Anatomiczne cechy naszych ramion dowodzą, że ludzie wciąż ewoluują

0
572
Pojawienie się trzeciej tętnicy w przedramieniu mogłoby nam pomóc, zwiększając przepływ krwi.

Nowe badanie opublikowane w Journal of Anatomy dowiodło, że Homo sapiens (czyli my) nie skończyliśmy jeszcze z ewolucją.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Adelaide wykazało, że nasze przedramiona zawierają przekonujące dowody na to, że wciąż ewoluujemy, choć na małą skalę, ponieważ częstość występowania naczynia krwionośnego zwanego tętnicą środkową znacznie wzrosła od końca XIX wieku.

W fazie embrionalnej naszego rozwoju tętnica środkowa jest głównym naczyniem transportującym krew do przedramienia i dłoni. W przeszłości tętnica pośrodkowa zanikała, ponieważ zastępowały ją tętnice promieniowe i łokciowe. Odkrycia naukowców pokazują, że nie tylko tętnica środkowa nie znika u niektórych osób, ale ludzie ci stanowią coraz większą grupę.

Badanie szacuje, że około jedna na trzy osoby zachowuje tę środkową tętnicę, a statystycznie oczekuje się, że ten trend będzie się utrzymywał, ponieważ tętnica środkowa staje się coraz bardziej powszechna jako stała cecha ludzkiego przedramienia. Kiedy okaże się, że u ponad 50 procent ludzi występuje „anormalność”, przestanie ona być nienormalna i stanie się nową normą dla anatomii człowieka.

johannesfloe.com – Art to remember

Schemat przedstawia położenie tętnicy środkowej u osób, które zachowują swoją tętnicę po urodzeniu. Zdjęcie: IFLScience

Naukowcy nazwali tę zmianę „mikroewolucją”, ponieważ chociaż według ich szacunków współcześni ludzie ewoluują w szybszym tempie niż na jakimkolwiek etapie w ciągu ostatnich 250 lat, zmiana jest niewielka.

„Od XVIII wieku anatomowie badali częstość występowania tej tętnicy u dorosłych, a nasze badanie wyraźnie się zwiększa” – powiedział autor badania, dr Teghan Lucas w oświadczeniu. „Częstość występowania wynosiła około 10% wśród osób urodzonych w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku w porównaniu z 30% wśród osób urodzonych pod koniec XX wieku, co oznacza znaczny wzrost w dość krótkim okresie czasu, jeśli chodzi o ewolucję.

„Ten wzrost mógł wynikać z mutacji genów zaangażowanych w rozwój tętnicy środkowej lub problemy zdrowotne u matek w czasie ciąży, lub w rzeczywistości z obu tych przyczyn. Jeśli ten trend się utrzyma, większość ludzi będzie miała środkową tętnicę przedramienia do 2100 r.”

Czytaj: Archeolog pokazuje, jak naprawdę wyglądali ludzie, którzy żyli tysiące lat przed nami

Jakie dokładnie korzyści doprowadziły do zatrzymania tej tętnicy, nie jest jasne, ale naukowcy uważają, że jest to korzystna cecha anatomiczna, ponieważ zwiększa ogólny dopływ krwi do przedramienia i dłoni. Mamy nadzieję, że może być nawet używana podczas operacji jako zamiennik uszkodzonych naczyń w innych częściach ciała.

Zdaniem naukowców ta mikroewolucja tętnicza łączy kilka przykładów pokazujących, jak zmienia się anatomia człowieka w czasie.

Starszy autor, profesor Maciej Henneberg, powiedział: „To jest mikroewolucja u współczesnych ludzi, a tętnica środkowa jest doskonałym przykładem tego, jak wciąż ewoluujemy, ponieważ osoby urodzone niedawno mają większą częstość występowania tej tętnicy w porównaniu z ludźmi z poprzednich pokoleń”.

Czytaj: Wielkopolska Solidarność prosi premiera o pomoc dla Portu Lotniczego Ławicy