Badacze odkryli, że sztylet króla Tuta został wykuty z meteorytu

0
621

Odkąd odkryto jego grób w 1922 roku, król Tut wywołał sensację. Znany również jako chłopiec-król, Tutanchamon wstąpił na tron w wieku zaledwie ośmiu lub dziewięciu lat. Rządził przez dziewięć lat, ale tak naprawdę zostawił swój ślad po śmierci. Grobowiec młodego faraona prawdopodobnie nauczył opinię publiczną więcej o starożytnym Egipcie niż jakiekolwiek inne odkrycie, a jeden przedmiot (jego sztylet) znaleziony wśród bogactw ma pochodzenie nie z tego świata.

Sztylet króla Tuta został odkopany w 1925 roku podczas wykopalisk grobowca. Mierzące nieco ponad 30 cm żelazne ostrze jest osadzone w złotej rączce. To, co czyni sztylet szczególnie wyjątkowym, jest pochodzenie żelaza użytego do wykonania ostrza.

Na podstawie analizy rentgenowskiej ustalono, że ostrze jest wykonane z żelaza zmieszanego ze śladami niklu i kobaltu. Ta kombinacja materiałów wskazuje na jedno źródło – żelazny meteoryt.

Od lat sześćdziesiątych XX wieku uważano, że sztylet został wykuty z żelaznego meteorytu. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, w czasach króla Tuta wytop żelaza był dość rzadki. W rzeczywistości było to tak rzadkie, że przedmioty żelazne miały większą wartość niż złoto i były używane tylko do celów artystycznych, ozdobnych, prezentów lub ceremonii.

Ozdobny charakter sztyletu w porównaniu z innymi prymitywnymi przedmiotami żelaznymi znalezionymi w grobowcu skłonił uczonych do przypuszczenia, że był to dar z sąsiedniego terytorium. Teraz naukowcy musieli tylko odkryć, skąd pochodzi żelazo.

johannesfloe.com – Art to remember

Zdjęcie: Daniela Comelli et al.

W 2016 roku naukowcy opublikowali badanie, które ostatecznie określiło skład i pochodzenie tego kosmicznego materiału. Przeprowadzili własne zdjęcia rentgenowskie przy użyciu najnowocześniejszej technologii zwanej spektroskopią fluorescencji rentgenowskiej w celu potwierdzenia budowy sztyletu. Następnie, aby dowiedzieć się, jaki meteoryt został użyty, przyjrzeli się historycznym zapisom miejsc meteorytów w promieniu imperium króla Tuta.

Po zawężeniu listy do zaledwie 20 miejsc, wykorzystali dokładny skład sztyletu, aby wycelować w konkretny meteoryt. Badania wykazały, że to meteoryt Kharga, który został odkryty w 2000 roku na wapiennym płaskowyżu w porcie morskim na zachód od Aleksandrii.

Starożytni Egipcjanie musieli widzieć, jak meteoryt spada z nieba i rozpada się na wiele kawałków. Przeszli setki kilometrów, aby odzyskać jeden z niebiańskich odłamków. Teraz, prawie 3500 lat później, nauce udało się prześledzić drogę sztyletu z powrotem do wielkiego, ciemnego gwiaździstego oceanu nad nami.

Metoda naukowa ma wiele celów, w tym praktycznych, ale jej zdolność do opowiadania historii – w tym sztylet kosmiczny chłopca-faraona – nie ma sobie równych i dlatego zawsze należy ją bronić ponad wszystko inne.

Czytaj: Najstarszym odkrytym materiałem na Ziemi jest 7-miliardowy literalny gwiezdny pył

Żelazny meteoryt. (Zdjęcie: Stock Photos from Pavel Gabzdyl / Shutterstock)

Źródło: iflscience.com

Czytaj: Student Politechniki Poznańskiej stworzył koncepcje samowystarczalnej jednostki do zamieszkania w przestrzeni kosmicznej.