Asymetria narządów płciowych u mężczyzn

0
231
Jedno jądro większe od drugiego? Czy to normalne czy problematyczne?

Lewe jądro mężczyzny zwisa zwykle niżej niż prawe u mężczyzn praworęcznych. W przypadku leworęcznych jest odwrotnie.

Podczas gdy 65% kobiet ma lewą pierś, która jest większa niż prawa, ten sam procent mężczyzn ma lewe jądro, które wisi niżej w mosznie niż to prawe. Lewe jądro jest również mniejsze o 7-10%.

Nie tylko normalne jest posiadanie jednego jądra, które jest nieco większe od drugiego, ale często zdarza się, że jedno wisi nieco niżej.

Dlaczego?

Chociaż asymetria moszny jest wiernie odwzorowywana w greckiej rzeźbie, zauważył brytyjski psycholog, Grecy nie byli dokładnie anatomicznie poprawni. Greccy rzeźbiarze wiernie obniżyli lewą kulę, ale przez pomyłkę powiększyli ją. Absurdalnie myśleli, że jądra działają jak ciężarki, aby utrzymać otwarte kanaliki po wydaniu nasienia. Lewe jądro było błędnie uważane za cięższe.

Czytaj: Dlaczego rzeźby starożytnej Grecji mają małe penisy?

Minęły setki lat i nadal nie wiemy dokładnie, dlaczego jądra nie są obok siebie i symetryczne, ale istnieje kilka teorii, które zdradzają rąbka tajemnicy:

1. Regulacja temperatury

Francuskie badanie wykazało, że lewe i prawe jądra mają różne tryby regulacji termicznej. Lewe jest gorętsze niż prawe. Wiszą na różnych poziomach, ponieważ mają oddzielne tętnice i żyły, które różnią się od siebie długością, kątem i źródłem.

Plemniki są wrażliwe na temperaturę, więc posiadanie nadmiarowych, częściowo niezależnych mechanizmów regulacji temperatury może być korzystne.

Naukowcy spekulują również, że jądra bliźniacze, gdyby były ciasno do siebie dociśnięte, byłyby zbyt gorące, co zaburzałoby produkcję plemników. Bardziej odsłonięta powierzchnia = chłodniej. Zawieszenie na nieco różnych wysokościach zapobiega ich wzajemnemu miażdżeniu i przegrzewaniu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

2. Prawo i leworęczność

Niektóre badania wykazały, że lewe jądro zwisa niżej u mężczyzn praworęcznych, a prawe u mężczyzn leworęcznych.

Ręczność jest powiązana z asymetrią mózgową i istnieją pewne sugestie, że rozmiar i pozycja jąder również są takie same. Co ciekawe, naukowcy badają, czy jądra mogą przewidzieć wydajność poznawczą. Według badań kanadyjskich mężczyźni z większym prawym jądrem radzili sobie lepiej w zadaniach przestrzennych niż mężczyźni z większym lewym jądrem.

Czytaj: Międzynarodowe Targi Poznań Motor Show wracają po pandemii

wad

Brak postów do wyświetlenia