Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji

0
356
Zdjęcie: Pixabay

Według nowego badania starsze osoby, które uczestniczą w różnych zajęciach, są w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

Zespół z Uniwersytetu Simona Frasera odkrył, że angażowanie się w lekkie ćwiczenia i łączenie się z bliskimi, może zmniejszyć spadek pamięci u dorosłych w wieku od 65 do 89 lat bardziej niż jakakolwiek indywidualna aktywność.

Ich odkrycia pokazują, że efekty angażowania się w kombinację czynności zwiększały się wraz z wiekiem i miały większy wpływ niż czynniki historyczne, takie jak poziom wykształcenia lub pamięć podstawowa.

Badanie przeanalizowało dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Starzenia się i i Studium Emerytalnego, i objęło 3210 uczestników w wieku od 65 do 89 lat.

Uczestników badania zapytano, jak często angażują się w 33 czynności od „nigdy” do „co najmniej raz w miesiącu”, „kilka razy w miesiącu” do „codziennie”.

Badacze stworzyli model uczenia maszynowego, aby przeanalizować wpływ działań na pamięć. Działania obejmowały hobby, takie jak pieczenie lub gotowanie, czytanie, granie w karty i gry, spacery przez 20 minut lub spotkania towarzyskie z rodziną i przyjaciółmi poprzez listy, e-maile, rozmowy telefoniczne lub osobiste wizyty.

Czytaj: Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję

„Wyniki naszych badań pokazują, że ryzyko rozwoju demencji i spadek funkcji poznawczych można zmniejszyć poprzez połączenie aktywnych, codziennych czynności – takich jak korzystanie z komputera i granie w gry słowne” – mówi współautor badania Sylvain Moreno, profesor nadzwyczajny w SFU’s School of Interactive Arts and Technology (SIAT) oraz dyrektor generalny/naukowy Digital Health Circle z siedzibą w SFU.

Pixabay

„Naukowcy wierzyli, że genetyka była głównym czynnikiem wpływającym na zdrowie poznawcze, ale nasze odkrycia pokazują coś przeciwnego. Wraz z wiekiem wybór codziennych czynności jest ważniejszy niż genetyka czy obecne umiejętności poznawcze” – dodaje Moreno.

Naukowcy sugerują, że wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie Aging, mogą mieć znaczący wpływ na politykę zdrowotną związaną ze starzeniem się, w tym promowanie nowych programów przepisywania recept społecznych, aby pomóc starszym osobom zachować aktywność umysłową do późnych lat.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Recepty społeczne obejmują łączenie osób starszych z szeregiem działań w społeczności, takich jak ogrodnictwo, zajęcia plastyczne lub wolontariat.

Starsze osoby są bardziej narażone na rozwój demencji i innych zaburzeń neurodegeneracyjnych, na które nie ma lekarstwa, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

„Dzisiaj około 55 milionów ludzi cierpi na demencję, a liczba ta prawie się potroi do 2050 roku wraz ze starzeniem się populacji” – mówi Moreno. „Opieka nad pacjentami z demencją jest trudna, pracochłonna i przewlekła, co generuje wysokie koszty dla systemów opieki zdrowotnej”.

Czytaj: Demencja potroi się na całym świecie do 2050 roku

Ich badania pokazują, że strategie profilaktyki są skuteczne, a społeczne podejście do opieki zdrowotnej może pomóc ludziom w utrzymaniu zdrowych funkcji poznawczych w miarę starzenia się – to naprawdę obiecująca wiadomość.

Źródło: Simon Fraser University

Czytaj: Nowe policyjne radiowozy w Krakowie