Autobuso-pociąg, pierwszy na świecie pojazd dwutrybowy

0
256
Zdjęcie: Asa Coast Railway

Japonia niedawno zaprezentowała pierwszy na świecie pojazd dwutrybowy (DMV), urządzenie, które porusza się zarówno po drogach, jak autobus, jak i po szynach, jak pociąg.

Unikalny pojazd autobuso-pociąg został zaprezentowany w zeszłym miesiącu w mieście Kaiyo w prefekturze Tokushima w Japonii.

Urządzenie przypominające minibusa nie urzekło nikogo swoim wyglądem, ale na pewno zrobiło wrażenie pod względem praktyczności. Jeździ po drogach z normalnymi gumowymi oponami, ale kiedy musi przełączyć się w tryb pociągu, z podbrzusza pojazdu zjeżdżają dwa metalowe koła.

Przednie opony są podnoszone z toru, podczas gdy tylne koła pozostają opuszczone, aby napędzać pojazd. Przełączanie między trybem drogowym i kolejowym zajmuje tylko około 15 sekund.

„Ten DMV może dotrzeć do mieszkańców jako autobus i przewieźć ich również na linię kolejową” – powiedział Shigeki Miura, dyrektor generalny Asa Coast Railway dla Reuters. „Szczególnie na obszarach wiejskich o starzejącej się populacji oczekujemy, że będzie to bardzo dobra forma transportu publicznego”.

Facebook

DMV pracuje od ponad dekady, a władze w Tokushimie mają nadzieję, że nie tylko poprawi on życie mieszkańców, ale także przyciągnie ciekawych turystów, którzy będą chcieli osobiście zobaczyć pojazdy dwutrybowe.

Czytaj: Toyoni – japońskie jezioro o naturalnym kształcie serca

Facebook

Pojazdy dwutrybowe, które występują w różnych kolorach, są napędzane silnikiem wysokoprężnym, mogą przewozić do 21 pasażerów i poruszać się z prędkością 60 km/h w trybie pociągu i do 100 km/h jako autobus.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Shigeki Miura wyraził przekonanie, że ten wyjątkowy pojazd może pomóc małym miastom, takim jak Kaiyo, ze starzejącą się i kurczącą się populacją, w których konwencjonalne firmy transportowe walczą o zarobienie pieniędzy.

Unikalna flota pojazdów wkrótce pokryje część wybrzeża wyspy Sikoku, łącząc kilka miast i oferując pasażerom zapierające dech w piersiach widoki na morze.

Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!

wad

Brak postów do wyświetlenia