9 fascynujących faktów o słynnej Krzywej Wieży w Pizie

0
434
Krzywa Wieża w Pizie. Zdjęcie: Pixabay

Krzywa Wieża w Pizie od dawna fascynuje gości z całego świata. Turyści przybywają tłumnie, aby robić zdjęcia, tworząc optyczną iluzję podparcia przechylonego budynku.

Jaka jest więc historia tego symbolu Włoch? Odkryj ponad 800 lat historii Pizy dzięki tym fascynującym faktom.

Czytaj dalej, aby poznać fascynujące fakty dotyczące średniowiecznej Krzywej Wieży w Pizie.

ZOSTAŁA ZBUDOWANA MIĘDZY 1173 A 1399 ROKIEM.

Widok Pizy podczas gry w brydża, rycina Antona Francesco Luciniego, rysunek Stefano della Bella (Rzym, 1649). Zdjęcie: Wikipedia

Krzywa Wieża w Pizie to dzwonnica, zbudowana w celu podkreślenia rytuałów średniowiecznego katolicyzmu. Z ośmioma kolumnadowymi kondygnacjami zawierającymi 207 marmurowych kolumn, konstrukcja ma wysokość 56,67 metra w najwyższym punkcie i zawiera 251 stopni prowadzących na szczyt przez spiralne schody.

Chociaż każdy projekt budowlany tej wielkości wymaga czasu, powtarzające się wojny przerwały budowę wieży. W trakcie swojej budowy wieża przeszła przez wiele pokoleń architektów.

WIEŻA JEST CZĘŚCIĄ CAMPO DEI MIRACOLI, KOMPLEKSU KATEDRALNEGO.

Baptysterium w Pizie (po lewej) i Katedra w Pizie (w środku), część Campo dei Miracoli. Zdjęcie: Wikipedia

W średniowieczu zjednoczone Włochy nie istniały; Piza była miastem-państwem rywalizującym o władzę ze swoimi sąsiadami.

Po udanej wyprawie wojskowej Piza postanowiła zbudować wspaniałą katedrę znaną jako Duomo di Pisa. Kompleks budynków został zbudowany z marmuru romańskiego i zawiera kopułę baptysterium i cmentarz krużgankowy, oprócz katedry. Dzwonnica stała się od tego czasu najsłynniejszym budynkiem kompleksu ze względu na dramatyczną smukłość.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

POCHYLA SIĘ OD PONAD 800 LAT

Krzywa Wieża w Pizie, ok. 1890-1900 roku.
Zdjęcie: Library of Congress Prints and Photographs Division)

Wiele osób uważa, że Krzywa Wieża w Pizie pochyla się z powodu wieku. Jednak wieża faktycznie zaczęła się pochylać już w 1178 roku – kiedy zbudowano tylko trzy kondygnacje. Niestety wybór lokalizacji miał z tym coś wspólnego. Wieża została zbudowana na przesuwającej się glinie i piaszczystej glebie, która nie była idealna dla 14-tonowej konstrukcji.

Architekci wieży próbowali to zrekompensować, dodając kondygnacje krótsze z jednej strony (aby skorygować pochylenie), ale to nie zadziałało. Według strony internetowej Tower of Pisa: „W ciągu następnych 800 lat stało się jasne, że 55-metrowa wieża w rzeczywistości spada w tempie od jednego do dwóch milimetrów rocznie”.

Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech

GALILEO WYKORZYSTAŁ WIEŻĘ, ABY TESTOWAĆ SWOJE TEORIE FIZYCZNE.

Galileo Galilei namalowany przez Justusa Sustermansa, ok. 1637 roku. Zdjęcie: Wikimedia

Legenda głosi, że naukowiec Galileusz, mieszkaniec Pizy, eksperymentował z grawitacją na szczycie wieży. Upuścił dwie jednakowej wielkości kule armatnie o różnych masach, aby zarejestrować ich uderzenie. Galileusz badał starą mądrość, że cięższe przedmioty spadają szybciej, ale teraz wiemy, że jest to nieprawdziwe, gdy inne czynniki są równe.

