Architekci zaprojektowali wspaniałe kolorowe wioski

0
498
Zdjęcie: Tahmineh Monzavi

Architekci zaprojektowali oryginalne, kolorowe kopuły tworząc tym samym niesamowitą wioskę na wyspie Ormuz.

Wyspa Ormuz znajduje się na południe od Iranu w Zatoce Perskiej i jest często nazywana „tęczową wyspą” ze względu na wielobarwny piasek, który czyni ją popularnym miejscem turystycznym.

Czytaj: Hipnotyzujące piękno irańskiej architektury

Starając się odzwierciedlić kolorowy krajobraz i topografię, ZAV Architects zaprojektowali małą osadę składającą się z wielokolorowych kopuł, które nakładają się na siebie w interesujących kombinacjach, tworząc domy, sklepy i miejsca kulturalne, takie jak usługi pralnicze, miejsca do modlitwy i kawiarnia.

Ta wielofunkcyjna osada, zwana Presence in Hormuz (Obecność w Hormuz), służy jednak jako coś więcej niż tylko jasna i przyjazna wioska – miejsce to jest ucieleśnieniem zmiany paradygmatu społeczności.

„Lokalni mieszkańcy pięknej, turystycznej i politycznie strategicznej wyspy walczą ekonomicznie, angażując się w nielegalny handel przy użyciu swoich łodzi” – wyjaśniają architekci.

Ten projekt rozwoju miejskiego ma na celu ożywienie lokalnej gospodarki poprzez wykorzystanie członków społeczności – rzemieślników i niewykwalifikowanych pracowników.

Czytaj: Poznaj najbardziej kolorowe miasta świata. W rankingu także polskie miasto!

Zdjęcie: DJI

Architekci wyjaśniają, w jaki sposób architektura może zapewnić dodatkowe pieniądze mieszkańcom. Twierdzą, że istnieją cztery główne zasady niezbędne do wywołania zmiany społecznej.

Obejmują one ekonomiczny proces budowania, aby uniknąć obciążeń finansowych klienta; wzmocnienie lokalnego rzemiosła poprzez wykorzystanie większej części budżetu budowlanego na robociznę, a nie na materiały budowlane; elastyczna propozycja, którą można łatwo dostosować do nowych scenariuszy; oraz wykorzystanie materiałów budowlanych i siły roboczej z lokalnego Iranu z korzyścią dla społeczności i obniżenia kosztów.

Wioska Presence in Hormuz osiąga ostatnią zasadę dzięki zastosowaniu techniki konstrukcyjnej zwanej „SuperAdobe”. Ta odmiana techniki ubijanej ziemi, która jest kolejnym znaczącym środkiem utrzymywania kontekstu budowy, została po raz pierwszy opracowana przez irańskiego amerykańskiego architekta Nadera Khalili. Korzystając z tego prostego procesu budowlanego, miejscowi są w stanie zbudować własne zakwaterowanie i ostatecznie nauczyć się nowej umiejętności.

Forma i niezwykła kolorystyka kopuł w osadzie sprawia, że jest to niesamowity kawałek architektury, ale kontekstowe i kulturowe znaczenie tej budowli sprawia, że jest jeszcze bardziej odpowiednia dla wyjątkowej wyspy Ormuz.

Wyspa Ormuz znajduje się na południe od Iranu w Zatoce Perskiej i jest często nazywana „tęczową wyspą” ze względu na wielobarwny piasek, który czyni ją popularnym miejscem turystycznym.

Zdjęcie: DJI
Zdjęcie: Tahmineh Monzavi

Architekci z ZAV zaprojektowali  Presence in Hormuz jako odpowiedź na wyjątkowe warunki kulturowe wyspy.

Zdjęcie: Tahmineh Monzavi

Ta mała osada składa się z wielokolorowych kopuł, które nakładają się na siebie w ciekawych kombinacjach, tworząc domy, sklepy i miejsca kulturalne, takie jak usługi pralnicze, miejsca do modlitwy i kawiarnia.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

Zdjęcie:  Soroush Majidi

Presence in Hormuz to nie tylko oszałamiająca wizualnie osada, ale także nadzieja na ożywienie lokalnej gospodarki.

Zdjęcie: Payman Barkhordari

Miejscowi borykają się z problemami ekonomicznymi, ale ten projekt pozwoli członkom społeczności pracować nad wspólną przestrzenią kulturową, która połączy mieszkańców i turystów.

Zdjęcie: Tahmineh Monzavi

ZAV Architects: Strona internetowa | Instagram
Tahmineh Monzavi: Strona internetowa | Facebook | Instagram
Soroush Majidi: Instagram
Payman Barkhordari: Instagram
DJI: Strona internetowa | Facebook | Instagram

johannesfloe.com – Art to remember