Asfalt może powodować większe zanieczyszczenie powietrza niż samochody w głównych miastach

0
246
views
Asfalt może być jednym z największych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Zdjęcie: pixabay.com

Trudno w to uwierzyć, ale nowe badanie w czasopiśmie Science Advances sugeruje, że same drogi mogą w rzeczywistości emitować więcej szkodliwych zanieczyszczeń powietrza niż samochody, które po nich jeżdżą.

Autorzy badania doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu związków chemicznych wydzielanych przez asfalt w szeregu różnych warunków, wykazując, że substancja ta uwalnia wysokie stężenia pewnych cząstek, szczególnie w upalne, słoneczne dni.

Kiedy mówimy o zanieczyszczeniu powietrza, często odnosimy się do PM2,5, czyli nazwy nadanej niewielkim cząstkom o średnicy poniżej 2,5 mikrometra. Emisje lotnych związków organicznych (LZO) i półlotnych / półlotnych związków organicznych (I / SVOC), działają jako prekursory zarówno PM2,5, jak i ozonu i są zwykle uwalniane podczas spalania paliwa, a także wielu innych źródeł chemicznych.

Jednym z takich źródeł jest asfalt, który jest najczęściej stosowany na drogach i pokryciach dachowych. W związku z tym zawsze występuje w dużych ilościach w dużych miastach, co skłania autorów badania do spekulacji, że może być głównym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia powietrza na obszarach miejskich.

Aby to zbadać, wykorzystali technikę zwaną spektrometrią mas o wysokiej rozdzielczości do analizy LZO i I / SVOC uwalnianych przez asfalt w różnych temperaturach. Wyniki pokazały, że emisje wzrosły, gdy asfalt jest podgrzewany do 140 ° C (284 ° F) – jak to zwykle ma miejsce, gdy jest nakładany na nowe drogi – w porównaniu do 60 ° C (140 ° F).

Ponadto stwierdzono, że asfalt uwalnia 300 razy więcej tych związków, gdy jest wystawiony na działanie promieniowania słonecznego, nawet przy utrzymywaniu stałej temperatury.

Czytaj: Rondo w Radomiu wywołuje śmiech wśród kierowców i przechodniów

Po określeniu poziomów zanieczyszczeń powietrza wydzielanych przez asfalt, naukowcy skonsultowali się z danymi dotyczącymi emisji z południowo-kalifornijskiego basenu powietrza (SoCAB), aby zobaczyć, jak to wygląda w porównaniu z emisjami z pojazdów.

„W sumie roczna potencjalna produkcja [zanieczyszczenia powietrza] ze źródeł związanych z asfaltem w SoCAB jest większa niż w przypadku pojazdów silnikowych napędzanych benzyną i olejem napędowym łącznie” – piszą autorzy.

Jest to szczególnie prawdopodobne w gorącym, słonecznym klimacie, gdzie wysokie poziomy ekspozycji na promieniowanie słoneczne i podwyższone temperatury powodują, że asfalt uwalnia bardziej niebezpieczne związki do powietrza.

Jak podkreślają autorzy badania, obecnie podejmowane są wielkie wysiłki w celu ograniczenia emisji spalin, ale wciąż budowane są nowe drogi. Dlatego może nadszedł czas, aby poszukać alternatywy dla asfaltu, jeśli naprawdę chcemy poprawić jakość powietrza w środowisku miejskim.

Czytaj: Ta firma zamienia plastikowe butelki w drogi, które są 3 razy trwalsze niż asfalt

johannesfloe.com – Art to remember