9 ukrytych problemów psychologicznych, które rozpoznasz po stanie Twojego domu.

0
1196

Niezależnie od tego, czy to lubisz czy nienawidzisz, sprzątanie jest czymś więcej niż tylko przymusem. Możesz już powiedzieć coś o osobie, patrząc na to, jak zmywa naczynia i jak przechowuje swoje ubrania. Zwróć większą uwagę na to, w jaki sposób organizujesz przestrzeń wokół siebie, a dowiesz się wiele na temat swojej osobowości. Działa to tak samo, jeśli chcesz się o kimś coś dowiedzieć. Po prostu odwiedź dom tej osoby i przyjrzyj się paru rzeczom.

Zawsze warto się czegoś o sobie nauczyć lub o innych ludziach. Oto niektóre z codziennych nawyków, które ujawnią problemy psychologiczne.

1.Wszystkie rupiecie są ukryte w szufladach, szafach i pudełkach.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Na pierwszy rzut oka mieszkanie lub pokój może wydawać się doskonałe: czysta podłoga, dokładnie ułożone książki, odpowiednio dobrana tapeta, czysty obrus… Jednak kiedy zajrzysz do szuflady kuchennej lub półki w szafie, znajdziesz złamane nożyczki lub długopisy, starą kartę kredytową i pogniecione ubrania.

Stan takiego domu opisuje osoby o dramatycznym typie osobowości. Uwielbiają one pokazywać najlepsze cechy swojego charakteru i robią wiele rzeczy, aby zaimponować innym. Łatwiej jest takim ludziom ukryć, schować stare i bezużyteczne rzeczy, zamiast się ich pozbyć lub uporządkować. Często ważniejsze jest dla nich to, żeby miejsce wyglądało ładnie, niż to, żeby było czysto.

2. Brakuje remontu.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Niektórzy ludzie spędzają wiele lat w mieszkaniu z niedokończoną tapetą na ścianie, albo trzymają rzeczy w pudełkach, aby nie wydawać dodatkowych pieniędzy na nowe rzeczy. Często traktują swoje miejsce jako tymczasowe, bo na przykład planują przeprowadzkę do innego miasta lub chcą szukają pracy za granicą lub starają się o kredyt hipoteczny lub po prostu czekają, aż ich życie się zmieni.

Tylko, że czasami można żyć w tym „tymczasowym” miejscu przez dziesięciolecia. Z psychologicznego punktu widzenia Ci ludzie są skłonni żyć w przyszłości i widzieć wszystko przez różowe okulary. Traktują teraźniejszość jako tymczasowy dyskomfort, który muszą tolerować. Z drugiej strony często nie mają solidnego, konkretnego planu. Tacy ludzie są przyzwyczajeni do życia w ten sposób i ciągle mają nadzieję na jakąś sytuację, która odmieni ich życie.

3. Wieczny bałagan na biurku.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Miejsce pracy, a konkretnie biurko jest jednym z najciekawszych miejsc w pomieszczeniu pod względem psychologii. Niektórzy ludzie układają wszystko w segregatorach i koszulkach, a segregatory układają na półkach. Inni rzucają wszystko na jedną kupkę. Wszystkie papiery, długopisy, talerze, szklanki, laptop – te rzeczy lezą w jednym miejscu i są pokryte kurzem. Taki bałagan może wskazywać na wysoką samoocenę i niedojrzałość.

Nawet jeśli Twoje biurko jest brudne, nadal możesz tam aktywnie pracować i łatwo znaleźć wszystko, czego potrzebujesz. To niekoniecznie jest złe. Bardzo często bałagan na biurku jest wskaźnikiem twórczej i pomysłowej osobowości.

Jeśli często musisz wykonywać inne czynności oprócz pisania na klawiaturze (na przykład pisanie długopisem na kartce, rysowanie lub robienie czegokolwiek innego, np. stukanie palcem w kalkulator), istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje miejsce pracy nie jest za czyste. Jednak z drugiej strony jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jesteś niezwykle kreatywny i masz ciekawe pomysły.

4. Zawsze jest zlew pełen naczyń, zapełniony kosz na pranie lub pełen kosz na śmieci.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Prawie nikt nie lubi sprzątać, ale są niektórzy ludzie, którzy tak bardzo nienawidzą sprzątać, że w rzeczywistości staje się to przerażające: zbierają wszystkie śmieci zimą na balkonie lub umieszczają brudne naczynia w zlewie, dopóki nie zdadzą sobie sprawy, że nie ma już czystych naczyń.

Prokrastynacja to choroba z którą mierzy się wiele osób. Często takie odkładanie wszystkiego na później widać w naszych codziennych zadaniach. Wydaje się, że dużo bardziej logiczne jest regularne wykonywanie niewielu zadań, zamiast nałożenie na swoje barki zrobienie zbyt wielu rzeczy na raz, bo nagle może się okazać, że brakuje czasu.

W rzeczywistości ludzie używają wymówek, takich jak „jestem leniwy”, „nie mam teraz czasu”, „zrobię to jutro”. Jeśli zauważyłeś, że czasami zwlekasz, spróbuj od małych rzeczy. Umyj naczynia zaraz po zjedzeniu posiłku, wynoś śmieci każdego dnia wieczorem – to zdrowe nawyki robienia wszystkiego na czas. Będziesz potrzebować takich dobrych nawyków w ważniejszych momentach swojego życia, takich jak praca lub relacje z innymi ludźmi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wybierz gofra i dowiedz się coś ciekawego o swoim typie osobowości.

