasypia razem z Tobą.

Nie jest tajemnicą, że dobry sen w nocy ma kluczowe znaczenie dla optymalnego zdrowia psychicznego i fizycznego, ale dla wielu osób jest to trudne. Dla niektórych kończy się to dziwnym zjawiskiem zwanym paraliżem sennym!

Imgur

Kiedy ludzie wstają, zwykle działa to tak, że ich umysł, mózg i ciało budzą się dokładnie w tym samym czasie. Paraliż senny występuje, gdy umysł budzi się jako pierwszy, zanim ciało zdąży się obudzić. Osoba doświadczająca paraliżu sennego jest w stanie normalnie oddychać i może widzieć i rozumieć wszystko wokół siebie, ale nie może poruszać mięśniami, bez względu na to, jak bardzo się starają.

Uczucia, które przebiegają przez umysł, gdy pojawia się ten rodzaj paraliżu, mogą być przytłaczające, całe doświadczenie jest często podsumowywane jako po prostu przerażające.

Ludzie zgłaszają, że tuż przed przebudzeniem słyszą głośne uderzenia fal w ich głowach lub bardzo głośny huk, który powoduje, że się budzą. Mogą również mieć trudności z oddychaniem, co jest okropne, jakby ktoś nas dusił. Takie chwile mogą trwać od kilku sekund do kilku minut lub dłużej.

Czytaj: Wrocławski Budynek Concordia Design najlepszy na świecie!

Szacuje się, że uczucie przebudzenia i niemożności poruszania się dotyka mniej niż 8% ludzi. Paraliżowi sennemu samemu w sobie nie przypisuje się żadnych poważnych zagrożeń medycznych, ale szkody psychiczne i fizyczne, jakie powoduje, ujawniają się na dłuższą metę. Co więcej, w wieku nastoletnim ludzie często doświadczają pierwszego epizodu, a czynniki genetyczne mogą się do tego przyczyniać. Uważa się jednak, że główne przyczyny to stres, spanie na plecach, zmiany w harmonogramie i ogólny brak snu.

Zanim ktokolwiek się zorientował, co się naprawdę dzieje podczas paraliżu sennego, sądzono, że za tym dziwnym zjawiskiem stoi jakiś rodzaj zła lub demonów.

Czytaj: Makabryczna historia jedzenia zwłok jako leku

Kiedy przeczytasz te 8 przerażających faktów na temat paraliżu sennego, stanie się o wiele jaśniejsze i łatwiejsze do zrozumienia, dlaczego to jest takie przerażające!

  1. Czujesz, że na Twojej piersi siedzi demon. Wrażenia fizyczne są tak samo złe, jak mentalne i wizualne. Często wydaje się, że na klatce piersiowej ciąży coś dziwnego i irytującego. Twoje oczy są otwarte, widzisz, że nic nie znajduje się na Twoim ciele, a mimo to masz wrażenie, że ciąży na Tobie tona cegieł.
  2. To sprawia, że czujesz się jakbyś nie żył. Większość osób, które doświadczają paraliżu sennego, utożsamia doświadczenie przebudzenia i niemożności poruszania się, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości psychicznej, z poczuciem, że nie żyją. Jest to w zasadzie jeden rodzaj doświadczenia poza ciałem, którego nigdy nie chcesz doświadczyć.
  3. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy próbujesz zasnąć. Dzieje się to nie tylko po przebudzeniu, ale także wtedy, gdy kładziesz się spać. Dzieje się tak, ponieważ paraliż senny może wystąpić w dwóch głównych punktach cyklu snu, kiedy Twoje ciało przechodzi między wchodzeniem i wychodzeniem z fazy REM (głębokiego snu).
  4. Nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby zmusić swoje ciało do reakcji. Nie możesz mrugać, ziewać ani robić niczego fizycznego, aby się poruszyć. Zamiast tego musisz poczekać, aż Twoje ciało połączy się z umysłem, co może zająć od kilku sekund do nawet kilku minut.
  5. Może się to zdarzyć każdemu z nas w dowolnym momencie naszego życia. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś paraliżu sennego, prawdopodobnie tak się stanie w przyszłości, ponieważ prawie każdy ma taki epizod w życiu. Czasami ludzie przez to przechodzą, ale nie są świadomi faktu, że to się wydarzyło. Albo zapominają, albo nie są przez to silnie dotknięci. Tak czy inaczej, jeśli jeszcze ci się to nie przydarzyło, to prawdopodobnie nastąpi to w jakimś czasie.
  6. Jeśli już cierpisz na brak snu, jest to znacznie bardziej prawdopodobne. Badania pokazują, że osoby, które cierpią na chroniczne problemy ze snem, takie jak rutynowo niewystarczająca ilość snu, są bardziej narażone na epizody paraliżu sennego w porównaniu z ich dobrze wypoczętymi odpowiednikami.
  7. Nikt nie wie na pewno, co w ogóle powoduje paraliż senny. Ludzie cierpieli na paraliż senny prawie od zawsze, a jednak cała nauka i badania na świecie nie znalazły jeszcze ostatecznej przyczyny lub wyjaśnienia, co może go wywołać. To była tajemnica od tysięcy lat i pozostaje nią do dziś.
  8. Koszmary trwają nadal po przebudzeniu. Wielu twierdzi, że zaraz po przebudzeniu czują się tak, jakby grali główną rolę w przerażającym koszmarze. Dzieje się tak, ponieważ otwierają oczy i widzą halucynacje. Wiedzą, że są przytomni i świadomi psychicznie, ale widzą rzeczy, których w rzeczywistości nie ma.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś paraliżu sennego? Daj nam znać w komentarzach o swoim doświadczeniu.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org