Autystyczna aktorka zagra autystyczną postać w nowym serialu telewizyjnym

0
365
zrzut ekranu/izraelska telewizja

„Czułam, że nic ani nikt w telewizji mnie nie reprezentuje” – mówi Geffen Kaminer, gwiazda nadchodzącego serialu.

Aktorka Geffen Kaminer tworzy historię dla izraelskiej telewizji: jest pierwszą aktorką z autyzmem, która zagrała postać z autyzmem.

Gazeta The Times of Israel poinformowała, że osiemnastolatka pojawi się w nadchodzącym serialu „East Side”, u boku izraelskiego aktora i modela Yehuda Levi jako jego ukochana córka Maya.

Inne izraelskie programy prezentowały postacie autystyczne, takie jak uznany serial komediowy „On The Spectrum”, który skupia się wokół trzech współlokatorów ze spektrum (stąd tytuł), próbujących nawigować w życiu i miłości. Jednak do czasu pojawienia się Kaminer w telewizji, postacie te zawsze były portretowane przez aktorów udających, że cierpią na autyzm.

Dla Kaminer wygrana roli była dość standardową historią aktorską. Zobaczyła casting online, zarejestrowała się i przeszła kilka przesłuchań przed otrzymaniem oferty. Rola była po prostu idealnie dopasowana do niej.

Mimo że zdiagnozowano u niej autyzm w wieku 6 lat, rodzicom Kaminer doradzono, aby nie mówili jej o tym do 9 roku życia. Dziewczyna zauważyła, jak bardzo utrudniało to jej dzieciństwo.
„To naprawdę frustrujące być autystycznym dzieckiem, szczególnie w okresie dojrzewania” – powiedziała The Times of Israel. „Zasadniczo nie czuję się jak wszyscy inni. Nie wiem, co się dla mnie zmieniło, bo nie wiem, co się z nimi dzieje”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pomimo pasji do aktorstwa, Kaminer czuła, że „nic ani nikt w telewizji jej nie reprezentuje”. Tak więc zagranie autystycznej postaci, która rzeczywiście na to choruje, wydaje się jej spełnieniem marzeń.

Bardziej autentyczna reprezentacja neurodywergencji w telewizji to rosnący trend na całym świecie. Serial „As We See It” puszczany na Amazon Prime jest bardzo podobny do „On The Spectrum”: trzy osoby ze spektrum autyzmu mieszkają razem jako współlokatorzy.

Twórca serialu „As We See It” Jason Katims powiedział Forbes, że rozważny wybór castingu był „ważny… ponieważ chciałem zrobić to tak dobrze, jak tylko potrafiłem”, dodając, że dbałość o szczegóły nie kończy się na castingu. „Z tego samego powodu bardzo ważne było również posiadanie ludzi po obu stronach kamery, którzy identyfikują się z tym spektrum”.

Czytaj: Białobrewy, białoki, cesarski, maskowy – o autyzmie.

Podobnie, w 2020 roku Disney wyszedł z animowanym filmem krótkometrażowym zatytułowanym „Loop”, w którym nie tylko wystąpiła niewerbalna postać w roli głównej, ale także grała go niemówiąca aktorka o imieniu Madison Bandy.

Kiedy większość naszego rozumienia autyzmu pochodzi z fikcyjnych stereotypów, ryzykujemy, że zapomnimy o niuansach i złożoności, które towarzyszą jednostkom. Autentyczna reprezentacja może być nauczycielem władzy, który pomoże nam zrozumieć prawdziwe doświadczenia życiowe osób znajdujących się w spektrum, na poziomie empatycznym. Co z kolei może pomóc w walce z dyskryminacją i nadmiernym uproszczeniem zaburzenia.

Jak pisze Rachel Wiltshire, współtwórca autyzmu, „lepsze zrozumienie autyzmu oznacza, że dla osób z autyzmem bezpieczniej jest wyjść z tego. A kiedy osoby z autyzmem mogą żyć autentycznie autystycznym życiem, mogą się rozwijać”.

Czytaj: Nie ma związku między szczepionkami a autyzmem

Niezależnie od tego, czy obsadzanie neuroróżnorodnych aktorów, takich jak Kaminer, do odgrywania ról autystycznych, czy umieszczanie większej władzy w narracji w rękach osób neuroróżnorodnych, wynik jest bardziej prawdopodobny niż nie, aby uzyskać lepszą reprezentację. A to sprawia, że rozrywka staje się nie tylko bardziej angażująca, ale także inspiruje nas do doceniania różnych punktów widzenia.

Czytaj: Satoshi Tajiri, twórca Pokemona, ma autyzm