Badania pokazują, że dzieci dają jedzenie innym, nawet gdy są głodne

0
589
Zdjęcie: Stock Photos from Anna Kraynova/Shutterstock

Dzielenie się jest naprawdę ważne, nawet wśród dzieci. Według badań z lutego 2020 r., wynika, że dzieci nie tylko oddadzą przekąski głodnej nieznajomej osobie, ale także oddadzą jedzenie, gdy są głodne.

Badanie – obejmujące 100 19-miesięcznych dzieci – zostało przeprowadzone przez Institute for Learning & Brain Sciences (I-LABS) Uniwersytetu Waszyngtońskiego i wykazało, że altruizm może rozpocząć się w okresie niemowlęcym.

W badaniu naukowcy odkryli, że dzieci, nawet głodne, dawały nieznajomemu w potrzebie smaczną przekąskę. Odkrycia nie tylko pokazują, że niemowlęta angażują się w zachowania altruistyczne, ale także sugerują, że wczesne doświadczenia społeczne mogą kształtować altruizm.

Główny autor badań i habilitant w I-LABS, Rodolfo Cortes Barragan, mówi: „Uważamy, że altruizm jest ważny do studiowania, ponieważ jest jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów bycia człowiekiem. To ważna część moralnej tkanki społeczeństwa. My, dorośli, pomagamy sobie nawzajem, kiedy widzimy kogoś w potrzebie i robimy to, nawet jeśli jest to kosztowne dla samego siebie. Więc przetestowaliśmy korzenie tego u niemowląt”.

Naukowcy z UW monitorowali, jak zachowywały się dzieci, gdy przed nimi prezentowano różne owoce – takie jak truskawki, jagody, banany i winogrona. Dzieci podzielono również na dwie grupy: „Nie żebrzące” i „Żebrzące”.

Eksperymentator upuścił owoc i udawał, że nie udało mu się go odzyskać, demonstrując, że „błaga” o utracone jedzenie. Ponad połowa dzieci odzyskała jedzenie i podała je badaczowi. Następnie naukowcy postanowili podnieść stawkę i sprowadzili kilka dzieci tuż przed zaplanowanymi posiłkami, w momencie, gdy dzieci były głodne.

Czytaj: Samoocena dzieci jest dziełem ich rodziców: co zabija samoocenę dzieci?

Zdjęcie: Stock Photos from Anna Kraynova/Shutterstock

„Niemowlęta w tym drugim badaniu ze smakiem patrzyły na owoc, a potem go rozdawały!” – mówi Andrew Meltzoff, współdyrektor I-LABS. „Uważamy, że jest to rodzaj dziecięcej wersji altruistycznej pomocy”.

Naukowcy odkryli również, że dzieci, które pochodziły z rodzin z rodzeństwem lub z określonych środowisk kulturowych, były również bardziej skłonne do dawania jedzenia innym. „Uważamy, że pewne doświadczenia rodzinne i społeczne mają znaczenie, a dalsze badania byłyby pożądane, aby w pełni zrozumieć, co maksymalizuje wyrażanie altruizmu u małych dzieci. Jeśli odkryjemy, jak promować altruizm u naszych dzieci, może to popchnąć nas w kierunku bardziej opiekuńczego społeczeństwa”.

Według naukowców biorących udział w tym badaniu altruizm niemowląt był naturalnym zachowaniem. Dzieci nie musiały wcześniej ćwiczyć dzielenia się, co stało się oczywiste podczas pierwszej i późniejszych prób. Dzięki takim badaniom naukowcy są teraz o krok bliżej zrozumienia czynników społeczno-poznawczych w promowaniu altruizmu, a tym samym większej pozytywności i budowania społeczności w przyszłości.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Naukowcy z University of Washington odkryli, że dzieci na ogół dzielą się jedzeniem, nawet jeśli są głodne.

19-miesięczne dziecko daje jagodę dla badacza Rodolfo Cortesa Barragana.
Zdjęcie: UW I-LABS

Oto nagranie przedstawiające próbę z maluchami:

I-LABS: Website | Facebook

Czytaj: Kosmiczne miejsce w Krakowie, czyli wielkie otwarcie Cosmic Games Pub!