Alzheimer zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty

0
473
Początki choroby Alzheimera są często niezauważalne, zaburzenia pojawiają się powoli, stopniowo utrudniając codzienne funkcjonowanie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Alzheimer zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty razem wzięty, więc dlaczego jest tak niedofinansowany?

Aby rzucić więcej światła na szóstą najbardziej śmiertelną chorobę w kraju, Stowarzyszenie Alzheimera przygotowało film informacyjny dotyczący choroby Alzheimera i innych form demencji. Było to odpowiedzią na nowy raport opublikowany w zeszłym tygodniu przez Journal of the American Academy of Neurology.

Alzheimer jest najpowszechniejszą formą demencji i niestety nie ma na nią lekarstwa. Dotyka wielu ludzi w wieku powyżej 65 lat. Washington Post stwierdził, że w zeszłym roku choroba kosztowała naród 210 miliardów dolarów; oczekuje się, że do 2050 r. stopa ta wzrośnie do 1,2 bln dolarów.

Niektórzy wahają się przed zaakceptowaniem swojej choroby ze względu na piętno z nią związane oraz brak wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych form demencji. W rezultacie wielu pacjentów często cierpi w milczeniu. Osoby opowiadające się za edukacją Alzheimera twierdzą, że należy ją wprowadzać do codziennych rozmów.

„Wszystko ulega normalizacji, tak jak robiliśmy to w przypadku innych chorób, w których ludzie mówią:„ Tak, wywalczyłam raka piersi”. Nie zwykliśmy nawet używać słowa rak, nie mówiąc już o raku piersi”- powiedziała Catherine, opiekunka, której rodzice cierpią na tę chorobę, donosi The Huffington Post. Poprosiła, aby nie używać jej pełnego imienia i nazwiska.

Czytaj: Buty z GPS śledzą osoby starsze z chorobą Alzheimera i zapobiegają ich zgubieniu

Według filmu choroba Alzheimera zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty razem wzięte. Rozwijając się co 67 sekund, ponad pięć milionów Amerykanów cierpi na tę śmiertelną chorobę. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi dziś ok. 350 tys. osób – w 2050 roku chorować będzie już ponad milion Polaków. To trzy razy więcej niż dzisiaj.

Pomimo rosnącej liczby choroba jest niedostatecznie zbadana i nie otrzymuje wsparcia finansowego potrzebnego do podjęcia tych działań. Przyczyny tej choroby wciąż nie są znane.

„Ta choroba jest nadal bardzo niedofinansowana w porównaniu z innymi chorobami” – powiedział Bryan James, autor niedawnego badania zatytułowanego „Udział choroby Alzheimera w śmiertelności w Stanach Zjednoczonych”. „Rak ma około 10 razy więcej funduszy, a tylko około trzy razy więcej osób ma raka”.

Podobnie jak w innych krajach, Alzheimer będzie poważnym wyzwaniem dla naszego systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj: Nowoczesny radiowóz w Poznaniu. Policjanci będą kontrolować auta

johannesfloe.com – Art to remember