9 objawów zaburzeń równowagi hormonalnej, które szkodzą Twojemu wyglądowi

0
689

Wzrost i rozwój ludzkiego ciała w dużym stopniu zależy od funkcji hormonów. Te maleńkie cząsteczki są odpowiedzialne za nasz nastrój, emocje, zachowanie, a nawet nasz wygląd.

Postanowiliśmy poznać najczęstsze objawy zaburzeń równowagi hormonalnej, które mogą wpływać na Twój wygląd. Jeśli podejrzewasz, że masz któreś z tych objawów, najlepiej skontaktuj się z lekarzem.

9. Trądzik

Zdjęcie: pixabay.com

Trądzik może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji skóry, niezrównoważonej diety lub cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak trądzik stał się Twoim stałym towarzyszem, prawdopodobnie jest to objaw zaburzenia hormonalnego.

8. Nadwaga

© Depositphotos

Wiele osób zmaga się z nadwagą przez całe życie pomimo zdrowej diety i uprawianiu sportu; inni są szczupli bez żadnego szczególnego wysiłku. Najprawdopodobniej przyczyną tej niesprawiedliwości są problemy związane z hormonami.

7. Zmęczenie

Źródło: iStock

Przewlekłe zmęczenie może być oznaką braku równowagi hormonów. Nawet ci, którzy śpią przez 8 godzin, mogą ciągle wyglądać na zmęczonych.

Winny może być wysoki poziom progesteronu. Proste badanie krwi pomoże zmierzyć stężenie progesteronu we krwi.

6. Obfite pocenie się

© Depositphotos

Nadmierne pocenie się nie zawsze jest związane z zaburzeniami hormonalnymi. Musisz jednak sprawdzić poziom hormonów, jeśli poceniu się towarzyszą nagłe uderzenia gorąca.

5. Cienie pod oczami

© Depositphotos

Żaden podkład nie pomoże zakryć cieni pod oczami, jeśli śpisz tylko 3 godziny dziennie. Sen często wydaje się być nieosiągalnym luksusem, gdy poziom hormonów wzrasta.

Przewlekła bezsenność może wynikać z braku testosteronu u mężczyzn i progesteronu u kobiet.

4. Depresja

Źródło: pl.freepik.com

Depresja może być kolejnym objawem braku równowagi hormonalnej. Lęk i depresja mogą wystąpić tuż przed cyklem miesiączkowym kobiety, w czasie ciąży i w okresie menopauzy.

W przypadku częstszych napadów lęku porozmawiaj z endokrynologiem.

Czytaj: Brzuch kortyzolowy: co to jest i jak pozbyć się tłuszczu stresowego?

3. Zmiany w piersiach

© Depositphotos

Niski poziom estrogenu może zmniejszyć gęstość tkanki piersi. Wysoki poziom tego hormonu może powodować grudki lub cysty.

Jeśli zauważysz zmiany w piersi lub poczujesz guzek w piersi, nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem.

2. Utrata włosów

Zdjęcie: pixabay.com

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych objawów braku równowagi hormonalnej. Nawet jeśli najlepsze szampony nie pomagają zmniejszyć ilości włosów pozostawionych na szczotce, powinnaś przetestować poziom hormonów.

1. Niechciane włosy

© Depositphotos

Podczas gdy niektóre kobiety próbują powstrzymać wypadanie włosów, inne szukają sposobów, aby się ich pozbyć.

Ciemne włosy na piersi, twarzy, dłoniach lub innych częściach ciała, w których zwykle nie ma włosów lub jest ich niewiele, mogą wskazywać na poważne problemy hormonalne.

Jak naprawić nierównowagę hormonalną?

Równowaga hormonalna ludzkiego ciała jest bardzo delikatna i łatwo ją zaburzyć. Brak równowagi może wystąpić naturalnie z powodu zmian w organizmie lub środowisku. Może również wskazywać, że istnieją poważne problemy z narządami zewnątrz wydzielniczymi i hormonalnymi. Endokrynolodzy specjalizujący się w tej dziedzinie pomogą zrównoważyć poziom hormonów poprzez odpowiednie leki.

Czytaj: Kraków: na terenie AGH powstało wyjątkowe osiedle dla jeży

johannesfloe.com – Art to remember