9 oznak i objawów dysleksji

0
374
Objawy dysleksji występują u mniej więcej 10% populacji. W Polsce 10–15% uczniów ma dysleksję (a nasiloną 3–4%). Zdjęcie: pl.freepik.com

Jako ludzie nienawidzimy czuć, że nie jesteśmy „normalni”. Chcemy być w stanie robić rzeczy tak samo, jak większość innych ludzi i często czujemy się skrępowani i zawstydzeni, jeśli wygląda na to, że nie jesteśmy tak mądrzy jak inni.

Dysleksja to zaburzenie, które może znacznie utrudnić wiele rutynowych zadań. Ważne jest, aby zrozumieć, że dysleksja nie oznacza, że ktoś jest „głupi” albo „leniwy”, bo często z takimi określeniami się spotykamy.

Jest to stan, z którym rodzą się niektórzy ludzie, tak samo jak niektórzy rodzą się z niebieskimi oczami lub brązowymi włosami. Nie oznacza to również, że ktoś z dysleksją nie może odnosić sukcesów w życiu, w rzeczywistości jest wiele osób, które odnoszą sukcesy z dysleksją. Ci ludzie to Jim Carrey, Jay Leno, Henry Ford, Steven Spielberg, John Lennon, Thomas Edison, a nawet Albert Einstein! Jeśli uważasz, że możesz mieć dysleksję, sprawdź te typowe objawy.

1. Trudność w pisowni

pl.freepik.com

Spójrzmy prawdzie w oczy, wiele osób nie jest zbyt dobrych w pisowni. Jednak dla osób z dysleksją ortografia jest szczególnie trudnym wyzwaniem ze względu na problemy z zapamiętaniem porządku. To samo może być prawdą, jeśli chodzi o zapamiętywanie takich rzeczy jak numery telefonów, ponieważ dysleksja utrudnia zdolność mózgu do układania rzeczy we właściwym porządku i utrzymywania ich tam.

2. Prawo i lewo

Brzmi to bardzo prosto i tak jest, ale znowu, dysleksja powoduje trudności, gdy ktoś próbuje sobie przypomnieć, jak coś jest uporządkowane lub zaaranżowane. Nierzadko osoby z dysleksją mają trudności z zapamiętaniem, która strona jest lewa, a która prawa. Może to być kłopotliwy problem, ale w żaden sposób nie oznacza to, że ktoś jest mniej inteligentny niż inni ludzie.

3. Dezorganizacja

Zdolność dysleksji do stwarzania trudności w zapamiętywaniu, jak rzeczy są uporządkowane, może rozciągać się na wszystkie aspekty życia, w tym na uporządkowanie rzeczy osobistych lub miejsca do pracy, a nawet pamiętanie, o której godzinie odebrać dzieci z treningu piłkarskiego. Wszystko, o czym myślisz, że wymaga porządku, może stanowić szczególne wyzwanie dla osoby z dysleksją.

Czytaj: Dlaczego dzieciom powinno się wyznaczać rozsądne granice

4. Czytanie

Jak wszyscy wiemy, porządek jest kluczowym elementem umiejętności odczytywania słowa pisanego. Dyslektycy często mają problemy z czytaniem i często stwierdzają, że ich czytanie jest bardzo powolne w porównaniu z innymi. Myśl o przeczytaniu książki może być czymś, co naprawdę wyróżnia się jako wyzwanie dla osoby z dysleksją.

Pixabay

5. Postępowanie zgodnie z instrukcją

To, co można uznać za proste postępowanie zgodnie z przepisem lub zestawem instrukcji, aby upiec ciasto lub złożyć zabawkę dla dzieci, może być trudnym wyzwaniem dla osoby z dysleksją.

Czytaj: Jedyny ośrodek w Polsce, który przybliża zasady funkcjonowania portu lotniczego

6. Powtarzanie

Czasami dysleksja sprawia problemy osobom, które są proszone o powtórzenie czegoś, co ktoś im powiedział. Jest to kolejny prosty sposób testowania dysleksji, ponieważ może powodować pomieszanie kolejności wypowiadanych słów i trudności w powtórzeniu we właściwej kolejności, gdy ktoś z dysleksją próbuje je sobie przypomnieć.

7. Wymowa

Czasami dysleksja może nawet powodować problemy z mową. Jest to bardziej prawdopodobne, gdy ktoś używa szczególnie długiego słowa.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

8. Opuszczone wizyty

Osoby z dysleksją są znacznie bardziej narażone na pewne zamieszanie, gdy mają do czynienia z określonymi datami i godzinami. Z tego powodu mogą częściej opuszczać spotkania lub pojawiać się w niewłaściwym dniu.

9. Formularze

Stosunkowo proste i często przyziemne zadanie polegające na wypełnieniu formularza, takiego jak podanie o pracę lub ubezpieczenie w gabinecie lekarskim, może stanowić trudne i mylące wyzwanie dla osoby z dysleksją.