Badacze odkryli zakopany w Hiszpanii liczący 5000 lat kryształowy sztylet

0
533

Archeolodzy odkryli wiele narzędzi pozostawionych przez prehistoryczne cywilizacje. Większość z nich jest wykonana z kamienia, ale w Hiszpanii naukowcy odkryli niesamowitą broń wykonaną z kryształu górskiego.

Ta broń pochodzi z co najmniej 3000 lat p.n.e i jest to niesamowity kryształowy sztylet, którego wyrzeźbienie wymagało ogromnych umiejętności.

Niesamowite znalezisko zostało odkryte w megalitycznym grobowcu Tholos z Montelirio, który znajduje się w południowo-zachodniej Hiszpanii. To ogromne miejsce jest wykonane z dużych płyt łupkowych i rozciąga się na ponad 43 metry. Został wydobyty w latach 2007-2010; pięć lat później naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie, Uniwersytetu w Sewilli i Hiszpańskiej Rady ds. Wyższych Badań opublikowali swoje badania narzędzi kryształowych. Oprócz sztyletu znaleźli 25 grotów strzał i rdzeni do produkcji broni.

Według badań kryształ górski jest powszechnie spotykany w późnych prehistorycznych miejscach iberyjskich, ale rzadko jest badany dogłębnie. Aby zrozumieć, jaki cel mogła mieć ta specjalna broń, musimy najpierw przyjrzeć się kontekstowi, w jakim została znaleziona.

Oto, co znaleziono w Tholos z Montelirio:

W Tholos z Montelirio znaleziono szczątki co najmniej 25 osób. Wcześniejsze analizy sugerowały, że to były szczątki co najmniej jednego mężczyzny i kilku kobiet, którzy zmarli w wyniku spożycia trucizny.

W grobowcach znajdowało się również wiele dóbr grobowych, w tym „całuny lub ubrania wykonane z dziesiątek tysięcy perforowanych koralików i ozdobione koralikami bursztynowymi”, a także przedmioty z kości słoniowej i fragmenty złotych ostrzy. Wszystkie te przedmioty zostały znalezione razem, co prowadzi naukowców do przypuszczenia, że mogły one stanowić ofiarę rytualną.

Czytaj: 21 faktów na temat medycyny z przeszłości, które sprawią, że będziesz szanować współczesnych lekarzy

A kryształowy sztylet? Został znaleziony samodzielnie w oddzielnej komorze, „w połączeniu z rękojeścią z kości słoniowej i osłoną”. Mierzący prawie 22 cm długości, ma podobny kształt do innych sztyletów z tego okresu. (Oczywiście różnica polega na tym, że te sztylety były zrobione z krzemienia, a ten jest z kryształu).

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Znaczenie kryształowej broni

Ponieważ w pobliżu nie było kopalni kryształów, materiały na te przedmioty musiały pochodzić z daleka. Przyczynia się to do przekonania, że były one przeznaczone dla nielicznych elit, których byłoby stać na gromadzenie takich materiałów i przekształcanie ich w broń. Warto również zauważyć, że żadna z broni nie została przypisana pojedynczej osobie, ale wydaje się, że była przeznaczona do użytku zbiorowego.

„Prawdopodobnie wszystkie rzeczy są akcesoriami pogrzebowymi dostępnymi tylko dla elity tego okresu” – piszą naukowcy. „Z drugiej strony kryształ górski musiał mieć znaczenie symboliczne jako surowiec, któremu nadano specjalne znaczenia i konotacje. Literatura dostarcza przykładów społeczeństw, w których kryształ górski i kwarc jako surowce symbolizują witalność, magiczne moce i więź z przodkami ”.

Chociaż nie możemy być pewni ich dokładnego celu, odkrycie i badanie tej broni nadal daje fascynujący wgląd w prehistoryczne kultury, które wędrowały po Ziemi ponad 5000 lat temu.

Źródło: Daily GrailAncient Origins

Czytaj: Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!