5. Masz uczucie, jakby nikt w tym domu, mieszkaniu lub pokoju nie mieszkał.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Dom niektórych ludzi wygląda tak, jakby był używany tylko jako miejsce do spania. Dom jest czysty, są małe meble i prawie żadnych oznak gotowania. Czasami nawet nie ma kuchenki, lodówki lub innych niezbędnych rzeczy. Taki etap w życiu jest dość znany studentom, którzy tymczasowo wynajmują kawalerkę lub pokój.

Jednak im człowiek starszy, tym powinien mieć większy komfort i porządek w życiu. Jeśli dom wygląda na pusty, a osoba spędza tam dużo czasu, może to wskazywać na pewne problemy psychologiczne. Jednym z nich jest niedojrzałość: osoba dorosła wciąż czeka, aż ktoś się pojawi i sprawi, że miejsce stanie się przytulne. Na przykład myślą, że znajdą partnera, który zamieszka i sprawi, że do domu powróci „życie”.

6. Pozostawiają resztki w kuchni.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Kuchnia powinna być najczystszym miejscem w domu, ponieważ tam gotujemy i jemy. Plamy oleju i tłuszczu, resztki jedzenia, plamy kawy i herbaty na kubkach – to wszystko nie tylko sprawia, że miejsce wygląda bardzo źle, ale może być również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nawet ludzie, którzy naprawdę nie lubią sprzątania, starają się utrzymać kuchnię w czystości tylko po to, by była bezpieczna dla zdrowia, bez bakterii. Są jednak ludzie, którzy czują się dobrze w brudnej kuchni.

Czasami problemem jest nie tylko lenistwo. Wiele badań dowodzi, że rzadkie sprzątanie domu jest jednym z objawów depresji. Ludzie po prostu nie mają energii ani chęci, aby utrzymać swój dom w czystości, nie czują, że jest to ważne i bardzo prawdopodobne, że nie doceniają siebie – nie sądzą, że zasługują na życie w czystym miejscu. Z drugiej strony wykazano, że regularne czyszczenie i sprzątanie poprawia samopoczucie i pomaga zwalczać objawy depresji.

7. Mają brudną łazienkę.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

W reklamie szamponów zazwyczaj widzimy łazienkę, jako miejsce, w którym można zapomnieć o wszystkich problemach i całkowicie się zrelaksować. To prawda, że gorąca kąpiel lub zimny prysznic mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Różne zapachy mogą nas pobudzić, a sole i olejki eteryczne mogą poprawić stan naszej skóry.

Wystarczy jedno spojrzenie na łazienkę, aby stwierdzić, jak bardzo właściciel dba o swoje ciało, ale także o swój komfort psychiczny. Czysta łazienka jest wskaźnikiem, że jest regularnie używana. Żele pod prysznic, różne olejki, droższa pasta do zębów, krem do twarzy i balsam do ciała – to wszystko sprawia, że dana osoba dba o siebie. Jeśli jedyną rzeczą w łazience jest maszynka do golenia i kawałek mydła, nie oznacza to, że osoba cierpi na depresję. Oznacza to tylko, że dana osoba jest naprawdę zestresowana i nie ma wiele czasu, aby dbać o swój wygląd.

8. W mieszkaniu jest dużo, zdecydowanie za dużo rzeczy.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Niektórzy ludzie bardzo ciężko żegnają się z rzeczami, do których mają jakiś sentyment. Prawdopodobnie widziałeś takie mieszkania: zawsze znajdzie się zestaw do herbaty, który nie jest już używany, stare meble umieszczone na balkonie, stary rower, który nie jest używany od kilku lat i inne bezużyteczne rzeczy.

W najlepszym przypadku takie zachowanie wskazuje na konserwatywną osobowość: nie chcą zmieniać życia i próbują ukryć się przed zmianami. Najgorszym scenariuszem jest sytuacja, w której osoba ma tendencję do ciągłego wprowadzania niepotrzebnych rzeczy do domu. To znak kompulsywnego zachowania i nerwicy. Ci ludzie po prostu nie mogą przestać gromadzić rzeczy.

9. Ich przestrzeń jest za bardzo czysta.

Zdjęcie: Alena Sofronova dla BrightSide.me

Są ludzie, którzy chętnie wysprzątają łazienkę, odkurzą mieszkanie i zetrą kurz w wolnym czasie. Oczywiście nie ma nic złego w chęci życia w czystym mieszkaniu, jednak jeśli osoba zwraca zbyt dużą uwagę na to, może to oznaczać problemy. Zazwyczaj ci ludzie nie są fanami posiadania gości w mieszkaniu, ponieważ mogą coś uszkodzić lub poruszyć i zakłócić idealny porządek.

Takie zachowanie może wskazywać na zbyt szczegółowe skupianie się na drobiazgach lub skłonności do perfekcjonizmu. Jeśli mieszkanie jest regularnie czyszczone z powodu strachu przed zarazkami i brudem, ta osoba ma lęk. Czasami sprzątanie pomaga poradzić sobie z tym lękiem i pomaga osobie rozpraszać się od nieprzyjemnych myśli, dlatego ludzie robią to tak często.

Liczne badania dowiodły, że regularne czyszczenie mieszkania i inne proste codzienne czynności mogą rozwiązać nasze problemy z koncentracją i uczynić nas bardziej odpowiedzialnymi, szczęśliwymi i pewnymi siebie ludźmi.

Czy zauważyłeś kiedykolwiek związek między osobą a jej codziennymi nawykami?

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl