9 psychologicznych granic, które pomagają chronić zdrowie psychiczne i fizyczne

0
434
Wyznaczanie granic to kluczowy element tworzenia dobrych i zdrowych relacji z drugim człowiekiem. Zdjęcie: Troab

Relacje są ważne. Wspaniale jest mieć kogoś bliskiego i ważnego, który jest integralną częścią Twojej życiowej podróży.

Ale czy wiesz, że tak jak ważna jest bliskość, tak ważna też jest Twoja przestrzeń osobista? I to, co na początku wydawało się miłe i kochające, z czasem zaczyna Cię dusić? Tutaj pojawia się potrzeba wyznaczenia granic. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak granice mogą pomóc w tworzeniu zdrowych relacji.

1. Czy kiedykolwiek czułeś się w ten sposób?

  • Czy jesteś wciągany w bezsensowne potyczki przez cały czas?
  • Czy uważasz, że to Ty musisz przez cały czas coś dawać?
  • Czy obwinia się Cię o problemy innych ludzi?
  • Czy zdarza Ci się, że próbujesz „ratować” relacje, poddając się na siłę?
  • Czy ludzie Cię wykorzystują lub wykorzystują dla swoich korzyści?
  • Czy odczuwasz ciągły stres po każdej interakcji z niektórymi ludźmi?
  • Czy czujesz się wyczerpany, gdy kontaktujesz się z niektórymi ludźmi?
  • Czy masz tendencję do powtarzania wzoru relacji „on-off”?
  • Czy bronisz się prawie za każdym razem?
  • Czy w kontaktach z ludźmi znajdujesz się w pułapce niepotrzebnego dramatu?

Jeśli okaże się, że większość z powyższych pytań odnosi się do Twojej sytuacji życiowej, wiedz, że nadszedł czas, aby nauczyć się sztuki wyznaczania zdrowych granic.

Zdjęcie: iStock

2. Jakie są osobiste granice?

Granica to nic innego jak wzięcie odpowiedzialności za własne działania i emocje. Najczęściej okazuje się, że bierzemy odpowiedzialność nie tylko za nasze, ale także za emocje i działania innych ludzi. Tutaj pojawia się problem. Granica to linia, na której kończysz, a zaczyna druga osoba. Osobiste granice to ograniczenia, które wyznaczamy w relacjach, które pomagają nam chronić nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zdjęcie: iStock

3. Dlaczego wyznaczanie granic jest ważne?

Wyznaczanie granic jest różnie postrzegane przez różnych ludzi. W związkach, w których ludzie się bardzo kochają oczekuje się, że druga osoba będzie zawsze dostępna, będzie oferować rozwiązania wszystkich problemów, będzie gotowa zrobić wszystko, będzie spędzać razem każdą minutę, nie musi mieć innego życia niż ten związek itp.

Ludzie martwią się o to, kto powinien ustalić zasady. Czy sytuacja może się zmienić, czy pozostanie naprawiona? Czy oboje partnerów musi przestrzegać zasad, czy tylko jedna osoba? Kto byłby tą osobą i dlaczego? Czy to dałoby jednemu partnerowi przewagę w związku?

Wszystkie zdrowe relacje rozwijają się na dobrze nakreślonych granicach. Kiedy granica jest starannie wyznaczona, po uwzględnieniu zarówno zainteresowań, upodobań, jak i niechęci partnerów, związek staje się bogatszy i bardziej satysfakcjonujący. Ważne jest, aby prosić o określone uprawnienia, szanować uczucia drugiej osoby, wyrażać wdzięczność i akceptować różnice. Kluczowe jest wyznaczenie granic w związkach, gdzie ludzie się bardzo kochają. Kiedy granice są jasno określone i szanowane przez obie osoby, związek jest po prostu cudowny.

Czytaj: 26 zdumiewających psychologicznych faktów o ludziach

Zdjęcie: pixabay.com

4. Dziewięć granic, które pomagają chronić Twoje interesy i spokój ducha

Relacje: nie jest konieczne jednoczesne odczuwanie i wyrażanie miłości do partnera. Nie ma nic złego w zrobieniu tego, kiedy naprawdę masz na to ochotę, a nie tylko dlatego, że chce tego Twój partner, a Ty to robisz, aby go nie urazić.

