Babcie odegrały kluczową rolę w ewolucji człowieka

0
337
Świat bez babć byłby zupełnie inny! Zdjęcie: pl.freepik.com

Przez wiele lat antropolodzy i biolodzy ewolucyjni nie potrafili wyjaśnić „dlaczego” kobiety przechodzą menopauzę.

Jak może być korzystna dla kobiet niezdolność do posiadania dzieci, skoro do przeżycia pozostało nam tak wiele lat? 

Badanie opublikowane w Proceedings of the Royal Society B odpowiada na pytanie „dlaczego menopauza” jest potrzebą kobiety, aby być babcią i jak to odegrało kluczową rolę w ewolucji człowieka.

Hipoteza naukowców wyjaśnia, że „babcia była pierwszym krokiem do uczynienia nas tym, kim jesteśmy”.

Kristen Hawkes, antropolożka z University of Utah i główna autorka tego opublikowanego badania, wyjaśnia, że ​​babcia pomogła jej rozwinąć „cały szereg umiejętności społecznych, które są podstawą ewolucji innych wyraźnie ludzkich cech, pomogła jej odnaleźć się w związku, nauczyła ją wiele nowych umiejętności i skłonności do współpracy”.

Hawkes współpracowała z Peterem Kimem, biologiem matematycznym z University of Sydney, a także z Jamesem Coxworthem, antropologiem z Utah. Wspólnie przygotowali symulacje komputerowe, aby dostarczyć matematycznych dowodów na potwierdzenie hipotezy dotyczących babci.

Symulowali, co stałoby się z długością życia hipotetycznego gatunku naczelnych, gdyby wprowadzili menopauzę i babcie – w ramach struktury społecznej.

Szympansy na ogół żyją w swoim naturalnym środowisku od 35 do 45 lat. Po latach płodnych rzadko przeżywają. Na potrzeby tej symulacji naukowcy wskazali 1% populacji samic szympansów na genetyczne predyspozycje do okresów życia i menopauzy podobnych do ludzkich.

Jak babcie pomogłyby nam żyć dłużej? Posiadanie babci i mieszkanie blisko niej ma wiele zalet. Babcia pomaga zbierać i dostarczać pożywienie, karmi dzieci i pozwala matkom mieć więcej dzieci. Babcie są opiekunami dodatkowymi i, jak sugeruje to badanie – odgrywają kluczową rolę w ewolucji człowieka.

Czytaj: Dlaczego dzieci potrzebują dziadków w swoim życiu? Poznaj 15 powodów!

Bez menopauzy starsze kobiety mogłyby nadal mieć dzieci, zamiast zachowywać się jak dziadkowie i troszczyć się o wnuki. Przetrwanie wszystkich dzieci zależałoby wyłącznie od matek. Z ewolucyjnego punktu widzenia babcie pracują nad zwiększeniem wskaźników przeżycia dzieci, zamiast wydawać więcej energii na produkcję własnych dzieci.

Hawkes twierdzi również, że relacje społeczne towarzyszące babci mogły przyczynić się do powstania większych mózgów i innych cech wyróżniających ludzi: „Jeśli jesteś małym szympansem, gorylem lub orangutanem, Twoja matka myśli tylko o Tobie ” – mówi.

„Ale jeśli jesteś ludzkim dzieckiem, Twoja matka ma inne dzieci, którymi się zajmuje, a to oznacza, że musisz się natrudzić, aby matka zauważyła Ciebie i Tobie poświęciła czas”.

Jak mówi Hawkes: „Babcia zapewniła nam taki rodzaj edukacji, który sprawił, że byliśmy od siebie bardziej społecznie zależni i bardziej skłonni do wzajemnego przyciągania uwagi”. Stwierdzono również, że trend ten prowadzi do zwiększonego rozmiaru mózgu, wraz ze zwiększoną oczekiwaną długością życia i menopauzą.

To może być kolejny powód, aby podziękować lub pomyśleć o swojej babci, chociaż ta symulacja potwierdza pogląd, że babcie pomagają rozwijać umiejętności społeczne i dłuższe życie, każdy, kto był blisko swojej babci, powinien już o tym wiedzieć.

Nie ma to jak miłość babci. Odgrywa istotną rolę w naszej edukacji i pomaga rodzinom w dobrobycie, przetrwaniu i przezwyciężaniu trudnych czasów.

Czytaj: Z Wrocławia polecimy do Olsztyna!

johannesfloe.com – Art to remember