Archeolodzy odkryli system filtracji wody w starożytnym mieście Majów

0
540
Miasto Majów Tikal. Zdjęcie: Stock Photos from WITR/Shutterstock

Kiedy tysiące lat temu pojawiły się pierwsze miasta w Mezopotamii, systemy wodne były w krytycznym stanie, aby stale zaopatrywać rosnącą populację miejską.

Starożytni Rzymianie budowali gigantyczne akwedukty; Grecy opracowali ciśnieniową instalację wodociągową.

Być może najbardziej znani ze swoich piramid schodkowych, Majowie byli również jednymi z starożytnych cywilizacji, które rozwinęły wyrafinowane wykorzystanie wody.

Nowy artykuł opublikowany w Scientific Reports odkrył niezwykle zaawansowany system filtracji w zbiorniku Corriental, który zaopatrywał miasto Majów, Tikal. Złoża kwarcu i zeolitu – żadne z nich nie są zlokalizowane w zbiorniku – wskazują, że Majowie używali tych minerałów do oczyszczania wody pitnej. Te dwa minerały są ważnym składnikiem nowoczesnej filtracji, co sugeruje, że Majowie wyprzedzili swoje czasy o wiele wieków.

Inżynierowie Majów stosowali ciśnienie wody i podobnie jak Grecy byli jednymi z najwcześniejszych społeczeństw, które stosowały tę technikę.

Wiele miast Majów zostało zbudowanych na porowatych fundamentach z wapienia, więc wody gruntowe często musiały być odprowadzane z innego miejsca.

Czytaj: Starożytne autostrady: masywne podziemne tunele liczące 12000 lat od Szkocji do Turcji

Niektóre miasta Majów, takie jak Palenque, posiadały sieci akweduktów. W Tikal – mieście Majów w dzisiejszej Gwatemali – wodę gromadzono w 10 zbiornikach, które zasilały miasto. Naukowcy z University of Cincinnati pobrali próbki i przetestowali osad z jednego z tych miejsc, zbiornika Corriental. Minerały, które znaleźli w próbkach, zaskoczyły ich.

W zbiorniku Corriental znajdują się osady kwarcu i zeolitu w możliwych do zidentyfikowania warstwach. Według datowania węglowego otaczających materiałów, warstwy te datują się na okres od 2185 do 965 lat przed dniem dzisiejszym. Oznacza to, że osady prawdopodobnie zostały dodane za życia miasta, między około 400 p.n.e a 900 n.e. Oczywiste jest, że ich dodanie było zamierzone, a naukowcy stawiają hipotezę, że minerały powstały w wulkanicznej skale wodonośnej około 18 mil od Tikal.

Majowie odwiedzający warstwę wodonośną mogli zauważyć, że woda smakowała i wydawała się czystsza niż inne źródła, dlatego postanowili sprowadzić piasek z powrotem do zbiornika. W zbiorniku piasek był prawdopodobnie używany w systemie filtracyjnym zbudowanym w celu oczyszczania wpływającej wody. Zeolit – zawierający krzem i aluminium – oczyszczał wodę z wielu mikroorganizmów i toksyn. Kwarc pomógł uwięzić metale ciężkie i związki azotu.

Wydaje się, że system filtracji wody Majów działał dobrze. Podczas gdy inne zbiorniki wykazywały oznaki nagromadzenia rtęci, osad ze zbiornika Corriental nie.

Główny autor badania, Kenneth Barnett Tankersley, zauważył: „Starożytni Majowie żyli w środowisku tropikalnym i musieli być innowatorami. To niezwykła innowacja”.

W nowej pracy opublikowano wyniki, które pokazują, że Majowie wiele wieków temu mieli zaawansowane systemy filtracji wody.

Mapa Imperium Majów. Zdjęcie: Kmusser via Wikimedia Commons

W starożytnym mieście Tikal badacze znaleźli minerały zeolitowe i kwarcowe w osadach zbiornika Corriental – jednego z dziesięciu, które zaopatrywały miasto w wodę.

Widok na Park Narodowy Tikal, Gwatemala.
Zdjęcie: Stock Photos from DANIEL LOPEZ TORIELLO/Shutterstock

Minerały nie występują lokalnie w miejscu. Prawdopodobnie zostały dodane celowo przez Majów i powstały w wulkanicznej warstwie wodonośnej oddalonej o 18 mil.

Warstwy kwarcu i warstwy zeolitu ze zbiornika Corriental.
Zdjęcie:  Kenneth Barnett Tankersley/Scientific Reports

Minerały filtrują drobnoustroje, metale ciężkie i związki azotu. Są one nadal używane w nowoczesnych systemach filtracji wody.

Diagram pokazujący, jak mógł funkcjonować system filtracji wody Majów w zbiorniku Corriental.
Zdjęcie: Kenneth Barnett Tankersley/Scientific Reports

Majowie byli bardzo dobrymi inżynierami; budowali też akwedukty, stosowali ciśnienie wody i (oczywiście) budowali monumentalne miasta.

Pałac Palenque i akwedukt w mieście Majów Palenque, we współczesnym Meksyku.
Zdjęcie:  Ricraider via Wikimedia Commons

Czytaj: W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember