9 zaskakujących przyczyn brzydkiego zapachu ciała

0
226
Zdjęcie: pl.freepik.com

Wbrew powszechnemu przekonaniu sam pot jest bezwonny. Jest wiele innych rzeczy, które sprawiają, że śmierdzisz. Większość z nich spowodowana jest nowoczesnym stylem życia. Jednak niektóre z nich mogą Cię bardzo dobrze zaskoczyć.

Oto 9 powodów, dla których brzydko pachniesz.

1. Dezodoranty

pl.freepik.com

Może trudno w to uwierzyć, ale produkt, który ma zapobiegać brzydkiemu zapachowi, staje się głównym powodem, dla którego brzydko pachniesz. Powodem jest to, że dezodorant może czasami być pokarmem dla złych bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach.

To jednak nie wszystko. Twoje pachy mogą również stać się suche i niezdrowe. Eksperci ds. zdrowia zaczynają odradzać stosowanie dezodorantów. Jeśli cierpisz na problem z zapachem ciała, skuteczniejszym sposobem radzenia sobie z tym jest mycie pach zwykłą wodą dwa do trzech razy dziennie.

2. Stres

pl.freepik.com

Współczesny miejski styl życia ma wiele powodów do stresu. Eksperci odkryli, że pot wywołany stresem automatycznie wyzwala uwalnianie dwóch śmierdzących hormonów – adrenaliny i kortyzolu.

Uwalnianie tych hormonów jest wyzwalane przez stres i powodują cuchnięcie. Więc to nagłe napięcie jest prawdziwą przyczyną tego śmierdzącego potu, który wytwarzasz. Czas się odstresować.

Czytaj: Jedzenie, które pomaga walczyć ze stresem

3. Za dużo leków

pl.freepik.com

Niektóre niepodejrzane leki mogą powodować nieprzyjemny zapach. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, przeciwalergiczne, dietetyczne, wiele suplementów witaminowych i ziołowych oraz niektóre leki antykoncepcyjne.

Wiodące firmy farmaceutyczne zaczynają wymieniać brzydki zapach jako potencjalny efekt uboczny ich leków, więc teraz zazwyczaj możesz dowiedzieć się, czy leki będą powodować nieprzyjemny zapach.

4. Odpust alkoholowy

pl.freepik.com

Jedną z rzeczy, które robią napoje alkoholowe, jest to, że spowalniają system trawienny i dlatego pozostają w ciele znacznie dłużej. Jeśli regularnie pijesz lub masz problemy związane z wątrobą lub nerkami, alkohol pozostaje w Twoim systemie jeszcze dłużej. Możesz nieprzyjemnie pachnieć z powodu zawartości alkoholu w Twoim systemie trawiennym.

Czytaj: Nowe tablice rejestracyjne we Wrocławiu

5. Hormony

pl.freepik.com

Nieprzyjemny zapach z powodu hormonów zdarza się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Kiedy jesteśmy nastolatkami, w naszym ciele znajduje się ogromna ilość hormonów wzrostu. Hormony te mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. To jest powód, dla którego nastolatki łatwo się pocą, a także brzydko pachną.

Czytaj: Jak przechytrzyć hormony, które sprawiają, że tyjemy

Kiedy kobiety przechodzą przez fazę menopauzy, następuje wzrost i spadek poziomu estrogenów w ich organizmie. Prowadzi to do uwolnienia niektórych substancji chemicznych, które powodują, że brzydko pachną, gdy się pocą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

6. Twoje ubrania

pl.freepik.com

Nie bez powodu bawełna jest uważana za jeden z najlepszych materiałów na ubrania. Bawełna pozwala tkaninie i ciału swobodnie oddychać. Swobodne oddychanie oznacza mniejsze gromadzenie się bakterii. Większość innych materiałów sprawia, że jest się gorąco i zatrzymujesz bakterie. Powoduje to brzydki zapach potu. Pozbądź się więc wszystkich swoich syntetycznych ubrań i przejdź na bawełnę.

Czytaj: Dwie przyjaciółki pokazują, jak te same ubrania wyglądają na różnych typach ciała (33 zdjęcia)

7. Cukrzyca

pl.freepik.com

Twoje ciało desperacko potrzebuje paliwa do funkcjonowania, jeśli i kiedy zabraknie mu insuliny. Organizm próbuje przeciążyć ketony, które są cząsteczkami energii, które powstają z kwasów tłuszczowych. Działa to jak paliwo dla Twojego ciała. Czasem towarzyszy temu silny zapach ciała. Jeśli regularnie się pocisz i brzydko pachniesz, lepiej udaj się do lekarza i sprawdź, czy nie masz cukrzycy.

Czytaj: 14 codziennych produktów spożywczych, które mogą zwiększyć ryzyko cukrzycy

8. Toksyny

pl.freepik.com

Źródłem nieprzyjemnego zapachu skóry może być też zbyt duża ilość toksyn w naszym ciele. Gdy ich nadmiar znajduje się w jelicie grubym, poza brzydkim zapachem ciała, odczuwamy też ospałość, wzdęcia, łamliwe paznokcie czy problemy z koncentracją.

Toksyny przedostają się do naszego organizmu przez zanieczyszczone środowisko oraz z pożywieniem i wodą. Dlatego tak ważna jest detoksykacja i odpowiednia dieta, pozbawiona słodyczy, przetworzonej żywności i tłustych dań, a bogata w owoce, warzywa, chude mięso, produkty mleczne i płyny.

Czytaj: Ta kąpiel usunie wszystkie toksyny z organizmu, poprawi krążenie, zmniejszy stan zapalny!

9. Brak witaminy B12

pl.freepik.com

Nasze ciało może brzydko pachnieć, gdy brakuje nam witaminy B12, która odpowiada m.in. za produkowanie czerwonych ciałek krwi. Niedobór witaminy B12 skutkuje niedokrwistością, czyli anemią. Aby zapewnić organizmowi witaminę B12 należy jeść jaja, mleko i produkty mleczne, produkty mięsne i ryby.

Czytaj: Kobieta po 40-tce potrzebuje witaminy B12 jak powietrza! 14 niepokojących oznak jej niedoboru

wad

Brak postów do wyświetlenia