Spędzanie trochę czasu osobno, robiąc rzeczy, które oboje kochacie, jest całkowicie w porządku, ponieważ tylko zbliży Was to do siebie. Realizowanie hobby lub nauka nowej umiejętności, która różni się od gustu partnera, też jest w porządku. Dopiero gdy oboje partnerów ewoluuje, związek się pogłębia. Wymuszone poświęcenia powodują powstawanie luk w związkach, najpierw psychicznych, a potem fizycznych.

Fizyczność: obie osoby mają prawo znaleźć odpowiedni czas na podjęcie jakiejkolwiek czynności. Zmuszanie lub domaganie się czegokolwiek bez odpowiedniej zgody drugiej osoby jest niszczycielem relacji. Przestrzeń osobista i granice muszą być szanowane.

Rzeczy materialne: jeśli ktoś ma zwyczaj zabierania Twoich rzeczy bez pytania o pozwolenie i nie zwracania ich na czas lub w ogóle, musisz wyznaczyć granicę, co jest dopuszczalne, a co nie. W żadnym wypadku nie należy przekraczać tej granicy.

Emocjonalność: jeśli masz przyjaciela, który przychodzi o dziwnych porach, kiedy wolisz spać, powiedz mu o tym w jasny sposób. Niech nie będzie dwuznaczności. Jeśli odkryjesz, że rozwiązujesz niezliczone skargi przyjaciela przez cały czas i jesteś z tego powodu wyczerpany, poinformuj go o tym.

Duchowość: jeśli zauważysz, że ktoś nie szanuje Twoich wartości lub systemu przekonań, zmuszając Cię do robienia złych lub nieetycznych rzeczy, natychmiast pozbądź się tej osoby ze swojego otoczenia. Twoje podstawowe przekonania definiują Cię i nikt nie powinien mieć prawa mieszać się do tego.

Mentalność: jeśli zauważysz, że ktoś manipuluje Tobą przez cały czas i psuje Twój umysł, wiedz, że ta osoba nie jest dla Ciebie odpowiednia. Manipulacja powoduje stres psychiczny i może prowadzić do depresji oraz poczucia niskiej wartości i niskiej samooceny.

Profesjonalność: w miejscu pracy ważne jest, aby zanotować, co podlega Twojej jurysdykcji. Poinformuj swoich podwładnych o ich obowiązkach i pełnionych przez nich rolach, tak aby jak najlepiej robili to, co do nich należy.

Podobnie, jeśli Twój szef chce zorganizować spotkanie w weekendy lub podczas jakiejś ważnej uroczystości rodzinnej, grzecznie powiedz mu, że ci to nie pasuje. Podejmowanie dodatkowej pracy z powodu niemożności odmówienia jest kolejnym obszarem, nad którym można popracować.

Identyfikacja manipulatorów i taktowe obchodzenie się z nimi ma również ogromne znaczenie. Robienie czegoś, co narusza zasady firmy z powodu przymusu ze strony współpracownika, jest niewłaściwe. Musisz poinformować ich o swojej etyce i wartościach. Należy unikać plotkowania, ponieważ może to kosztować Cię pracę i przyszłość.

Technologia: media społecznościowe to obszar, w którym większość ludzi spędza obecnie wolny czas. Zasady korzystania z Internetu pomagają chronić relacje. Pozwolenie drugiej osobie na dostęp do Twoich osobistych kont w mediach społecznościowych poprzez udostępnianie haseł wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ zbyt wiele informacji o Tobie może zostać ujawnionych i niewłaściwie wykorzystanych przez drugą osobę.

Sąsiedzi: sąsiedzi mogą być źródłem wielkiej radości lub doskonałym powodem do irytacji. Najlepiej jest zachować dystans od początku, aby uniknąć wtargnięcia. Plotkowanie może wpędzić Cię w kłopoty, więc uważaj, kogo wpuszczasz do swojej osobistej przestrzeni i co komu mówisz. Proszenie o coś może stać się nawykiem, więc powiedz im, co działa w Twoim przypadku, a co nie. Oczekiwanie, że zaopiekujesz się ich dzieckiem to kolejny częsty problem.