Czytaj: 15 konstrukcji, które imponują swoim wyglądem lub funkcjonalnością, o których nie wszyscy wiedzą

WIEŻA PRZEŻYŁA CO NAJMNIEJ CZTERY TRZĘSIENIA ZIEMI

„Piza” autorstwa Sir Francisa Seymoura Hadena, 1843-44 rok.
Zdjęcie: The Metropolitan Museum of Art

W przypadku pochylonej wieży można by założyć, że duże trzęsienie ziemi byłoby śmiertelne. Ale co zaskakujące, wieża nadal stoi po co najmniej czterech znaczących trzęsieniach.

W 2018 roku zespół inżynierów starał się zrozumieć, dlaczego wieża nigdy nie upadła. Opublikowane przez nich odkrycia twierdzą, że struktura ma dynamiczną interakcję ze strukturą gleby. Oznacza to, że miękka gleba pod wieżą w rzeczywistości zapobiega odbijaniu się konstrukcji w takim stopniu, jak gdyby była zbudowana na solidniejszym gruncie.

George Mylonakis, współautor gazety, skomentował: „Jak na ironię, ta sama gleba, która spowodowała pochyłą niestabilność i doprowadziła Wieżę na skraj zawalenia, można przypisać temu, że pomogła jej przetrwać te wstrząsy sejsmiczne”.

MA SIEDEM DZWONÓW.

Po lewej: dzwon Crocifisso, odlew 1572 rok. (Zdjęcie: Wikimedia), po prawej: loggia wzdłuż wieży. Zdjęcie:  Wikimedia 

Jako dzwonnica katedry, budowla nadal pełni swoją starożytną funkcję. Na szczycie wieży znajduje się siedem dzwonów. Najstarszy został odlany w 1262 roku, a ostatni został odlany w 2004 roku.

W 1990 ROKU WIEŻA ZOSTAŁA STABILIZOWANA

Obciążenie wieży podczas renowacji. Zdjęcie: Wikimedia

Można powiedzieć, że Krzywa Wieża w Pizie spada (bardzo powoli) ze stylem. Przez lata poczyniono znaczne wysiłki, aby wieża nie zawaliła się całkowicie. Od 1990 do 2001 roku wieża była zamknięta dla zwiedzających, ponieważ trwały precyzyjne działania stabilizacyjne.

Siedemdziesiąt ton metrycznych ziemi zostało usuniętych spod wyższego boku wieży. Kiedy wszystko zostało zrobione, wyprostowano wieżę o 44 cm. Chociaż to mało, to był odpowiednik przeniesienia wieży z powrotem do lat 1830. Oczekuje się, że wieża nie będzie wymagała dalszej stabilizacji przez kolejne kilkaset lat.

BYŁY INNE „POCHYLONE WIEŻE”, TAKIE JAK PIZA.

Krzywa Wieża w Saragossie, Hiszpania. Zdjęcie: Wikimedia

Piza może pochwalić się najsłynniejszą krzywą wieżą, ale w historii nie brakowało nietypowych budowli. Pochylona nieco bardziej niż w Pizie średniowieczna Krzywa Wieża Suurhusen wciąż stoi w Niemczech.

Jednak Krzywej Wieży w Saragossie już nie ma; XVI-wieczna hiszpańska wieża została zniszczona pod koniec XIX wieku, zanim mogła się zawalić. Wielki Meczet al-Nuri w Mosulu w Iranie również pochylał się, zanim został zniszczony w 2017 roku przez bojowników ISIS. W Indiach nadal można zobaczyć Krzywą Świątynię Humy w stanie Odisha.

WIEŻĘ MOŻNA ZWIEDZIĆ (I WEJŚĆ) W POBLIŻU ŚREDNIOWIECZNEGO MIASTA PIZA, WŁOCHY.

Zdjęcie: CITALLIANCE/DepositPhotos

Krzywa Wieża w Pizie jest ponownie otwarta dla zwiedzających. Koniecznie sprawdź to niesamowite historyczne miejsce następnym razem, gdy będziesz we Włoszech. Aby uzyskać jeszcze więcej historii, pobliska Piza szczyci się również średniowiecznym Uniwersytetem w Pizie i niezliczonymi muzeami.