Apple wycofuje iPoda po 21 latach

0
359
Apple zamyka produkcję iPoda Touch. Źródło: Twitter/TopTech&Gadgets

Firma Apple ogłosiła, że wycofuje swój odtwarzacz muzyczny, iPod Touch. To koniec pewnej epoki. W przeszłości urządzenie było powszechnie chwalone za zrewolucjonizowanie sposobu słuchania muzyki.

Kiedy pierwszy iPod został wprowadzony na rynek w 2001 roku, mógł pomieścić 1000 utworów. Obecnie w serwisie streamingowym Apple dostępnych jest ponad 90 milionów utworów.

iPod Touch został zaprojektowany przez ten sam zespół, który później wynalazł iPhone’a, który szybko przyćmił iPoda.

Apple ostatnio zaktualizowało iPoda w 2019 roku.

Przez lata istniały różne modele iPodów – w tym Nano i Shuffle – ale iPod Touch, który został wydany w 2007 roku, jest ostatnim modelem, który został wycofany z produkcji.

Apple twierdzi, że będzie można go kupić „do wyczerpania zapasów”.

Czytaj: Muzyka jest dobra dla zdrowia serca

Gadżet „na nowo zdefiniował sposób odkrywania, słuchania i udostępniania muzyki”, powiedział Greg Joswiak, starszy wiceprezes ds. globalnego marketingu w Apple.

Fani iPodów przenieśli się do mediów społecznościowych, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat wiadomości i wspomnieniami związanymi z urządzeniami muzycznymi.

Jeden z internautów napisał: „Dla mnie IPOD jest najbardziej innowacyjnym produktem naszego życia. Doprowadziło to do zmian w sposobie komunikowania się, funkcjonowania i współpracy. Nie był pierwszy w klasie, ale był najskuteczniejszy.”

Pierwszy model iPoda został ujawniony przez szefa Apple Steve’a Jobsa w typowym dla Apple stylu w 2001 roku – z dużymi fanfarami, oczekiwaniem i w jego charakterystycznych dżinsach i czarnym golfie.

Krążyły pogłoski, że firma zamierza ogłosić nowy odtwarzacz muzyki po tym, jak zaproszenie na wydarzenie inauguracyjne brzmiało: „Wskazówka: to nie jest Mac”.

„Muzyka jest częścią życia każdego człowieka. Muzyka istnieje od zawsze. Zawsze będzie w pobliżu” – powiedział Jobs podczas godzinnej prezentacji.

Wielki nagłówek tego wieczoru był prosty: „1000 piosenek w Twojej kieszeni”.

Przez lata wiele celebrytów oparło swoją moc na iPodzie, w tym John Mayer, U2 i Oprah Winfrey. BMW wprowadziło pierwszy samochodowy system rozrywki z wbudowanym systemem iPod, a w ciągu kilku lat większość producentów samochodów poszła w jego ślady.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

Twitter

Analitycy techniczni twierdzą jednak, że nieuniknione było, że pewnego dnia iPhone zastąpi iPoda.

„Kiedy Apple stworzył iPhone’a, wiedziano, że ostatecznie będzie to oznaczać początek końca iPoda” – powiedział BBC Ben Wood, główny analityk w firmie doradczej CCS Insight.

Carolina Milanesi z Creative Strategies powiedziała, że spadek sprzedaży iPodów był związany ze wzrostem sprzedaży iPhone’ów – podobnie jak przejście ze sprzedaży cyfrowej do streamingu.

„Upadek iPoda jest prawdopodobnie najlepszym przykładem tego, że Apple nie przejmuje się kanibalizacją własnych produktów” – powiedziała.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

iPod nie był pierwszym odtwarzaczem MP3 na rynku, podobnie jak iPhone nie był pierwszym smartfonem – ale ten unikalny projekt Apple okazał się być impulsem do cyfrowej muzyki potrzebnej, aby zacząć odciągać ludzi od odtwarzaczy CD i kaset – i udostępnianie plików.

W 2001 roku przemysł muzyczny walczył o przetrwanie z nielegalnym udostępnianiem plików, ponieważ utwory były zgrywane i udostępniane na platformach szybciej, niż wytwórnie płytowe mogły wystosować groźby prawne.

Wprowadzenie na rynek iTunes, a wkrótce potem iPoda, zapewniło im koło ratunkowe w postaci przychodów z legalnie zakupionych plików do pobrania.

iPod został wprowadzony na scenie przez nieżyjącego już Steve’a Jobsa podczas wydarzenia 23 października 2001 roku.

„Dzięki iPodowi słuchanie muzyki już nigdy nie będzie takie samo” – powiedział. I pod wieloma względami miał rację.