ASMR: Dlaczego niektóre dźwięki uspokajają Twój umysł?

0
225
Co to jest ASMR? W czym pomaga? Zdjęcie: YouTube

Szukasz czegoś nowego, co pomoże Ci się zrelaksować? Już dziś posłuchaj ASMR – to dosłownie orgazm dla mózgu.

ASMR to internetowy fenomen, który pomoże ci się wyciszyć, uspokoić, zrelaksować i wygrać walkę z bezsennością.

Na YouTube jest dobrze prosperującą społeczność ASMR, która szuka kolejnych orgazmów dla mózgu.

ASMR to skrót od „Autonomous Sensory Meridian Response”. To najprościej mówiąc przyjemne uczucie mrowienia, które przemieszcza się od głowy w dół i jest wywołane przez konkretny bodziec (wyzwalacz, trigger). Bodźcami odpowiedzialnymi za reakcję ASMR są wyzwalacze wizualne, zapachowe, głosowe oraz dotykowe. Mogą to być delikatne szeptanie, marszczący się papier lub delikatny dotyk.

ASMR to relaksujące doświadczenie sensoryczne na różne bodźce dźwiękowe lub wizualne.

Znane jako „mrowienie mózgu”, ASMR stało się tak popularne w Internecie i mediach społecznościowych, że zostało oficjalnie uznane za słowo przez amerykańską firmę produkującą podręczniki i słowniki Merriam-Webster w 2020 roku.

ASMR

Zwolennicy ASMR opisali to doświadczenie jako uczucie mrowienia, które zaczyna się na czubku głowy i schodzi do kręgosłupa i kończyn. Następuje głęboki relaks, senność i błogość.

Prawie każdy przedmiot gospodarstwa domowego może zostać użyty do „wyzwolenia” ASMR — od gąbek, kulek i nożyczek po rolki papieru toaletowego, kosmetyki do makijażu, słoiki, a nawet kontrolery gier wideo.

Jednak w większości przypadków ASMR charakteryzuje się miękkim, cichym szeptem. Istnieje niezliczona ilość YouTuberów ASMR, ale niektóre z najbardziej znanych to młode kobiety.

Jak działa ASMR?

Społeczność ASMR używa słowa „wyzwalacz”, aby opisać doświadczenie bycia stymulowanym przez bodźce wzrokowe lub słuchowe. ASMR wykorzystuje te „wyzwalacze”, aby wywoływać przyjemne doznania i emocje.

Ale ASMR może być także formą rozrywki.

ASMR może być wywołany przez:

  • dźwięk – np. szeptanie, tzw. soft voice (łagodny głos), ale także konkretne słowa, dźwięki, które powtarzane działają uspokajająco;
  • bodziec wzrokowy – może być związane z pokazywanymi obrazami (np. sielskich krajobrazów, morza, gór itp.) lub wykonywanymi czynnościami;
  • szumy – mówimy tu np. o białym szumie, ale również o szumie komputera, odkurzacza, ruchu ulicznego itp. Bardzo łączy się to z działaniem np. misiów-szumisiów, które ułatwiają zasypianie małym dzieciom;
  • muzyka
  • odgrywanie ról – to jeden z najciekawszych aspektów ASMR i bardzo silny wyzwalacz. Może dotyczyć takich ról i sytuacji jak badanie lekarskie, spotkanie z przyjacielem/przyjaciółką i wspólną kawę, wizytę w sklepie, u dentysty, mechanika, kosmetyczki czy fryzjera. Wiąże się to zarówno z sytuacją, jak i dźwiękami (np. ścinaniem włosów, przygotowywaniem napoju itp.);
  • spokojny oddech – wyzwalacz tego typu pomaga uspokoić się i wyrównać oddech;
  • odgłosy natury  – wiatr, deszcz, szum morza;
  • drapanie 
  • głaskanie
  • odgłosy związane z płynami – np. nalewanie.

Techniki indukowania dźwięku ASMR mogą się różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, poruszanie głosem i przedmiotami wokół jednego do dwóch wysokiej jakości mikrofonów może wywołać mrowienie.

Dźwięk często zmienia się między uszami, a nawet różnymi punktami w każdym uchu. Rezultatem jest naprawdę orgazm dla mózgu.

Czasami prawie wyczuwasz dźwięki przemieszczające się z jednej części Twojego mózgu do drugiej, generując łagodne fale euforii, które masują Twój zmęczony umysł. Innym razem jednak niektóre dźwięki wydają się lekko poruszające.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

Dlaczego ASMR nie działa na wszystkich?

Nie wszyscy doświadczają ASMR w ten sam sposób.

Dr Paul Poulakos, psychiatra z Nowego Jorku, wyjaśnia, że tak jak nie ma jednego uniwersalnego leczenia chorób psychicznych, nie jest zaskakujące, że ASMR nie działa dla wszystkich.

„Chociaż istnieją pewne dźwięki, które ludzie najczęściej kojarzą z pozytywnymi doświadczeniami i wrażeniami, każdy jest inny” — mówi Poulakos. „To, co ktoś uważa za kojące, dla kogoś innego może być irytujące, a nawet destabilizujące”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Możliwe korzyści

Psychologiczne podstawy ASMR nie zostały jeszcze w pełni ustalone.

Mimo to badania z 2018 roku wskazują, że ASMR jest „niezawodnym i fizjologicznie zakorzenionym doświadczeniem”, które może mieć potencjalne korzyści terapeutyczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Inne badania z 2018 r. twierdzą, że ASMR jest związane z uważnością.

Wyniki wskazują, że ludzie, którzy oglądają lub słuchają ASMR, mają tendencję do osiągania wyższych wyników w skali uważnej uwagi i świadomości (MAAS).

„Wykazano, że niektóre dźwięki wywołują przyjemny efekt, poczucie spokoju, łagodzą niepokój” – mówi Poulakos. „Jedno z możliwych wyjaśnień opiera się na połączeniu umysłu z ciałem”.

Czytaj: Nowy rodzaj przestrzeni publicznej do wypoczynku i relaksu

Czy ASMR jest dobre dla zdrowia psychicznego?

W badaniu z lutego 2022 r. znaleziono nowe dowody łączące lęk i neurotyzm ze zdolnością do doświadczania ASMR.

Dr Caroline Leaf, patolog komunikacji, autorka i prezenterka podcastu, wyjaśnia, że chociaż ASMR w leczeniu lęku nie jest jeszcze ustaloną terapią kliniczną, może istnieć kilka czynników, które pomagają złagodzić objawy lęku.

„Ludzie, którzy doświadczają ASMR, doświadczają złożonego zmysłowego doświadczenia emocjonalnego, które obejmuje zarówno mózg, jak i ciało, co niektóre badania pokazują tworzy stan euforii lub błogości, często określany jako orgazm mózgu” – wyjaśnia Leaf.

Typy ASMR

Istnieją setki — być może tysiące — typów i wyzwalaczy ASMR.

Poniżej znajduje się kilka przykładów wyzwalaczy ASMR. Jeśli jesteś wrażliwy na niektóre dźwięki, postępuj ostrożnie.

W poszukiwaniu polskich wideo możesz sprawdzić takie kanały jak Szepcząca w SieciK8ee ASMRRelaks Wieczorową Porą.

wad

Brak postów do wyświetlenia