Badacze przywrócili do życia roślinę sprzed 32-tysięcy lat

0
162
Zamrożone nasiona (Silene stenophylla) pozostałe po epoce lodowcowej na Syberii 32 000 lat temu zostały przesadzone i ożywione. Zdjęcie: Twitter

Naukowcy wyhodowali wyjątkową roślinę. Udało im się ożywić roślinę przed wielu, wielu lat!

Rosyjski zespół odkrył skrytkę z nasionami Silene stenophylla, kwitnącej rośliny pochodzącej z Syberii, która została zakopana przez wiewiórkę z epoki lodowcowej w pobliżu brzegów rzeki Kołyma. Datowanie radiowęglowe potwierdziło, że nasiona miały 32 000 lat.

Okaz Silene stenophylla wyrósł z owocu, który 32 tysiące lat temu schowała w swojej norze syberyjska wiewiórka. Zwierzę nie skonsumowało swojego zapasu, który w wyniku postępującego ochłodzenia klimatu został zakonserwowany przez wieczną zmarzlinę.

Dojrzałe i niedojrzałe nasiona, które były całkowicie pokryte lodem, zostały wykopane z głębokości 38 metrów poniżej wiecznej zmarzliny, otoczone warstwami, które zawierały kości mamuta, żubra i nosorożca włochatego.

Dojrzałe nasiona zostały uszkodzone — być może przez samą wiewiórkę, żeby nie wykiełkowały w norze. Ale niektóre niedojrzałe nasiona zachowały żywotny materiał roślinny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według nowego badania zespół wyekstrahował tę tkankę z zamrożonych nasion, umieścił ją w fiolkach i skutecznie wyhodował rośliny. Rośliny – identyczne do siebie, ale o różnych kształtach kwiatów od współczesnej rośliny S. stenophylla – rosły, kwitły i po roku stworzyły własne nasiona. Naukowcy uczą się teraz właściwych warunków ich przechowywania.

Zdjęcie: Twitter

Okazało się, że pradawna roślina różni się od swojego współczesnego odpowiednika wielkością płatków – te są i szersze, i dłuższe, dając namiastkę świata, w którym flora była znacznie bardziej monumentalna od bieżącej.

Czytaj: Zaliczysz się do grona szczęśliwców, jeśli w Twoim ogrodzie wyrośnie ta roślina!

Badanie roślin może pomóc w przechowalniach nasion?

Nowe badanie sugeruje, że wieczna zmarzlina może być „depozytariuszem starożytnej puli genów”, miejscem, w którym można znaleźć i wskrzesić dowolną liczbę wymarłych gatunków, twierdzą eksperci.

„Z pewnością niektóre rośliny, które były uprawiane w czasach starożytnych i wymarły lub inne rośliny, które kiedyś były ważne dla ekosystemów, które zniknęły, byłyby dziś bardzo przydatne, gdyby można je było przywrócić” – powiedziała Elaine Solowey, botanik z Instytutu Badań nad Środowiskiem Arava w Izraelu.

Wieczna zmarzlina może więc okazać się przestrzenią skrywającą przed nami ogromną liczbę gatunków możliwych do odzyskania.

Solowey wskrzesiła 2000-letnią palmę daktylową, która wcześniej nosiła tytuł najstarszego przywróconego do życia nasiona.

Jednak nasiona jej palmy zostały zakopane w suchym, chłodnym miejscu, z dala od środowiska wiecznej zmarzliny nasion S. stenophylla.

„Regeneracja nasion, które zostały zamrożone w temperaturze -7 stopni Celsjusza przez tak długi czas, może mieć poważne konsekwencje” – powiedziała Solowey, która nie była zaangażowana w nowe badanie.

To dlatego, że wszystkie projekty związane z oszczędzaniem nasion — najsłynniejszy to być może norweski Globalny Bank Nasion, znany również jako Svalbard Global Seed Vault — opierają się na zamrażaniu nasion.

Czytaj: 6 miejsc na świecie, których nie wolno odwiedzać

„Wszelkie informacje na temat zamrożonych nasion oraz sposobu ich rozmrażania i kiełkowania są bardzo cenne” – powiedziała Solowey.

Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences.