9 produktów, które tylko wydają się zdrowe

0
543

Niemożliwe jest, aby jeść w 100% zdrowo, ale zwykle chcemy mieć pewność, że produkt przyniesie korzyści naszemu organizmowi. Jak się okazuje, istnieje żywność, którą wielu z nas na próżno uważa za zdrową.

Oto produkty, które tylko udają, że są zdrowe.

1. Chipsy bananowe

© Michelle Peters-Jones/flickr© Tookapic/pexels

Ich zaletą jest to, że zawierają prawie to samo co banany: błonnik pokarmowy, żelazo, potas i magnez. Jednak producenci dodają wzmacniacze smaku i cukier do chipsów bananowych i często je smażą.

Jak zamienić chipsy bananowe na coś zdrowszego: zrób domowe chipsy bananowe gotowane w piekarniku lub suszone na powietrzu.

2. Chleb chrupki

© Tabeajaichhalt/pixabay© belchonock/depositphotos

Istnieje wiele odmian pieczywa chrupkiego. Często można spotkać przekąski wyglądające jak pieczywo chrupkie, które zawierają szkodliwe oleje.

Zdrowsza zamiana: po prostu uważnie przeczytaj etykietę. Nie powinno być drożdży, modyfikowanej skrobi, konserwantów, barwników ani przeciwutleniaczy. Najlepsze pieczywo chrupkie wyrabia się z pełnego ziarna lub grubej mąki pełnoziarnistej.

3. Żywność bezglutenowa

© publicdomainpictures© Unsplash/pexels

Gluten to białko zawarte w ziarnach, które umożliwia mieszanie mąki z wodą. Jest niebezpieczny tylko dla osób z nietolerancją glutenu, które stanowią zaledwie 1% populacji Ziemi. Nikt inny nie powinien unikać tych białek bez konsultacji z lekarzem. Żywność bezglutenowa zawiera dużo rafinowanych dodatków, przez co jest tylko bardziej szkodliwa.

Zdrowsza opcja: zwykły chleb. Nie jedz go za dużo, ale też nie bój się go zjeść.

Czytaj: 10 oznak, że masz alergię na gluten i je ignorujesz

4. Owoce suszone i kandyzowane

© yimada/pixabay© Regenwolke0/pixabay

Suszone owoce są same w sobie zdrowe, ale aby chronić je przed pleśnią i zachować ich kolor, są traktowane fungicydami i dwutlenkiem siarki. Jeśli chodzi o owoce kandyzowane, ich korzyść jest o wiele mniejsza ze względu na ogromną ilość cukru.

Zdrowszy zamiennik: spróbuj suszyć owoce w domu – nie jest to takie trudne, ale jest o wiele zdrowsze.

Czytaj: Ćwiczenia ruchowe i oddechowe w Operze Wrocławskiej dla osób po COVID-19

5. Ser topiony

© wikimedia© picserver

Oprócz tego, że ser topiony zawiera wiele dodatków, zawiera on ogromną ilość sodu. Na przykład kanapka z 3 plastrami topionego sera pokryje 2/3 dziennego zapotrzebowania na ten element.

Zamiennik na coś zdrowszego: różnego rodzaju sery wysokiej jakości, twarożek solony.

6. Owoce i warzywa w puszkach

© Boarding2Now/depositphotos© yelenayemchuk/depositphotos

Producenci dodają do warzyw w puszkach sos barbecue, ocet i inne rzeczy, które nie są zdrowe. Na przykład, według eksperta ds. żywienia Nicole Rodriguez, puszka fasoli zawiera około 3 łyżek cukru.

Jak zamienić na coś zdrowszego: wybierz wysokiej jakości świeże warzywa w puszkach bez soli, cukru i konserwantów lub wykonaj je samodzielnie.

7. Warzywa skrobiowe

© lamaip/depositphotos© publicdomainpictures© wikimedia© Pixabay

Kukurydza, gruszki, ziemniaki, dynia i bataty zawierają mniej błonnika, witamin i minerałów niż inne warzywa i owoce, ale ich kaloryczność jest wyższa.

Nie oznacza to, że nie powinieneś odmawiać tych warzyw – po prostu nie zaleca się jedzenia ich dużej ilości, jeśli trzymasz się diety.

Jak wymienić na coś zdrowszego: wybieraj nieskrobiowe (wszystkie chrupiące, soczyste i zielone) warzywa, zwłaszcza jeśli jesz po godzinie 18:00.

8. Jogurt

© ronstik/depositphotos© Einladung_zum_Essen

Jogurty ze sklepu zawierają dużo cukru i mało białka. Ponadto nie trzeba ich żuć, co daje wrażenie, że jesz coś lekkiego.

Jak wymienić na coś zdrowszego: wybieraj jogurty z niską zawartością cukru (mniej niż 10 g na porcję) i wysokobiałkowe (około 6 g na porcję). Możesz także kupić greckie jogurty lub skyr i samodzielnie dodać owoce.

9. Płatki owsiane błyskawiczne

© congerdesign

Wszyscy wiedzą, że płatki owsiane są zdrowe, ale niewiele osób wie, że płatki, które wystarczy gotować przez 2-3 minuty, nie są naprawdę korzystne.

Im mniejsze płatki, tym więcej zostały przetworzone i tym wyższy ich indeks glikemiczny, więc dadzą dodatkowe kalorie. I oczywiście błyskawiczne płatki owsiane z dodatkami i substancjami słodzącymi są jeszcze gorsze.

Jak wymienić na coś zdrowszego: wybierz gruboziarnisty owies. Gotowanie zajmuje więcej czasu, ale da ci on wszystko, czego oczekiwałeś od prawdziwej owsianki.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org