Artysta wykorzystał 200 000 nakrętek po butelkach, aby stworzyć pierwszą eko-fototapetę w Wenezueli

0
978

Wielu artystów na całym świecie zaczęło tworzyć sztukę, która zwraca uwagę wszystkich na stale rosnący problem zmian klimatu.

Istnieje wiele dzieł sztuki, które mówią niewygodną prawdę o zmianach klimatu.

Jedno z takich dzieł wykonał młody 23-letni artysta Oscar Olivares z Wenezueli, który ostatnio pojawił się na pierwszych stronach gazet, dzięki swojemu gigantycznemu muralowi wykonanemu z nakrętek po plastikowych butelkach.

Artysta Oscar Olivares współpracował z OkoSpiri i innymi, aby stworzyć imponujący mural w Wenezueli.

Zdjęcie: Oscar Olivares

„Oprócz technik zawsze wykorzystywałem swoją sztukę, by być szczęśliwym i wyrażać to, co czuję i myślę” – wyjaśnił Olivares. „Jestem bardzo szczęśliwy, kiedy rysuję lub maluję i chcę, aby ludzie, którzy patrzą na moją pracę, odczuwali to samo szczęście, które odczuwam ja podczas procesu twórczego”.

Oscar Olivares, we współpracy z lokalną organizacją ekologiczną OkoSpiri i Movimiento en la Arquitectura para el Futuro (ang. Movement in Architecture for the Future), stworzył gigantyczny mural z recyklingu plastikowych zakrętek i pokryw pojemników.

2,5 miesiąca zajęło naklejenie ponad 200 000 różnych plastikowych nakrętek na ścianie małego placu, Plaza Escalona w El Hatillo, Caracas. Mural ma długość 45 metrów, mierząc 3,5 metra w najniższym punkcie i 7,25 metra w najwyższym punkcie.

„Inicjatywa pochodzi od OkoSpiri – zaprosili mnie do udziału w tym projekcie, abym był artystą, który stworzy pierwszy eko-mural w Wenezueli używając do tego zwykłych nakrętek” – mówi młody artysta.

„Na początku wydało mi się to niemożliwe, ale przeprowadziłem badania i zagłębiłem się w temat. Pomogło mi to zrozumieć, że nie tylko uda mi się zrobić ładny mural, ale będzie to trwałe i twarde. Postanowiłem, że to zrobię”.

Czytaj: Ta firma zamienia plastikowe butelki w drogi, które są 3 razy trwalsze niż asfalt

Zdjęcie: OkoSpiri

Mural składa się z 200 000 plastikowych nakrętek pochodzących z recyklingu, co stanowi obszerną 45-metrową ilustrację.

Zdjęcie: Oscar Olivares

W ciągu prawie trzech miesięcy zespół wykonał wiele kroków, aby mural stał się rzeczywistością: nałożyli warstwę białej farby (podarowanej przez Pinturas Pineco CA i OkoSpiri AC), umieścili siatkę do projektu, zebrali plastikowe nakrętki (za pomocą Multirecicla CA) i wyczyścili je, przygotowali miksturę, umieścili nakrętki i dodali wykończenia (wygładzenie itp.).

Efektem końcowym jest cudownie kolorowa kompozycja ary w jej naturalnym środowisku. Oprócz majestatycznych ptaków mural obejmuje słoneczniki, góry z Parku Narodowego El Ávila oraz kilka budynków tonących na zielonych łąkach pod rozgwieżdżonym niebem, a także kilka innych drobnych elementów.

Zdjęcie: OkoSpiri

Imponujący mural ma na celu podniesienie świadomości na temat problemów ekologicznych obecnych w Caracas.

Zdjęcie: Oscar Olivares

Mural z plastikowych nakrętek jest jednym z największych ekologicznych malowideł ściennych w Ameryce Południowej i pierwszym tego rodzaju muralem w Wenezueli. Ideą dzieła sztuki jest podniesienie świadomości mieszkańców Caracas i innych krajów na temat problemów ekologicznych, z którymi boryka się ten kraj.

Poza tym mural ma również na celu rewitalizację tego konkretnego obszaru El Hatillo, który do tej pory został opuszczony i stał się w pewnym sensie składowiskiem odpadów. Ten kolorowy mural daje powiew świeżości ludziom mieszkającym w okolicy.

„Szczerze mówiąc, najtrudniejszą częścią było coś, czego tak naprawdę nie widać na fresku – przygotowanie. W szczególności chodziło o zebranie nakrętek w konkretnych kolorach, zwłaszcza żółtych” – wyjaśnił Oscar.

Zdjęcie: OkoSpiri

Wykonanie muralu trwało 2,5 miesiąca i można go zobaczyć na Plaza Escalona w gminie El Hatillo w Caracas.

Zdjęcie: Oscar Olivares

Możesz sprawdzić więcej dzieł Oscara na jego stronie internetowej, a także w mediach społecznościowych: Instagram, Facebook i Twitter.

Zdjęcie: Oscar Olivares

Czytaj: KOSTARYKA – KRAJ, KTÓRY JAKO PIERWSZY WYELIMINUJE PLASTIK I WĘGIEL.