5. Jak wyznaczyć zdrowe granice?

W zależności od tego, jak zostałeś wychowany i jakie masz doświadczenia, wyznaczenie granic w związkach może być równie łatwe lub trudne.

Samoświadomość: pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie swoich upodobań i antypatii. Musisz wiedzieć, co jest wygodne, a co nie. Musisz także określić, jakie działania mogą Cię przestraszyć i / lub zdenerwować. Musisz poświęcić trochę czasu na skupienie się na sobie i znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące Ciebie.

Zidentyfikuj swoje potrzeby: kiedy skończysz rozpoznawać swoje potrzeby w związku, wyjaśnij je swojemu partnerowi. Nie powstrzymuj się ze względu na możliwość powstania kłótni.

Używaj jasnej komunikacji: ważne jest, aby komunikować się z drugą osobą konkretnie. Pozostawienie jakiejkolwiek dwuznaczności jeszcze bardziej skomplikowałoby sprawę. Na przykład możesz powiedzieć „Mogę ci pomóc w tym zadaniu dzisiaj wieczorem po 23:00”.

Naucz się utrzymywać granice, nadal kochając: wyrażając swoją miłość, nie zapomnij wspomnieć, jak ważne są dla Ciebie granice. Na przykład możesz powiedzieć: „Jestem gotów wysłuchać Twojej wersji historii, pod warunkiem, że nie pozwolisz sobie na osobiste ataki”. W końcu oboje powinniście czuć się kochani i szanowani.

Rozpocznij swoje stwierdzenia od „Ja”: Kiedy zaczynasz zdanie od „Czuję to” lub „Byłbym wdzięczny, gdybyś”, to znacznie ułatwia komunikację.

Zastosuj podejście kanapkowe: podejście kanapkowe składa się z komplementów, a potem krytyki. Komplementów i krytyki, itd. Kwestia, na którą chcesz zwrócić uwagę drugiej osoby, jest zakamuflowana pomiędzy pochwałami, dlatego łatwo jest to zrozumieć i przestrzegać bez szorstkiego brzmienia.

Zdjęcie: pixabay.com

6. Ustaw te granice już dziś

Zdrowe relacje rozwijają się na wyraźnych granicach. Osoba z silnymi ograniczeniami rozumie, że oboje partnerów potrzebuje prawa do swojej prywatności i „czasu dla siebie”. Kiedy granice są wytyczane i przestrzegane, chociaż może upłynąć trochę czasu, zanim sprawy staną się gładkie, doprowadzi to do lepszych relacji z większym zrozumieniem. Każdy partner miałby możliwość rozwoju i ewolucji, jednocześnie otrzymując miłość i wsparcie od drugiej osoby. Doprowadziłoby to do zrozumienia, że nie ma nic złego w odczuwaniu miłości z różnych powodów.

Kiedy zaczynasz kochać siebie, wydajesz się bardziej atrakcyjna dla swojego partnera, ponieważ nie wydajesz się być głodna miłości. Ostatecznie tylko Ty jesteś odpowiedzialna za swoje szczęście. Inni mogą być tego częścią, ale nie powinni być tego przyczyną, ponieważ życie jest przemianą, podobnie jak ludzie. Wyznaczanie granic pomaga uniknąć niepotrzebnych kłótni i wynikającej z nich złości. Choć początkowo może się to wydawać sztuczne, szybko przyzwyczaicie się do tego stylu życia. Miłość i wzajemny szacunek stają się możliwe przy minimalnym stresie.

Utrzymywanie granic prowadzi do lepszych i długotrwałych relacji. To tak, jakbyś nie nadepnął mi na palce, a ja pozwoliłabym ci długo ze mną tańczyć. To wymaga cierpliwości, a metodą prób i błędów możecie opanować tę wspaniałą sztukę.

Czytaj: Strażacy z Obornik Śląskich organizują zbiórkę dla psów z okolicznych schronisk

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember