Archiwalne zdjęcia portugalskich kobiet z Wysp Azorskich w ich tradycyjnych pelerynach z kapturem

0
865

Azorski kaptur (w języku portugalskim „capote e capelo”) to tradycyjny strój azoryjski noszony do lat 30. XX wieku. Duża peleryna zakrywająca sylwetkę kobiety, pozwalała jedynie rzucić okiem na jej twarz.

Pochodzenie „capote-e-capelo” jest dość kontrowersyjne. Niektórzy twierdzą, że pochodzi z Flandrii, a inni twierdzą, że jest to adaptacja płaszczów i osłon, które były modne w Portugalii w XVII i XVIII wieku. Niezależnie od tego „capote-e-capelo” przez stulecia była typową dla kobiet z Wysp Azorskich odzieżą używaną na wyspie Faial.

designyoutrust

Kim są tajemnicze Azorki w pelerynie z kapturem?

Azorejska kobieta w pelerynie z dziwnym kapturem (peleryna zwana po portugalsku „A Mulher do Capote e Capelo”) to typowo azerska odzież używana niegdyś tylko przez kobiety na wyspie Faial.

Krój peleryny i kaptura zmieniał się w zależności od wyspy i był wykonany z mocnej, ciężkiej niebieskiej wełny, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Łuk na kapturze był ogólnie podtrzymywany fiszbinami i zakrywał twarz kobiety, aby kobieta pod nią mogła pozostać nierozpoznana. To dodawało jej mistyczności.

Cechą wspólną „capote-e-capelo” było to, że była wykonana z mocnego, ciężkiego, niebieskiego materiału, który przetrwał pokolenia i był przekazywany z matek na córki.

Mark Twain w swojej książce Innocents Abroad (1869) dokonał przeglądu mody azorejskich kobiet. Oto fragment:

„Tu i tam w drzwiach widzieliśmy kobiety w modnych portugalskich kapturach. Ten kaptur jest z grubego niebieskiego materiału, przymocowany do płaszcza i jest bardzo brzydki. Wygląda jak namiot cyrkowy, a głowa kobiety jest w nim ukryta. Ogólny styl peleryn jest taki sam na wszystkich wyspach i tak pozostanie przez następne dziesięć tysięcy lat, ale każda wyspa kształtuje swoje peleryny zupełnie różniące się od innych, aby umożliwić obserwatorowi na pierwszy rzut oka, z której wyspy pochodzi kobieta”.

designyoutrust

Mieszkańcy Flandrii osiedlili się na Azorach w latach 1450 – 1490. Na wyspach Terceira, Pico, Faial, Sao Jorge i Flores żyło 2000 Flamandów, a ponieważ istniała ogromna flamandzka osada, Azory stały się znane jako Flamandzkie wyspy lub wyspy Flandrii.

Osada rozciągała się w XV i XVI w., a Flamandowie, Brytyjczycy i Francuzi dołączali do mieszkańców Portugalii na wyspach Azorach.

designyoutrust

Kobiety z Azorów nie czekały „dziesięć tysięcy lat”, by przestać nosić „capote e capelo”. Była to już przeszłość w latach 30. XX wieku, ale nadal jest historycznym symbolem kobiet na wyspach.

Czytaj: Wyspa ma wielkość 2 boisk piłkarskich, ale mieszka tu 1200 osób. To niesamowite, jak się tu dogadują!

designyoutrust

Zebraliśmy zdjęcia niektórych peleryn, abyście mógli zobaczyć różne kształty i rozmiary.

designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust
designyoutrust

Czytaj: Konkurs na pomnik Żołnierzy Wyklętych rozstrzygnięty